Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Malpighiales (Malpighiales)

Malpighiales (Malpighiales) Wikipedia
2 dakika
318
Tüm Reklamları Kapat
Malpighiales
 • Bilimsel Adı Malpighiales
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Malpighiales
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Malpighiales
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Malpighiales, 40 aile ve 700’den fazla cins ve yaklaşık 16,000 türden oluşan oldukça geniş bir çiçekli bitkiler takımıdır. Bu takımdaki ailelerin büyük bir kısmı tropiktir ve az bilinirler. Bu takımdaki en çok tanınan aileler şöyledir:

 • Salicaceae (Söğütgiller)
 • Violaceae (Menekşegiller)
 • Passifloraceae (Çarkıfelekgiller)
 • Euphorbiaceae (Sütleğengiller)
 • Rhizophoraceae (Mangrov ailesi)
 • Erythroxylaceae (Kokaağacıgiller)

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Malpighiales takımı Rosidler grubunun bir üyesidir ve en çok Oxalidales ile yakın akrabadırlar. Geçmişte Malpighiales aileleri çeşitli başka takımlara yerleştirilmişti ve bugün Rosidler altında yer alan pek çok başka ailenin de bu ailelerle akraba olduğu düşünülmekteydi. Örneğin günümüzde artık tanınmayan Flacourtiaceae ailesi bunlardan birisidir. Günümüzde takson farklı bölümlere ayrılmış ve cinslerin büyük bir kısmı Salicaceae ve Achariaceae ailelerine atanmıştır.

Malpighiales bir takım olarak oldukça sağlam bir moleküler desteğe sahiptir ve morfolojik olarak ayırt etmesi çok kolay olmasa da oldukça tutarlıdır. Moleküler saat hesaplamaları Malpighales'in atalarının 100 milyon yıl öncesine dayandığını göstermektedir.

Malpighales takımında yer alan aileler genel olarak dokuz ana grupta toplanırlar; geniş bir bölümü henüz atanmamış ailelerden oluşur:

 1. Malpighiaceae ve Elatinaceae
 2. Salicaceae, Violaceae, Passifloraceae, Achariaceae, Turneraceae, Malesherbiaceae, Lacistemataceae ve Goupiaceae
 3. Erythroxylaceae ve Rhizophoraceae
 4. Clusiaceae, Bonnetiaceae, Podostemaceae ve Hypericaceae
 5. Ochnaceae, Medusagynaceae ve Quiinaceae
 6. Chrysobalanaceae, Dichapetalaceae, Trigoniaceae, Balanopaceae ve Euphroniaceae
 7. Putranjivaceae and Lophopyxidaceae
 8. Euphorbiaceae, Peraceae ve Rafflesiaceae
 9. Phyllanthaceae ve Picrodendraceae
 10. Henüz atanmamış aileler: Caryocaraceae, Ctenolophonaceae, Humiriaceae, Linaceae, Peridiscaceae, Irvingiaceae, Pandaceae, Ixonanthaceae ve Centroplacaceae.

Davranış ve Etoloji

Bu takım oldukça çeşitli bitkilerden oluşur. Söğüt ağacı, menekşe, manşinel, Atatürk çiçeği ve dünyanın en büyük bitkisi olan Rafflesia gibi pek çok farklı türde bitki aynı takımdadır; morfolojik olarak ayırt etmek kolay değildir ancak yine de bazı ortak özellikleri bulunur: Malpighiales takımının yaprakları genellikle dişlidir ve sapın gövdeye bağlandığı dip kısımda kulakçık benzeri oluşumlar olan stipulları bulunur. Temel çiçek yapıları bazal çok çeneklilerle ortaktır: sepaller, petaller ve 10 stamenin hepsi serbesttir, üç ila beş adet birleşmiş karpel bulunduran nektarlı ve büyük yumurtalıklara sahiplerdir.

Bununla birlikte moleküler filogenetik bazı kanıtlar olmadığı sürece bu bitkileri tanımlamak oldukça zordur. Malpighiales, yalnızca bitki morfolojisini temel alan hiçbir bitki sınıflandırma sisteminde yer almaz.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Öne çıkan türlerden bazıları dünyanın büyük bir kısmında temel gıda olarak kullanılan bir kök olan cassava (Manihot esculenta); dünyanın en büyük çiçeği olarak bilinen ceset çiçeği, söğütler; önemli bir gıda ve tekstil maddesi olan keten tohumu; eski çağlardan bu yana medikal alanlarda kullanıldığı bilinen kantaron otu, risin zehrinin kaynağı hintyağı bitkisi; meyvesi gıda olarak tüketilen, çiçekleri medikal alanlarda kullanılan çarkıfelek bitkisi; süs bitkisi olarak yetiştirilen Atatürk çiçeği; mangostan meyvesi; dünyanın en zehirli ağaçlarından biri olarak bilinen manşinel ağacı; ahşabı yaygın olarak kullanılan kavaklar ve daha pek çok bitki bu takımda yer alır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/04/2024 14:03:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12056

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kas
Foton
Diş Sorunları
Hormon
Güneş Sistemi
Üreme
Yatay Gen Transferi
Ekonomi
Buz
Haber
Halk Sağlığı
Kalıtım
Yörünge
Önyargı
Cinsel Yönelim
Depresyon
Hekim
Yaşlılık
Hindistan
Fotoğraf
Ufo
Yaşanabilir Gezegen
Egzersiz
Işık Hızı
Obstetrik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Aknam, et al. Malpighiales (Malpighiales). (14 Temmuz 2022). Alındığı Tarih: 25 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12056
Aknam, B., Bakırcı, Ç. M. (2022, July 14). Malpighiales (Malpighiales). Evrim Ağacı. Retrieved April 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12056
B. Aknam, et al. “Malpighiales (Malpighiales).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 14 Jul. 2022, https://evrimagaci.org/s/12056.
Aknam, Bilge. Bakırcı, Çağrı Mert. “Malpighiales (Malpighiales).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 14, 2022. https://evrimagaci.org/s/12056.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close