Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Mamutlarla Piramitler Aynı Dönemlerde Var Oldu!

Mamutlarla Piramitler Aynı Dönemlerde Var Oldu!
2 dakika
8,963
Tüm Reklamları Kapat

Fillerin yaşamış en yakın kuzenleri olan mamutlar, her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Bunun bir sebebi, onlarla birlikte yaşamış, onları avlamış, yünlerinden, etlerinden ve hatta belki de güçlerinden faydalanmış olmamızdır. Bunun ötesinde mamutlar, bizlerin nereden geldiğini ve nasıl zamanlardan geçerek evrimleştiğimizi hatırlatan "eski bir dost" gibidirler bir yerde... Ayrıca zamanın devasalığını anlatmak açısından da harika birer araçtırlar. Çünkü her ne kadar bize çok yakınmış gibi gelseler de, soyu tükenmiş kocaman canlılar olarak aslında binlerce yıl önce yaşamışlardır. Yani bize hem çok yakındırlar, hem de çok uzak...

Bunu hissetmemizi sağlayan bir diğer unsur da mimariden gelmektedir: piramitler. Piramitlerin fotoğrafları bile insanı ürpertir ve düşüncelere sevk eder. Çünkü piramitler, tıpkı mamutlar gibi, binlerce yıl önce var olmuş yapılardır. Tabii var oluş biçimleri birazcık farklıdır. Mamutlar, günümüzden 55 milyon yıl kadar önce, içerisinden Anadolu'nun yükseleceği Tetis Denizi etrafında yaşayan hortumlu bir atadan, muhtemelen Mastodon cinsine oldukça benzer bir atadan ayrılarak milyonlarca yılda evrimleşti.

Piramitler ise insanlar tarafından, yine son derece zorlu ve uzun bir süreçte, tek tek blokların yerleştirilmesiyle var edildi. Piramitlerin nasıl inşa edildiğini "Piramitlere Bilimsel Bir Bakış Açısı" başlıklı yazımızda anlatmıştık. Oradan okuyabileceğiniz gibi, bu yapılar da bir anda son halleriyle var oluvermemişlerdir. Doğada gördüğümüz istisnasız her unsur gibi, daha basit "formlardan" geçerek karmaşık yapılara ulaşmışlardır. Piramitlerin yapımını insan yönlendirmiş, mamutların (ve en yakın akrabası olan Asya fillerinin) yapımını ise evrimin Seçilim Mekanizmaları yönlendirmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi bu ikisini kafanızda birleştirecek olursanız, harika bir gerçekle karşılaşırsınız. Mamutların son bireyleri Dünya üzerinde yok olmaya başladığında, Giza'daki dev piramitler inşa edilmişti bile! Yani piramitler inşa edildiğinde, Dünya üzerinde halen mamutlar hüküm sürüyordu. Bu, birçoklarının kafasında canlandırmakta güçlük çekeceği bir çağdaşlıktır (eş zamanlılıktır). 

Ancak ufak ve önemli bir nokta var: aslında bildiğimiz anlamıyla dev mamutlar MÖ 4500 yılı civarında yok olmuşlardır. Giza piramitlerinin ise MÖ 2600 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Fakat mamutların tüm popülasyonları MÖ 4500 yılında yok olmamıştır! Evet, piramitler inşa edilirken Mısır civarında hiç mamut bulunmuyordu (dolayısıyla eğer ki bu dev hayvanların kullanılmış olabileceğini düşünüyorsanız, üzgünüz). Ancak Dünya üzerinde, Arktik Denizi'nde bulunan Wrangel Adası'nda hapsolmuş halde mamutlar, MÖ 1650 yılına kadar hayatta kalmışlardır. Bildiğimiz en güncel mamutlar bu popülasyona aittir. Bu adadaki mamutlar, evrimsel süreçte sıklıkla gördüğümüz üzere, ana karadaki atalarına göre epey küçüktür.

Dolayısıyla bir mamut asla bir Mısır Piramidi'ni görmemiş olsa da, Dünya üzerinde bu iki dev yapı yüzlerce yıl boyunca bir arada var oldular. 

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
21
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 19
 • Merak Uyandırıcı! 10
 • İnanılmaz 7
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Umut Verici! 2
 • Güldürdü 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/06/2024 04:37:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2311

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Teorisi
Zehirli Mantar
2019-Ncov
Doku
Hominidae
Bilişsel
İletişim
Güve
Hastalık Kontrolü
Bilimsel
Canlılık Cansızlık
Nöron Hücresi
Gıda
Uçma
Grip
Uluslararası Uzay İstasyonu
Mikrobiyoloji
Obezite
Öğrenme Alanı
Makina Mühendisliği
Fizyoloji
Küresel Isınma
Epistemoloji
Elektromanyetik
Para
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Mamutlarla Piramitler Aynı Dönemlerde Var Oldu!. (7 Mayıs 2014). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2311
Bakırcı, Ç. M. (2014, May 07). Mamutlarla Piramitler Aynı Dönemlerde Var Oldu!. Evrim Ağacı. Retrieved June 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2311
Ç. M. Bakırcı. “Mamutlarla Piramitler Aynı Dönemlerde Var Oldu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 07 May. 2014, https://evrimagaci.org/s/2311.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Mamutlarla Piramitler Aynı Dönemlerde Var Oldu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 07, 2014. https://evrimagaci.org/s/2311.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close