Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Hiç bir kuşun saldırısına uğradınız mı? Emin olun bunu istemezdiniz. Çünkü o kanatlar, sadece tüy yumakları değil!

Kuşların dinozorlardan evrimleştikleri bugün net bir şekilde biliniyor. Ve o atalarından, günümüze kadar gelen nesillerde birçok şey değişti. Ancak atalarının kanatları haricinde pençeleri de bulunuyordu. Çünkü dinozorların ön uzuvları (kolları) kanatlara doğru evrimleşirken, eller hemen yok olmadılar. Örneğin Archaeopteryx gibi geçiş özelliklerini gösteren fosillerde bu pençelere rastlıyoruz. O kadar geriye gitmeye gerek yok, günümüzdeki kuşların da birçoğunda bu pençeler halen korunuyor; ancak sandığımızdan biraz daha farklı bir biçimde.

Evrimsel süreçte kanatlar oluşurken, pençeler giderek köreldi ve 2 kuş soyu ile Moa olarak bilinen cinsler, sadece ellerini değil, kanatlarının da tamamını ve hatta kanatlardaki humerus kemiğinin omuzlara bağlanacağı soketleri bile tamamen yitirdiler. Çünkü evrimsel ekonomi ilkesi dahilinde kullanılmayan bir organ körelmeye mahkumdur.

Ancak kuşların birçok soyu, kanatlarını ve pençelerinin bazı kalıntılarını korudu. En azından belli miktar körelme olsa da, işlevsel olarak kullanabilen kuşlar biliyoruz. Örneğin Hoatzin olarak bilinen ve Archaeopteryx ile belli başlı benzerlikleri bulunan bir kuş türünün yavruları, kanatlarından çıkan pençelerini ağaçlara tutunmak için kullanmaktadırlar. Yani halen pençelerini fiziksel olarak korumaktadırlar! Ancak gelişimleri sırasında, yetişkin tüylerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte bu pençeler ufalarak yok olmaktadır ve yetişkinlerde görülmez. 

Kuşların evrimindeki asıl ilginç olan şeyse, pençelerin körelmesi sırasında halen işe yarayacak bir özelliğin ortaya çıkmasıdır. Yukarıdaki görselde kanatlar üzerinde görülen çıkıntılar, eskiden ellerin ve pençelerin bulunduğu bölgedir. Kuşlar, bu kemik yapısını saldırıda ve savunmada gizli bir silah olarak kullanmaktadırlar. Bu sivri veya sert kemikler, düşmanı korkutmayı sağlayabilecek kadar sert saldırılarda kullanılabilirler.

Dolayısıyla, bir dahaki sefere bir kuşu korkuturken dikkatli olun. Hayvanların en temel reflekslerinden olan kaçma yerine, diğer en temel reflekslerden biri olan dövüşmeyi tercih edecek olursa, zayıflamış ve hayatta kalmakta işe yaramaz vücudunuz, milyonlarca yıllık vahşi evrimin sivri ürünleri karşısında olumsuz sonuçlar alabilir. 

Aşağıdaki videodan bu yapıların bir kuğu dövüşünde nasıl kullanıldığını izleyebilirsiniz. Ayrıca aşağıdan, insanlara saldıran bazı kuş fotoğraflarını görebilirsiniz.

"Doğa bir savaş alanıdır." diyoruz. Kimi zaman saldırı, hiç beklemediğiniz yerden gelebilir.


Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 12:47:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1117

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En az sorgulanan varsayımlar, genellikle en çok sorgulanması gerekenlerdir.”
Paul Broca
Geri Bildirim Gönder