Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kuşların Uçmasını Mümkün Kılan Moleküler Evrim Mekanizması Keşfedildi!

Kuşların Uçmasını Mümkün Kılan Moleküler Evrim Mekanizması Keşfedildi!
1 dakika
4,671
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yüzyıllar boyunca bilim insanları, havacılıkla ilgili tasarımlar geliştiren insanlar ve macera arayanlar, kuşların uçmasını mümkün kılan özellikleri, yani kanat yapısı ve dengeyi taklit ederek uçmaya çalıştılar. Ne var ki sıcak hava balonu veya uçak gibi insan bedeni haricinde bir mekanizma olmaksızın insanların bugüne kadar uçması mümkün olmadı. İnsanlar, var olduklarından beri yeryüzüne yapışık halde kaldılar.

Araştırmacılar uzun zamandır bir kuşu "kuş" yapan kanatlar gibi yapısal faktörlere odaklanmıştı. Şimdiyse, Kudüs İbrani Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Profesör Avihu Klar ve Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nden Prof. Claudio Mello tarafından yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, kuşları diğer hayvanlardan ayıran belirli moleküler özelliklerin olduğunu ve bu farklılıkların, kuşların kanat çırpmalarına ve yere yapışık olmaktan kurtulup, gökyüzüne ulaşabilmelerine izin verdiğini buldu.

Daha önceki çalışmalarda araştırmacılar, memelilerin ve sürüngenlerin yürüme yeteneğinin omuriliklerine gömülü olduğunu bulmuşlardır. Bu yeni çalışmada bilim insanları, benzer şekilde uçma yeteneğinin kuşların omuriliklerine gömülü olduğunu buldular. Ekip, tavuk ve fare embriyolarının sinir ağlarını yakından inceledi ve kuşlardaki ephrin-B3 molekülünün genetik kodlamasının, memeliler ve sürüngenlerden temel olarak farklı olduğunu keşfetti. Klar, şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Ephrin-B3 molekülü memelilerde bulunur; ancak kuşlarda mutasyona uğramış haldedir veya hiç yoktur. Bu basit ama temel fark, kuşların kanatlarını çırpmasına ve uçmasına izin veren şeydir.

Kemirgenler gibi hayvanlar, bu molekülü en eksiksiz haliyle üretirler ve bu nedenle ön ve arka uzuvlarını kullanarak, bir sol bir sağ adım atarak hareket ederler. Öte yandan, ephrin-B3 mutasyonuna sahip fareler, kuşlara benzer şekilde, aynı anda hem sol hem de sağ taraflarda senkronize bir sıçrama hareketi ile hareket eder.

Bu bulgular, zaman içinde yaşanan genetik evrimin kuşların çok koordineli bir hareket modelini, yani aynı anda kanat çırpmasını aktive eden bir nöron ağı geliştirmelerine yardımcı olduğu teorisini güçlendirdi. Klar, sözlerini şöyle bitiriyor:

Çalışmamız, sinir sisteminin adım atmayı, uçmayı ve yüzmeyi mümkün kılacak şekilde nasıl evrimleştiğine yönelik bulmacaya bir yanıt sunuyor. Bu, kuşlar ve insanlar gibi iki ayaklı hayvanların bir özelliği olan, bacak ve ellerin farklı hareket modlarını mümkün kılan nöral ağların evrimini ortaya çıkarmak için gelecekteki deneylerin yolunu açıyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
38
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı:

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 28
 • Umut Verici! 12
 • Bilim Budur! 11
 • İnanılmaz 10
 • Muhteşem! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • M. Freikman, et al. (2021). A Stamped Sealing From Middle Chalcolithic Tel Tsaf: Implications For The Rise Of Administrative Practices In The Levant. Levant, sf: 1-12. doi: 10.1080/00758914.2021.1923906. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/05/2024 17:28:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10575

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hızlı
Mantar
Kartal
Gün
Bilgi
Işık Yılı
Bağırsak
Coronavirus
Araştırmacılar
Erkek
Halk Sağlığı
Doktor
Teşhis
Jeoloji
Aslan
Kültür
Virüs
Vaka
Samanyolu Galaksisi
Balina
Gerçek
Evren
Travma
İhtiyoloji
Karbonhidrat
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Kuşların Uçmasını Mümkün Kılan Moleküler Evrim Mekanizması Keşfedildi!. (13 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 19 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10575
Bakırcı, Ç. M. (2021, June 13). Kuşların Uçmasını Mümkün Kılan Moleküler Evrim Mekanizması Keşfedildi!. Evrim Ağacı. Retrieved May 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10575
Ç. M. Bakırcı. “Kuşların Uçmasını Mümkün Kılan Moleküler Evrim Mekanizması Keşfedildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/10575.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Kuşların Uçmasını Mümkün Kılan Moleküler Evrim Mekanizması Keşfedildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 13, 2021. https://evrimagaci.org/s/10575.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close