Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Marie Curie Kimdir, Ne Yapmıştır, Neler Başarmıştır?

Marie Curie Kimdir, Ne Yapmıştır, Neler Başarmıştır? Women Engineers Panel
8 dakika
77,288
Tüm Reklamları Kapat

Marie Curie, dillere destan bir bilim insanıdır; birçok gencin ve bilim insanının idolüdür. Peki 7 Kasım 1867 yılında şimdiki Polonya'nın (eskiden Rusya İmparatorluğu'nun) Varşova kentinde doğup, 4 Temmuz 1934'te Sallanches, Fransa'da hayata gözlerini yummuş olan bu harika insan tam olarak ne yaptı, kimdi, neden bu kadar büyük öneme sahip, biliyor musunuz?

Örneğin tüm Avrupa'da, fizik dalında doktora alabilmiş ilk kadın olduğunu duymuş muydunuz? Ya da Nobel Ödülü alan ilk kadın olduğunu? İki dalda birden Nobel Ödülü (hem kimya, hem fizik) almış tek kadın olduğunu? Sırf kadın olduğu için üniversiteye kabul edilmediğini? Daha sonradan Avrupa'nın en üst düzey üniversiteleri arasında görülen Paris Üniversitesi'nde ders veren ilk kadın olduğunu? Aynı üniversitede profesör unvanına layık görülen ilk kadın olduğunu?

Tüm Reklamları Kapat

Marie Curie, kuşkusuz ki bilimsel camiada olduğu gibi, popüler kültürde de bir ikondur. Örneğin 2009 yılında New Scientist dergisinin yaptığı bir ankete göre Marie Curie, tüm zamanların en etkileyici kadın bilim insanı seçilmiştir. En yakın takipçisi olan, DNA'nın kaşiflerinden Rosalind Franklin'den tam 2 kat fazla oy almıştır (bunun bir sebebi muhtemelen insanların Franklin'i tanımıyor olmasıdır; onu tanımak için buraya tıklayınız). Ancak Marie Curie, sonuna kadar bu unvanları hak etmektedir: 1903 yılında Fizik dalında ilk Nobel Ödülü'nü almıştır. Aynı sene eşiyle birlikte Davy Madalyası'nı, 1904'te Matteucci Madalyası'nı, 1909'da Elliot Cresson Madalyası'nı kazanmıştır. 1911 yılında ikinci Nobel Ödülü'nü Kimya alanında almıştır. 1921'de Franklin Madalyası'nı kazanmıştır.

Bu eşsiz dehanın yaptıklarını, başardıklarını saymakla bitmez...

Tüm Reklamları Kapat

Marie Curie
Marie Curie
Yavuz Kulu

Marie Curie'ye Ait İlk Ses Kaydı!

Aşağıdaki video, bilimin Marie Curie'ye ait bugüne kadar tespit edilebilen tek ses kaydıdır. Kayıt, 1931 senesine ait ve ABD'de çekilmiş bir haber/aktüalite kaydından elde edildi.

Marie Curie'nin konuşmasının sadece 15 saniyesi bulunan bu kayıtta, programı yapan 2 Amerikan bilim cemiyetinin takdim ettiği ödüller için onlara teşekkür ediyor. Kaydın uzun versiyonu henüz yayınlanmadı (ve bulunup bulunmadığından da emin değiliz); ancak Smithsonian Enstitüsü Arşivleri tarafından korunan kaydın devamı da gelecekte yayınlanabilir.

Marie Curie Hakkında Bazı Gerçekler

Peki acaba bu müthiş kadının hayatı nasıldı? Ne yaptı, nasıl bir insandı, nasıl tanınırdı? Gereksiz bir dolu televizyon ünlüsünün hayatlarını pek iyi biliyoruz, peki ya gerçekten fark yaratmış insanları ne kadar tanıyoruz? Gelin Marie Curie'nin hayatına biraz daha yakından bakalım...

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Gerçek 1: Marie Curie çocukken de bir dahi idi.

Maria "Manya" Salomea Sklodowska olarak doğan ve sonradan Marie adını ve evlendikten sonra Curie soyadını alan Marie Curie, 15 yaşındayken liseden mezun oldu. Tahmin edebileceğiniz gibi, aynı zamanda sınıfının birincisiydi de...

Bilim tarihinin gördüğü en müthiş dehalardan birisi olan Marie Curie'nin hayatına 4 fotoğrafla bakış...
Bilim tarihinin gördüğü en müthiş dehalardan birisi olan Marie Curie'nin hayatına 4 fotoğrafla bakış...

Ben, bilimin muazzam güzellikte olduğunu düşünenler arasındayım. Laboratuvarındaki bir bilim insanı sadece bir teknisyen değildir, aynı zamanda doğal olayların onu bir peri masalı gibi etkilediği bir çocuktur. Makinelerin sahip olduğu güzelliklere rağmen; tüm bilimsel ilerlemenin mekanizmalara, makinelere, teçhizata indirgenebileceğine inanılmasına izin vermemeliyiz. Maceracı ruhun dünyamızda yok olma riskini taşıdığına ben de inanmıyorum. Çevremde hayat dolu bir şey görsem, kesinlikle o maceracı ruhtur; yok edilemez gibi görünüyor ve merak gibi bir şey.

Marie Curie (Eve Curie Labouisse’nin Madame Curie: A Biography (1937) eserinden alınmıştır.)

Gerçek 2: Marie Curie asiydi.

Maria, eğitiminin önüne geçecek hiçbir engeli tanımadı. Lise eğitimini tamamladıktan sonra, 1880'lerde Varşova'da bulunan "Süzülen Üniversite" isimli, yasadığı yeraltı gece okuluna kaydoldu. Bu okul bir avuç Polonyalı tarafından yönetiliyordu. Çar yönetimine yakalanmamak adına üniversitenin sınıfları her seferinde farklı yerde toplanıyordu. Maria yeterince para biriktirdiği anda Sorbonne'da okumak adına Fransa'ya doğru yola koyuldu. Çünkü ne yazık ki Polonya'da kadınların okuması yasaktı. İşte bu noktada ismini Marie'ye çevirdi. 

Bir süre kız kardeşi ve onun eşi olan Dr. Kazimierz Dluski ile yaşadı. Dluski, Marie'nin babasına şunları yazacaktı:

Tüm Reklamları Kapat

Bayan Marie çok gayretli bir şekilde çalışıyor. Neredeyse tüm gününü Sorbonne'da geçiriyor, onu sadece akşamları görebiliyoruz. Oldukça bağımsız bir insan, dolayısıyla her ne kadar beni onun vasisi olarak atadıysanız da, bana neredeyse hiç saygı duymamakla kalmıyor, aynı zamanda beni dinlemeyi de reddediyor. Benim otoriteme, sizin yırtık bir ayakkabıya vereceğiniz değer kadar değer veriyor.

Gerçek 3: Bilim damarı aileden geliyordu ve adeta genetikti.

Marie'nin büyükbabası bir fizik ve kimya öğretmeniydi ve babası da fizik ve matematik öğretirdi. Marie'nin kızı olan Irene Joliot-Curie, kendisinin çalışmalarını sürdürdü ve eşi olan Frederick Joliot-Curie ile birlikte keşfettiği "yapay radyoaktivite" ile Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı. Günümüzde Irene'in çocukları da kendilerini bilime adamışlardır: Helene Langevin-Joliot bir çekirdek fizikçisidir ve Pierre Joliot-Curie bir biyologtur.

Hayatta korkulacak hiçbir şey yoktur. Sadece anlaşılacak şeyler vardır. Şimdi, anlamak zamanıdır. Böylelikle daha az sayıda şeyden korkabiliriz. - Marie Curie
Marie Curie'nin ana görseldeki bir portresine bakılarak çizilen ve renklendirilen bir çalışma.
Marie Curie'nin ana görseldeki bir portresine bakılarak çizilen ve renklendirilen bir çalışma.
Meltem Çetin Sever

Gerçek 4: Laboratuvar arkadaşıyla evlendi.

Kendi araştırmaları için bir yer arayan Marie, 1894 senesinde kimyager Pierre Curie ile tanıştı. Pierre o zamanlar Paris Endüstriyel Fizik ve Kimya Devlet Okulu'nun laboratuvar yöneticisiydi ve Marie için bir alan açtı. Kısa sürede birbirlerine yakınlaşan ikiliyi Marie'nin ağzından dinleyelim:

Çalışmalarımız bizi birbirimize yakınlaştırdı. Sonunda ikimiz de birbirimizden daha iyi bir hayat arkadaşı bulamayacağımıza ikna olmuştuk.

Keşfedilen bir aşk mektubunda Pierre, Marie'ye şöyle diyordu:

Ne var ki, her ne kadar hayal etmeye bile cüret edemesem de, rüyalarımızın içerisinde hipnotize olmuş şekilde, birlikte bir hayat geçirmek çok güzel bir şey olurdu: senin ülken hakkındaki hayallerin, bizim insanlık için hayallerimiz, bizim bilim için hayallerimiz...

İkili 1895 senesinde evlendi. Marie, düğünlerinde giydiği koyu mavi kıyafeti sonrasında yıllarca laboratuvarda da giydi.

Tüm Reklamları Kapat

Pierre ve Marie Curie
Pierre ve Marie Curie
Biography

Gerçek 5: Birinci Dünya Savaşı'nda görev aldı.

1914 senesinde "Petites Curies" adı verilen araçlar oluşturdular. Bu araçlara yeni icatları olan X-ışını makinelerini yüklediler ve cephelere gönderdiler. Böylece buralardaki hastanelerdeki doktorlar kırılmış kemiklerin, mermilerin ve şarapnel parçalarının yerlerini daha kolay tespit edebildiler.

Marie Curie, o araçlardan birini sürerken...
Marie Curie, o araçlardan birini sürerken...
The Conversation
İnsanlık, çalışmalarından en iyi şekilde yararlanılan ve evrensel iyiliği unutmadan kendi çıkarlarını koruyan pratik insanlara ihtiyaç duyar. Ancak insanlığın hayalperestlere de ihtiyacı vardır; bu insanlar için girişimlerinin gelişimi o kadar büyüleyicidir ki; hayallerini maddi kazançlarına adamaları imkansız hale gelir. Kuşkusuz, bu hayalperestler serveti hak etmiyor, çünkü bunu arzu etmiyorlar. Buna rağmen iyi örgütlenmiş bir toplum, bu çalışanlara görevlerini yerine getirmenin etkin yollarını sağlamalıdır; maddi kaygılardan kurtulmuş ve özgürce araştırmalara adanmış bir yaşam. - Marie Curie (Michael A. Dopita ve Ralph S. Sutherland’in Astrophysics of the Diffuse Universe (2003) eserinden alınmıştır.)

Gerçek 6: Einstein ile seyahat etti.

1950 senesinde Einstein'a "en çok takdir ettiği fizikçiler" sorulduğunda, Einstein "Hendrik Lorentz ve Marie Curie" isimlerini verdi. Marie ve Einstein 1909 senesinde ilk defa tanıştılar ve yaklaşık 25 sene iş ortağı oldular. Birçok bilim konferansına birlikte katıldılar ve hatta birkaç defa İsviçre Alpleri'ne ailecek tatile gittiler.

Einstein ve Curie
Einstein ve Curie
Makers

Gerçek 7: Dul kaldı ama pes etmedi.

1906 senesinde Pierre Curie trajik bir sokak kazası geçirerek öldü. Her ne kadar eşinin ölümünden derin bir üzüntü duymuş olsa da, Marie yaşamına devam etti ve eşinin Sorbonne Üniversitesi'ndeki fizik laboratuvarını ve ünvanını aldı. Böylece, Sorbonne Üniversitesi'ndeki ilk kadın profesör olarak tarihe geçti. 1911 senesinde ise Dünya'nın en saygın fizikçi ve kimyacılarının bir araya geldiği Solvay Konferansı'ndaki ilk kadın oldu.

Solvay Konferansı (29 katılımcıdan 17'sinin Nobel Ödülü vardı.)
Solvay Konferansı (29 katılımcıdan 17'sinin Nobel Ödülü vardı.)
Rare Historical Photos

Gerçek 8: Marie "yuva yıkıcı" olarak anıldı.

1910 senesinde, Pierre Curie'nin ölümünden 4 sene sonra Pierre'in eski öğrencilerinden biri olan Paul Langevin ile romantik bir ilişki yaşamaya başladı. Langevin bu sırada evli ve 4 çocukluydu. Bu sebeple, aşklarını sürdürebilmek için Paris'te özel bir daire kiraladılar. Bu kaçamakları, Paul'un eşinin ikilinin birlikteliğini basına ilan etmesiyle sonlandı. Eşi, bu kaçamakları gizli aşk mektuplarını yakalayarak ortaya çıkarmıştı. Hem de bunlar, Marie'nin ikinci Nobel Ödülü'nü almadan sadece birkaç gün önce yaşandı. Bu sansasyonel durum sebebiyle, Nobel Ödül Komitesi Marie'nin ödülünü bizzat almak üzere Stockholm'e gelmemesini istedi.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Uganda Bugisu AA Yöresel Kahve 500 gr

Uganda Bugisu AA Yöresel Kahve 500 grUYARI: Bu ürün, müşterilerimizin tercihine göre özel olarak öğütülerek (veya hiç öğütülmeden) temin edilmektedir; yani müşteri talebine özel olarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle lütfen sipariş notlarına talep ettiğiniz öğütme türünü ekleyiniz:

 1. Çekirdek (Öğütme İstemiyorum)
 2. Filtre Kahve Makinesi,
 3. Espresso (Öğütülmüş),
 4. French Press,
 5. Moka Pot,
 6. Hario V60,
 7. Aeropress,
 8. Metal Filtre,
 9. Chemex – Pour Over.

Tercih belirtilmemesi halinde öğütülmemiş çekirdekler gönderilecektir ve tarafınızdan öğütülmesi veya değirmen olan bir yerde öğüttürülmesi gerekecektir.

Devamını Göster
₺409.99
Uganda Bugisu AA Yöresel Kahve 500 gr

Marie, asi bir kişilik olarak bu uyarıyı görmezden geldi ve şunları söyledi:

Bu ödül radyum ve polonyumun keşfine verildi. Bilimsel yaşantım ile özel yaşantım arasında herhangi bir bağlantı olduğuna inanmıyorum. Bilimsel bir çalışmanın takdir edilmesi gerektiği gerçeğini özel yaşantıyla ilgili bir söylenti ve iddia yüzünden reddedilmesini kabul edemem.
Paul Langevin (1872-1946)
Paul Langevin (1872-1946)
Wikipedia

Tüm bunlara rağmen Marie ile Paul'un ilişkisi sone erdi. Ancak ilginç bir şekilde, 2 nesil sonra, Langevin'in torunu ile Curie'nin torunu birbiriyle evlendi.

İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun. - Marie Curie

Gerçek 9: Amerikan Başkanı'ndan "zarif" bir ödül aldı.

1921 senesinde ABD'ye ilk gezisini yaptı ve New York Şehri'nden Chicago'ya ve Washington, D.C.'ye kadar birçok yeri gezdi. Bilime yaptığı katkılardan ötürü, milyonlarca Amerikalının adına Başkan Harding tarafından Marie Curie'ye 1 gram radyum takdim edildi. 1 gram radyumun değeri, günümüz parasıyla 100.000 dolar civarındadır. Harding, Curie için şunları diyordu:

Bilim çağının en önde gelen bilim insanlarından olan sizi selamlıyoruz. Kadınların yavaş yavaş ön plana çıkmaya başladığı dönemimizde, kadınların liderisiniz.
Marie Curie’nin 19. yüzyılın sonlarından kalma defterleri halen o kadar yüksek radyoaktiviteye sahiptir ki, korunmasız olarak incelemek mümkün değildir. Bu defterler, en azından 3511 yılına kadar radyoaktif faaliyetlerini sürdürecektirler.
Marie Curie’nin 19. yüzyılın sonlarından kalma defterleri halen o kadar yüksek radyoaktiviteye sahiptir ki, korunmasız olarak incelemek mümkün değildir. Bu defterler, en azından 3511 yılına kadar radyoaktif faaliyetlerini sürdürecektirler.
IFLS

Gerçek 10: Bir bilim fedaisiydi - ancak umduğunuz şekilde olmayabilir.

4 Temmuz 1934 günü aplastik anemi sebebiyle hayatını kaybetti. Bu, çok nadir görülen bir kan hastalığıdır. Yıllar boyunca ölüm sebebinin aşırı radyasyona maruz kalmak olduğu iddia edildi.

Paris'teki saygın bir anıt olan Pantheon içerisinde, Marie ve Pierre'in odası. Marie aynı zamanda kendine özel, ayrı bir alana gömülen ilk kadındır.
Paris'teki saygın bir anıt olan Pantheon içerisinde, Marie ve Pierre'in odası. Marie aynı zamanda kendine özel, ayrı bir alana gömülen ilk kadındır.
Science Alert

Ancak 1995 senesinde Curie'nin vücudundan kalanları analiz eden bir radyoloji uzmanı, ölüme sebep olmayacak dozda radyasyona maruz kaldığını iddia etti. Bu konu günümüzde halen tartışılmaktadır ve kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
40
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 39
 • Muhteşem! 20
 • Bilim Budur! 20
 • Merak Uyandırıcı! 17
 • İnanılmaz 11
 • Umut Verici! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 10
 • Güldürdü 2
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Huffington Post | Arşiv Bağlantısı
 • M. Cooper-White. Marie Curie Mixed Science And Sex, And 9 Other Surprising Facts About Famous Chemist. (7 Kasım 2013). Alındığı Tarih: 2 Haziran 2019. Alındığı Yer: HuffPost | Arşiv Bağlantısı
 • Wikiquote-Türkçe. Marie Curie. (2 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 2 Haziran 2019. Alındığı Yer: Wikiquote | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Marie Curie, tarihin en ünlü bilim insanlarından biridir. İki dalda Nobel Ödülü alan ilk kadındır ve birçok bilimsel başarıya imza atmıştır.

7 Kasım 1867'de şimdiki Polonya'nın Varşova kentinde doğmuştur.

Fizik dalında 1903 yılında ve kimya dalında 1911 yılında Nobel Ödülü kazanmıştır.

1903'te Davy Madalyası, 1904'te Matteucci Madalyası, 1909'da Elliot Cresson Madalyası ve 1921'de Franklin Madalyası kazanmıştır.

"Petites Curies" adı verilen X-ışını makineli araçlar oluşturarak cephede yaralıların tedavisine yardımcı olmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/12/2023 10:26:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1636

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Balıklar
Psikiyatri
Uzay Aracı
Covıd-19
Görme
Ahlak
Hominid
Koku
Yörünge
Patlama
Primatlar
İyi
Kromozom
Jinekoloji
Beslenme
Yakınsak Evrim
Enerji
Karbonhidrat
Öğrenme Teorileri
Şehir
Mikrop
Hukuk
Bilgi
Zehir
Zehirli Mantar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Cooper-White, et al. Marie Curie Kimdir, Ne Yapmıştır, Neler Başarmıştır?. (9 Kasım 2013). Alındığı Tarih: 4 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1636
Cooper-White, M., Bakırcı, Ç. M., Çetin Sever, . (2013, November 09). Marie Curie Kimdir, Ne Yapmıştır, Neler Başarmıştır?. Evrim Ağacı. Retrieved December 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/1636
M. Cooper-White, et al. “Marie Curie Kimdir, Ne Yapmıştır, Neler Başarmıştır?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 09 Nov. 2013, https://evrimagaci.org/s/1636.
Cooper-White, Macrina. Bakırcı, Çağrı Mert. Çetin Sever, . “Marie Curie Kimdir, Ne Yapmıştır, Neler Başarmıştır?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 09, 2013. https://evrimagaci.org/s/1636.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close