Bu Reklamı Kapat

Makine Mühendisliğinde Cinsiyet Ayrımı Kapanıyor mu?

Makine Mühendisliğinde Cinsiyet Ayrımı Kapanıyor mu? Roget Mo
Bu Reklamı Kapat
Yazar Mary Beth O’Leary Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı AyşegülŞenyiğit Özdil 2. Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
7 dakika
219 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Araştırmaya göre bölümün etkili yaklaşımı sayesinde Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) makine mühendisliği okuyan lisans öğrencilerinin %49,5’i kadınlardan oluşuyor.

2015’te Nobel ödülü kazanmış bir biyokimyacının kadınların erkek çalışma arkadaşlarının dikkatlerini dağıttığını iddia eden yorumları sosyal medyada hemen geri tepti. Bunun üzerine kadın biliminsanları her gün yaptıkları çalışmaları ve araştırmaları yerine getirirken ne kadar “dikkat dağıtıcı” olduklarını göstermek için fotoğraflar paylaştılar. Aylar sonra, dünya genelinde insanlar düşüncesizce yapılan yorumlara #MühendisGibiGörünüyorum etiketiyle cevap verdiler. Yılın başlarındaysa General Electric şirketi, MIT profesörü Emerita Millie Dresselhaus gibi kadın bilim insanlarının ünlü kişiler ya da sporcular kadar ilgi gördüğü bir dünyayı hayal ettiklerini belirttiler. Bu olaylar cinsiyetçilikle savaşan ve kadınlara bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında kariyer sahibi olma konusunda cesaret veren bir harekete yol açmıştır. Bu alanlardaki cinsiyet farkı oldukça belirgindir. Örneğin, American Society for Engineering Education’ın (ASEE) yaptığı bir araştırmaya göre 2015’te mezun olan makine mühendislerinin sadece %13,2’si kadındır. Ama bu sayı MIT Makine Mühendisliği bölümünün (MechE) 2016 sonbahar dönemindeki %49,5 kadın öğrenci oranıyla çarpıcı bir zıtlık içindedir.

Peki, MechE ulusal ortalamayı geride bırakarak bu cinsiyet eşitliğini sağlamayı nasıl başardı? İçlerinde 2016 mezunu Kath Xu; 2004 lisans, 2006 yüksek lisans 2011 doktora mezunu ve makine mühendisliği alanında önemli bir öğretim görevlisi olan Dawn Wendell ve karşılaştırmalı medya çalışmaları alanında öğretim görevlisi Andrea Walsh bulunan bir grup araştırmacının çözmeye çalıştığı soru işte buydu. 2017’de ASEE’nin yıllık konferansında ise sonuçlarını paylaştılar.

Bu Reklamı Kapat

İşe Alımlarda Cinsiyet Eşitliği

Araştırmacılar cinsiyet eşitliğinin öğrenciler daha üniversiteye adım atmadan başladığını buldular. MIT’in kabul ofisi başvuru yapan kadınlar için birçok taktik geliştirmiş. Araştırmacılarla yapılan bir toplantıda ofisin dekanı Stuart (Stu) Schmill şöyle demiştir: “Geleneksel bakışa karşı savaşmamız lazım.” Gerçekte, MIT’in lisans öğrenci sayısının %46,1’ini kadınlar oluşturuyor olsa bile, Schmill ve diğer ofis çalışanları enstitünün çoğunun erkeklerden oluştuğu önyargısına karşı savaşmak zorunda olduklarını dile getirmişlerdir.

Ofistekiler kadınların üniversitede geri planda kaldığı yönündeki hikâyeleri çürütmek için blog ve kampüs tanıtım günleri gibi çeşitli yollara başvurmaktadırlar. MIT makine mühendisliği bölümünden mezun olan Xu, kendisini MIT’ye çeken şeylerden birinin bu öğrenci blogları olduğunu belirtmiştir: “Üniversitedeki kadın ve azınlıkların sayısını göstermek adına iyi bir iş çıkarmışlardı.”

MechE ve MIT Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünün düzenlediği Kadınlar için Teknoloji Programları (WTP) gibi etkinlikler de kadınları STEM çalışmalarına katılma konusunda cesaretlendiriyor. WTP, bir yaz boyunca kampüste yaşamak ve laboratuarlarda ve sınıflarda birinci elden mühendislik deneyimi kazanmaları için lise çağlarındaki kızları üniversiteye davet ediyor.

Bu Reklamı Kapat

Schmill’in bu araştırma için söylediği gibi, öğrenci nüfusu içindeki kadınların oranına vurgu yapmak tavuk ve yumurta döngüsü gibidir. MIT üniversitedeki kadın öğrencilerin sayılarını göstererek kadın adayların ilgisini çekmeyi başarabiliyor, ki bu da kampüste daha da çok kadın olmasına yol açıyor. MIT’ye girdikleri andan itibaren, rehberlik ve danışmanlık için otomatikman fakültedeki kadın öğretim kadrosuna yönleniyorlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kadın Öğrenciler Var Olduklarını Gösteriyorlar

Kadın öğretim görevlilerin bu öğrenciler üzerindeki etkisini görmek, makine mühendisliği eski bölüm başkanı Rohan Abeyaratne’ye (aynı zamanda bu çalışma için röportaj da vermiştir) kadınların lider pozisyonda olmasının ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Bu pozisyondaki kadınlardan biri de Anette (Peko) Hosoi’dir ve kendisi aynı zamanda MechE’nin ilk bölüm başkan yardımcısıdır.

“Peko görevine başladıktan sonra ofis saatlerinde odasına giden kadın öğrencilerin sayısı o zamanlardan aklımda kalan dikkate değer bir şey” diye hatırlıyor Abeyaratne. Kadın öğrencilerin kadın profesörlerle aralarındaki rahatlık seviyeleri, bölümlerde görev alan kadın öğretim üyelerine ne kadar ihtiyaç olduğunun göstergesidir.

Bu araştırmada, kadın lisans öğrencilerin, daha çok, gelecekte iş bulma garantilerinin fazla olduğunu düşündükleri alanlara ilgi duydukları tespit edilmiştir. Hosoi “Öğrencilerle konuştuğumuz zaman, sadece rol model bulmaya çalışmadıklarını gördük. Daha ziyade varlıklarını ispat etme arayışındalar. Eğer bunu seçersem iş bulabilecek miyim sorusunun cevabını bilmek istiyorlar.” diye açıklamıştır.

Hem Xu hem de Wendell öğrenciyken daha makine mühendisliği bölümündeki ilk günlerinde bu kanıtı bulmuşlar. Xu’nun ilk dersi, 1990 yılında yüksek lisanstan ve 1995 yılında doktoradan mezun olan araştırmacı bilim insanı Simona Socrate tarafından; Wendell’inki ise 2008’de MechE’deki ilk kadın bölüm başkanı olan ve 1984 yılında yüksek lisansını ve 1987 yılında doktorasını tamamlamış Profesör Emerita Mary Boyce tarafından verilmiş.

Şimdi kendisi bölümde kıdemli bir öğretim görevlisi olan Wendell, öğrenciyken dönemin sonunda Profesör Boyce’a makine mühendisi olmak ile ilgili bir email attığını ve mailden sonra Boyce’un kendisine bir saatten fazla kariyerini ve mühendislik tutkusunu anlattığını söylüyor.

Bu Reklamı Kapat

Kadınların Genel Başvuru Yapması

Eski ve yeni fakültedeki öğretim görevlileriyle olan konuşmalarda 20 yıl önce MechE’nin kadınları iyi karşılamadığı ortaya çıktı. 1990’ların sonunda sadece 1 kadın öğretim üyesi olduğundan, fakülte yönetimi bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşündü. 2002’deki Mühendislik Okulları Raporu bu konudaki dönüm noktasıdır ve o zamanki bölüm başkanı Thomas Magnanti’yi bir şeyler yapıp harekete geçmesi için teşvik etmiştir. MechE’nin bu çabalarıyla gerekli niteliklere sahip kadınlar, fakültedeki pozisyonlara başvurmalarına yönelik teşvik edici telefonlar aldılar.

Bu kadınlardan biri de Hosoi’ydi. Hosoi araştırmacılarla olan görüşmelerinde MIT’ye geldiği zaman aynı anda birçok kadının işe alındığını söylemiştir: “Fakültedeki bir öğlen yemeğinde birisi buraya nasıl geldiğimizi sordu ve herkesin cevabı aynıydı: ‘Biri aradı ve başvurmamızı söyledi.’ "

Genel başvurunun yanı sıra fakültenin iş tanımını değiştirip biraz daha genişletmesi daha çok kadının bölümdeki ekibe katılma fırsatını artırmış ve bölüm liderliğinin çabalarıyla daha geniş bir ağın oluşmasına yardımcı olmuştur.

Boşluğu Kapatmak İçin Farkındalığı Artırmak

Xu, Wendell ve Walsh’un bulduklarına göre STEM’deki cinsiyet boşluğunu kapatmaya yönelik ilk adım bu boşluğun var olduğunu kabullenmektir. MIT’deki artan farkındalık, bölüm ve fakülte liderlerinin daha çok kadın öğrenci ve araştırma görevlisi çekmek için sıkı bir çaba içinde olduklarını göstermektedir. Walsh cinsiyet eşitliğini sağlamanın bu amaca yönelik aktif bir çaba ve bilinçli stratejiler gerektirdiğini söylemektedir.

Bu Reklamı Kapat

20 yıldır MechE’nin cinsiyet eşitliği yönündeki bu kararlılığına ek olarak, enstitünün de bu konuda çok fazla desteği olmuştur. MIT bölümler arasında kadınlar için birçok program düzenlemiştir. Sahtekarlık Sendromu* gibi konuları tartışmak için konuşmacılar çağırmış ve kampüste istedikleri her yardımı bulabileceklerine dair kadınları temin etmiştir. Ayrıca MIT Kadın ve Cinsiyet Çalışmaları projesi, STEM kapsamındaki dersler ve programlar boyunca cinsiyet eşitliği konularına değinmiştir.

Bu çabalar fakültedeki ve üniversitedeki kadın nüfusunda artış olmasına yardım etmiştir ancak hala yapılacak çok şeyin olduğunu Wendell şu sözlerle ifade ediyor:

Sadece MIT’i değil tüm dünyayı bu konuda değiştirmek istiyoruz. Üstü kapalı da olsa önyargı her yerde. Örneğin, seminerlerimde genellikle insanlar beni yönetici asistanı zannedip direkt yanımdan geçerek asıl konuşmacının kim olduğunu soruyorlar.

MechE’deki cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gereken kültürel değişim, üniversitedeki birçok küçük değişikliklerle ve önemli unsurların desteğiyle yaratılmıştır. MIT ve MechE örneğinin diğer okullara da örnek olması beklenmektedir. Xu, STEM bölümlerindeki kadın sayısını artırmak isteyen üniversitelerin de uygulayabilecekleri bir şablon oluşturmak istediklerini söylemiştir. Sosyal medyada #STEMdeKadın’ı vurgulayan hareketlere ek olarak cinsiyet yönünden daha eşit üniversiteler yaratılması, STEM alanında çalışan kadın sayısının hızla artış göstermesine yardımcı olabilir.

*Sahtekarlık Sendromu: Kişilerin başarılarını göremeyip bulundukları konuma gelmelerinde eğitimlerinin, yeteneklerinin ve zekalarının payı olmadığına, tüm başarılarını şans eseri elde ettiklerine inanmalarıyla ve dolayısıyla kendilerini bir gün foyası meydana çıkacak olan sahtekarlar olarak görmeleriyle ilişkilendirilen bir sendrom çeşididir.

Çeviren: Bu yazıyı çeviren Zeynep Yavuz'a teşekkür ederiz.

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: MIT News | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/01/2022 03:30:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5281

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Entomoloji
Hayvan Davranışları
Enzim
Endokrin Sistemi
Jeoloji
Kafatası
Sıvı
Yeşil
Evrim Ağacı
Kromozom
Uçuş
İnsan Evrimi
Antikor
Yüzey
Kimyasal Element
Psikoloji
Yaşamın Başlangıcı
Canlı
Hastalık Kataloğu
Bitkiler
Sağlık
Aşı
Evrim Ağacı Duyurusu
Komplo Teorisi
Yatay Gen Transferi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et