La Conchita, Kaliforniya Heyelanı (2005)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected]om üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2005'te Kaliforniya, ABD'de çekilmiş bu fotoğraf, bir heyelanın ne kadar tehlikeli olabileceğini gözler önüne seriyor. Buraya tıklayarak, bu görseldeki heyelan sırasında çekilen bir videoyu bilgisayarınıza indirirerek izleyebilirsiniz (Not: indirme işlemi Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Birimi'nin sitesinden olacaktır ve tamamen güvenlidir, buraya tıklayarak sitelerindeki indirme bağlantısına da gidebilir, oradan izlemeyi tercih edebilirsiniz). Buraya tıklayarak bir diğer videoya göz atabilirsiniz.

Heyelan, kaya düşmesi, eğimli yüzeylerde meydana gelen çökmeler, yarık ve çukurların açılması, vb. geniş yer hareketleri olarak tanımlanır. Heyelana asıl neden olan unsur yerçekimidir, ancak kimi zaman eğim dengesi (stabilitesi) gibi yan faktörler de doğrudan etkili olabilir. Kimi zaman çok hızlı gerçekleşebildiği gibi, kimi zaman günlerce sürebilir. Buraya tıklayarak San Mateo'da 1997 yılında meydana gelen ve 250.000 ton kaya ve toprağın yer değiştirdiği, 8 gün süren heyelanın bir bilgisayar simülasyonunu izleyebilirsiniz.

 

Kaynak: Amazing Geologist

Farelerde Hafızayı Geliştiren Kimyasal Keşfedildi

Kuşlar Penislerini Programlı Hücre Ölümleriyle Mi Kaybetti?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim