Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Muhafazakâr ve Liberal düşünceleri benimsemiş insanların beyinleri, Sinirbilim ve Psikoloji alanlarının ortak çalışmaları olarak yürütülen bir düzineden fazla çalışmanın odağı olmuştur.

Yapılan bir çalışma, beynin motivasyon, güdülenme vb. işlevlerden sorumlu ön singulat korteks bölgesindeki gri madde fazlalığından dolayı liberal kişilerin belirsizlik ve anlaşmazlıklara karşı daha toleranslı olduğunu gösteriyor. Muhafazakârlar ise korku merkezi olarak bilinen amigdaladaki (beynin sağ yarısındaki) gri madde fazlalığı sebebiyle korku duymaya daha yatkındır.

Diğer birkaç çalışmada, muhafazakârların olumsuz uyaranlardan kaçındıkları, bu uyaranlara karşı daha hassas oldukları ve baskılayıcı tepkiler verdikleri gösterilirken sosyal düzeni baskılama ile düzenlemeye teşebbüs ettikleri belirtiliyor. Liberaller ise olumlu uyaranları daha çok dikkate alırken ilgi duydukları şeyleri harekete geçirerek sosyal düzeni şekillendirmeye çalıştıkları görülüyor. 

Başka bir çalışmada genel olarak liberallerin açık fikirli, yaratıcı, meraklı ve yenilik arayışında oldukları söylenirken muhafazakârların daha tertipli, geleneksel ve daha iyi örgütsel beceriye sahip oldukları belirtiliyor.

Diğer bir çalışmada ise liberallerin bir anlaşmazlıkla karşılaştıklarında, daha fazla ön singulat korteks aktivitesi nedeniyle alışılmış tepkilerini değiştirmede muhafazakârlardan daha iyi oldukları gösteriliyor. Koyu muhafazakârların ise anlaşmazlıklara karşı verilen bilişsel tepkilerde daha az duyarlı oldukları ve davranışsal düzeyde yetki konusunda daha çok hata yaptıkları belirtiliyor.


Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Political Orientations Are Correlated with Brain Structure in Young Adults. Ryota Kanai, PhD, Tom Feilden, Colin Firth, and Geraint Rees, PhD. Current Biology, Apr. 7, 2011.
  2. Neurocognitive Correlates of Liberalism and Conservatism. David M. Amodio, PhD, John T. Jost, PhD, Sarah L. Master, PhD, and Cindy M. Yee, PhD. Nature Neuroscience, Sep. 9, 2007.
  3. Where Do We Draw Our Lines? Politics, Rigidity, and the Role of Self-Regulation. Mindi S. Rock, PhD, and Ronnie Janoff-Bulman, PhD. Social Psychological and Personality Science, Jan. 2010.
  4. To Provide or Protect: Motivational Bases of Political Liberalism and Conservatism. Ronnie Janoff-Bulman, PhD. Psychological Inquiry: An International Journal for the Advancement of Psychological Theory, Aug. 2009.
  5. The Secret Lives of Liberals and Conservatives: Personality Profiles, Interaction Styles, and the Things They Leave Behind. Dana R. Carney, PhD, John T. Jost, PhD, Samuel D. Gosling, PhD, and Jeff Potter. International Society of Political Psychology, Oct. 23, 2008.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder