LÖSEV'i Meşgul Eden Yalan Haber!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kimi zaman Evrim Ağacı olarak yalan ve çarpıtılmış haberleri çürüttüğümüzde neden bunlarla uğraştığımızı soranlar, gereksiz bir iş olduğunu söyleyenler oluyor. Ancak biz tabii ki bu okurlarımıza kulak asmadan yolumuza devam ediyoruz. Çünkü bu yalan haberlerin yayılması gibi, çürütülmelerinin de öyle veya böyle insanlara yayılacağını umuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde LÖSEV'in artık dayanamayarak yayınlamak zorunda kaldığı görsel de, yalan haberlerin ve bundan prim yapan sahtekarların kurum ve kuruluşlara ne gibi zorluklar çıkarabileceğini gösterir nitelikte.

Çeşitli şekillerde uydurulan yalanlardan birisi, LÖSEV'in insanların kestirdikleri saçlarını ve eski peruklarını satın alıp, onlardan çocuklar için peruk yaptığı şekilde iğrenç bir iddiaya dayanıyor. Aslında haberi yayanlar iyi bir şey yapıyorlarmış gibi lanse ediyorlar: "Eğer saçlarınızı kestirmeye karar verirseniz 20 santimetreden uzun olduğu takdirde LÖSEV'e bağışlayabiliyorsunuz. Lösemi çocuklara peruk yapılıyor." şeklinde yayılıyor yalan haber. Bu konuyla ilgili yalanlar o kadar hızlı yayılıp çarpıtılıyor ki, LÖSEV'i rahatsız edecek boyutlara varıyor ve sonunda LÖSEV kendi sayfasından şu açıklamayı yaptı:

 

Saç ve Peruk Bağışı Kabul Etmiyoruz!

Saç bağışı hakkında son günlerde sıkça sorulan sorular gelmektedir. Gerek psikolojik faktörler, gerekse hijyenik sebeplerden dolayı vakfımızın bu yönde bir çalışması bulunmamakta olup önümüzdeki dönem planlarımız arasında da böyle bir proje yoktur.

Çocuklarımızın tedavisinde yoğun kemoterapi ilaçları kullanılmakta, bu nedenle bağışıklık sistemleri zayıflamaktadır. Bu durum çocuklarımızın enfeksiyona açık bir hale getirmektedir. Bu nedenle çocuklarımızı enfeksiyondan koruyabilmek için olabildiğince steril kalmalarını sağlamaya çalışmaktayız.

Anlayışınız için teşekkürlerimizi sunarız.

 

İşte tam olarak bu sebeple, kaynaklarına güvenmediğiniz haberlere ve iddialara kesinlikle itibar etmemenizi önemle rica ve tavsiye ediyoruz.

 

Teşekkür: SE

Kaynak: LÖSEV

Azıdişi Balığı

Kıyafetsiz Olarak Uzayda 2 Dakika Dayanmak...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim