Leopar Gekosu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Gekolar son derece ilginç hayvanlardır. Leopar gekoları (Eublepharis macularius) da, bu ilginçliği aynen taşır. Gekolar, yani Gekkota infratakımı, 1.6 ila 60 santimetre arasında değişebilen boya sahip sürüngenlerdir. En ilginç özelliklerinden birisi, göz kapaklarının hareketsiz olmasıdır. Dolayısıyla gözlerini kırpamazlar. Bu da, gözlerinin temizlenememesi veya nemlendirilememesi anlamına gelir. Gekolar bu sorunu "eski usül" ile çözerler: gözlerini yalarlar. Böylece gözlerine giren pisliklerden arındıkları gibi, gözlerinin nemli kalmalarını sağlarlar.

Ancak leopar gekolarının göz kapakları hareketlidir. Bunun bir geri evrim örneği olduğu düşünülmektedir; ancak sadece bu türe özgü bir durum değildir. Leopar gekolarının da içerisinde bulunduğu 30 türü barındıran Eublepharidae ailesinin tümünün göz kapakları hareketlidir. Gekkota içerisinde ise bunun haricinde 6 farklı aile daha bulunur. Bu ailelerin hepsinin göz kapakları hareketsizdir. Ayrıca diğer gekoların aksine, bu aileden olan türlerin duvara tırmanma yetenekleri de son derece kısıtlıdır, çünkü parmaklarında gekoların özel yapışkan nanoyapılarından bulunmaz.

Leopar gekoları Asya'nın çöllerinde, Hindistan'ın kuzey batısında ve Pakistan'da bolca bulunmaktadır. Çekirgeler, mum solucanları, fareler ve diğer böceklerle beslenir. 6.5-8.4 santimetre arasında değişen boyda ve 3 gram civarında doğarlar; yetişkinliğe eriştiklerinde 20.5-27.5 santimetre arasında ve 45-65 gram arasında olurlar. Her 3-4 ayda bir ağızlarındaki 100 diş de değişir. Diğer gekolar gibi; yılanlar, kurbağalar, tilkiler ve benzeri avcılar tarafından korkutulduklarında istemli olarak kuyruklarını bırakabilirler ve yerine yeni kuyruklar oluştururlar. Bunun haricinde çiftleşme sırasında eşleri tarafından ısırıldıklarında da kuyruklarını bırakabilirler.

Bdelloid Rotiferlerde DNA Hırsızlığı!

Fareler Gerçekten Tekerlek Çevirmeyi Seviyor Mu?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder