Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Gekolar son derece ilginç hayvanlardır. Leopar gekoları (Eublepharis macularius) da, bu ilginçliği aynen taşır. Gekolar, yani Gekkota infratakımı, 1.6 ila 60 santimetre arasında değişebilen boya sahip sürüngenlerdir. En ilginç özelliklerinden birisi, göz kapaklarının hareketsiz olmasıdır. Dolayısıyla gözlerini kırpamazlar. Bu da, gözlerinin temizlenememesi veya nemlendirilememesi anlamına gelir. Gekolar bu sorunu "eski usül" ile çözerler: gözlerini yalarlar. Böylece gözlerine giren pisliklerden arındıkları gibi, gözlerinin nemli kalmalarını sağlarlar.

Ancak leopar gekolarının göz kapakları hareketlidir. Bunun bir geri evrim örneği olduğu düşünülmektedir; ancak sadece bu türe özgü bir durum değildir. Leopar gekolarının da içerisinde bulunduğu 30 türü barındıran Eublepharidae ailesinin tümünün göz kapakları hareketlidir. Gekkota içerisinde ise bunun haricinde 6 farklı aile daha bulunur. Bu ailelerin hepsinin göz kapakları hareketsizdir. Ayrıca diğer gekoların aksine, bu aileden olan türlerin duvara tırmanma yetenekleri de son derece kısıtlıdır, çünkü parmaklarında gekoların özel yapışkan nanoyapılarından bulunmaz.

Leopar gekoları Asya'nın çöllerinde, Hindistan'ın kuzey batısında ve Pakistan'da bolca bulunmaktadır. Çekirgeler, mum solucanları, fareler ve diğer böceklerle beslenir. 6.5-8.4 santimetre arasında değişen boyda ve 3 gram civarında doğarlar; yetişkinliğe eriştiklerinde 20.5-27.5 santimetre arasında ve 45-65 gram arasında olurlar. Her 3-4 ayda bir ağızlarındaki 100 diş de değişir. Diğer gekolar gibi; yılanlar, kurbağalar, tilkiler ve benzeri avcılar tarafından korkutulduklarında istemli olarak kuyruklarını bırakabilirler ve yerine yeni kuyruklar oluştururlar. Bunun haricinde çiftleşme sırasında eşleri tarafından ısırıldıklarında da kuyruklarını bırakabilirler.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder