Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Gekolar, yani Gekkota infratakımı, 1.6 ila 60 santimetre arasında değişebilen boya sahip sürüngenlerdir. En ilginç özelliklerinden birisi, göz kapaklarının hareketsiz olmasıdır. Dolayısıyla gözlerini kırpamazlar. Bu da, gözlerinin temizlenememesi veya nemlendirilememesi anlamına gelir. Gekolar bu sorunu "eski usül" ile çözerler: gözlerini yalarlar. Böylece gözlerine giren pisliklerden arındıkları gibi, gözlerinin nemli kalmalarını sağlarlar.

Ancak leopar gekolarının göz kapakları hareketlidir. Bunun bir geri evrim örneği olduğu düşünülmektedir; ancak sadece bu türe özgü bir durum değildir. Leopar gekolarının da içerisinde bulunduğu 30 türü barındıran Eublepharidae ailesinin tümünün göz kapakları hareketlidir. Gekkota içerisinde ise bunun haricinde 6 farklı aile daha bulunur. Bu ailelerin hepsinin göz kapakları hareketsizdir.

Bir leopar gekosu...
Bir leopar gekosu...

Tabii ki "geko" dendiğinde akla ilk gelen özelliklerden birisi duvara tırmanma becerileridir. Ne var ki leopar gekolarının duvara tırmanma yetenekleri oldukça kısıtlıdır; çünkü parmaklarında gekoların özel yapışkan nanoyapılarından bulunmaz.

Leopar gekoları Asya'nın çöllerinde, Hindistan'ın kuzey batısında ve Pakistan'da bolca bulunmaktadır. Çekirgeler, mum solucanları, fareler ve diğer böceklerle beslenir. 6.5-8.4 santimetre arasında değişen boyda ve 3 gram civarında doğarlar; yetişkinliğe eriştiklerinde 20.5-27.5 santimetre arasında ve 45-65 gram arasında olurlar. Her 3-4 ayda bir ağızlarındaki 100 diş de değişir.

Diğer gekolar gibi; yılanlar, kurbağalar, tilkiler ve benzeri avcılar tarafından korkutulduklarında istemli olarak kuyruklarını bırakabilirler ve yerine yeni kuyruklar oluştururlar. Bunun haricinde çiftleşme sırasında eşleri tarafından ısırıldıklarında da kuyruklarını bırakabilirler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 17:24:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2401

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan için ileri sürülen en iyi tanım "nankör iki ayaklı"dır.”
Fyodor Dostoevsky
Geri Bildirim Gönder