Mamutlarla Piramitler Aynı Dönemlerde Var Oldu!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Fillerin yaşamış en yakın kuzenleri olan mamutlar, her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Bunun bir sebebi, onlarla birlikte yaşamış, onları avlamış, yünlerinden, etlerinden ve hatta belki de güçlerinden faydalanmış olmamızdır. Bunun ötesinde mamutlar, bizlerin nereden geldiğini ve nasıl zamanlardan geçerek evrimleştiğimizi hatırlatan "eski bir dost" gibidirler bir yerde... Ayrıca zamanın devasalığını anlatmak açısından da harika birer araçtırlar. Çünkü her ne kadar bize çok yakınmış gibi gelseler de, soyu tükenmiş kocaman canlılar olarak aslında binlerce yıl önce yaşamışlardır. Yani bize hem çok yakındırlar, hem de çok uzak...

Bunu hissetmemizi sağlayan bir diğer unsur da mimariden gelmektedir: piramitler. Piramitlerin fotoğrafları bile insanı ürpertir ve düşüncelere sevk eder. Çünkü piramitler, tıpkı mamutlar gibi, binlerce yıl önce var olmuş yapılardır. Tabii var oluş biçimleri birazcık farklıdır. Mamutlar, günümüzden 55 milyon yıl kadar önce, içerisinden Anadolu'nun yükseleceği Tetis Denizi etrafında yaşayan hortumlu bir atadan, muhtemelen Mastodon cinsine oldukça benzer bir atadan ayrılarak milyonlarca yılda evrimleşti. Piramitler ise insanlar tarafından, yine son derece zorlu ve uzun bir süreçte, tek tek blokların yerleştirilmesiyle var edildi. Piramitlerin nasıl inşa edildiğini "Piramitlere Bilimsel Bir Bakış Açısı" başlıklı yazımızda anlatmıştık. Oradan okuyabileceğiniz gibi, bu yapılar da bir anda son halleriyle var oluvermemişlerdir. Doğada gördüğümüz istisnasız her unsur gibi, daha basit "formlardan" geçerek karmaşık yapılara ulaşmışlardır. Piramitlerin yapımını insan yönlendirmiş, mamutların (ve en yakın akrabası olan Asya fillerinin) yapımını ise evrimin Seçilim Mekanizmaları yönlendirmiştir.

Şimdi bu ikisini kafanızda birleştirecek olursanız, harika bir gerçekle karşılaşırsınız. Mamutların son bireyleri Dünya üzerinde yok olmaya başladığında, Giza'daki dev piramitler inşa edilmişti bile! Yani piramitler inşa edildiğinde, Dünya üzerinde halen mamutlar hüküm sürüyordu. Bu, birçoklarının kafasında canlandırmakta güçlük çekeceği bir çağdaşlıktır (eş zamanlılıktır). 

Ancak ufak ve önemli bir nokta var: aslında bildiğimiz anlamıyla dev mamutlar MÖ 4500 yılı civarında yok olmuşlardır. Giza piramitlerinin ise MÖ 2600 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Fakat mamutların tüm popülasyonları MÖ 4500 yılında yok olmamıştır! Evet, piramitler inşa edilirken Mısır civarında hiç mamut bulunmuyordu (dolayısıyla eğer ki bu dev hayvanların kullanılmış olabileceğini düşünüyorsanız, üzgünüz). Ancak Dünya üzerinde, Arktik Denizi'nde bulunan Wrangel Adası'nda hapsolmuş halde mamutlar, MÖ 1650 yılına kadar hayatta kalmışlardır. Bildiğimiz en güncel mamutlar bu popülasyona aittir. Bu adadaki mamutlar, evrimsel süreçte sıklıkla gördüğümüz üzere, ana karadaki atalarına göre epey küçüktür.

Dolayısıyla bir mamut asla bir Mısır Piramidi'ni görmemiş olsa da, Dünya üzerinde bu iki dev yapı yüzlerce yıl boyunca bir arada var oldular. 

 

Kaynaklar ve İleri Okuma: 

  1. University of Arizona - 1
  2. University of Arizona - 2
  3. Ancient Egypt

Penguenleri Besleyen Orangutan Suriya ve Hayvanlarda Öğrenme

Gerenuk

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim