Evrim Ağacı

LÖSEV'i Meşgul Eden Yalan Haber!

LÖSEV'i Meşgul Eden Yalan Haber!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kimi zaman Evrim Ağacı olarak yalan ve çarpıtılmış haberleri çürüttüğümüzde neden bunlarla uğraştığımızı soranlar, gereksiz bir iş olduğunu söyleyenler oluyor. Ancak biz tabii ki bu okurlarımıza kulak asmadan yolumuza devam ediyoruz. Çünkü bu yalan haberlerin yayılması gibi, çürütülmelerinin de öyle veya böyle insanlara yayılacağını umuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde LÖSEV'in artık dayanamayarak yayınlamak zorunda kaldığı görsel de, yalan haberlerin ve bundan prim yapan sahtekarların kurum ve kuruluşlara ne gibi zorluklar çıkarabileceğini gösterir nitelikte.

Çeşitli şekillerde uydurulan yalanlardan birisi, LÖSEV'in insanların kestirdikleri saçlarını ve eski peruklarını satın alıp, onlardan çocuklar için peruk yaptığı şekilde iğrenç bir iddiaya dayanıyor. Aslında haberi yayanlar iyi bir şey yapıyorlarmış gibi lanse ediyorlar: "Eğer saçlarınızı kestirmeye karar verirseniz 20 santimetreden uzun olduğu takdirde LÖSEV'e bağışlayabiliyorsunuz. Lösemi çocuklara peruk yapılıyor." şeklinde yayılıyor yalan haber. Bu konuyla ilgili yalanlar o kadar hızlı yayılıp çarpıtılıyor ki, LÖSEV'i rahatsız edecek boyutlara varıyor ve sonunda LÖSEV kendi sayfasından şu açıklamayı yaptı:

 

Saç ve Peruk Bağışı Kabul Etmiyoruz!

Saç bağışı hakkında son günlerde sıkça sorulan sorular gelmektedir. Gerek psikolojik faktörler, gerekse hijyenik sebeplerden dolayı vakfımızın bu yönde bir çalışması bulunmamakta olup önümüzdeki dönem planlarımız arasında da böyle bir proje yoktur.

Çocuklarımızın tedavisinde yoğun kemoterapi ilaçları kullanılmakta, bu nedenle bağışıklık sistemleri zayıflamaktadır. Bu durum çocuklarımızın enfeksiyona açık bir hale getirmektedir. Bu nedenle çocuklarımızı enfeksiyondan koruyabilmek için olabildiğince steril kalmalarını sağlamaya çalışmaktayız.

Anlayışınız için teşekkürlerimizi sunarız.

 

İşte tam olarak bu sebeple, kaynaklarına güvenmediğiniz haberlere ve iddialara kesinlikle itibar etmemenizi önemle rica ve tavsiye ediyoruz.

 

Teşekkür: SE

Kaynak: LÖSEV

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 03:22:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1537

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Epidemik
Popülasyon
Goril
Kuantum
Sıcaklık
İhtiyoloji
Sars Mers
Kertenkele
Taksonomi
Antropoloji
Karanlık Madde
İklim
Klinik Mikrobiyoloji
Kelebek
Şüphecilik
Botanik
Ölüm
Avrupa
Kütle
Wuhan Koronavirüsü
Örümcek
Canlı
Anne
Canlılık
Hastalık Yayılımı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sorgulanamayan cevaplardansa, cevaplanamayan soruları tercih ederim.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder