Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata)

Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata) Gökhan Eren
Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata) erişkin birey.
1 dakika
759
 • Lepidopteroloji
Tüm Reklamları Kapat
Kükürt güvesi
 • Bilimsel Adı Opisthograptis luteolata
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Kükürt güvesi
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Brimstone moth
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Halk arasında kükürt güvesi olarak bilinen Opisthograptis luteolata adlı türü, 19 Nisan 2019 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kampüsünde gözlemledik. İngilizce brimstone moth diye bilinir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kanat açıklığı yaklaşık 33-46 mm olan erişkinlerde ön kanat (forewing) ve arka kanat (hindwing) limon sarısı rengindedir. Parlak limoni rengi diğer türlerle karışmasını zorlaştırır. Ön kanat uçlarında ve kostalarında soluk kahverengi lekeler bulunur. Kanat üstünde bulunan zikzaklı çizgiler genellikle ya soluktur ya da yoktur. Ön kanatlarında kahverengi kenarlı küçük, beyaz diskal nokta vardır. Larva yaklaşık 25 mm uzunluğunda, kahverengi veya yeşil renklidir ve gövdesinde boyunuzu bulunur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata), Geometridae ailesine ait bir güvedir. Bu tür ilk olarak taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından Sistema Naturae eserinin 10. baskısında tanımlanmıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar geniş bir dağılım alanına sahiptir. Ormanlık alan açıklıklarında, kırsal kesimlerde evlerin bahçeleri gibi çeşitli yaşam alanlarında bulunabilen bir türdür.

Tüm Reklamları Kapat

Samsun'da gözlemlediğimiz erişkin birey.
Samsun'da gözlemlediğimiz erişkin birey.
Gökhan Eren

Davranış ve Etoloji

Erişkin güveler alaca karanlıkta aktiftirler. Yılda iki nesil olarak Nisan-Haziran ve Temmuz-Eylül ayları arası uçmaktadırlar. Tırtıllar ise genellikle Haziran-Temmuz ve Ağustos-Ekim ayları arasında bulunurlar.

Diyet ve Metabolizma

Erişkin bireyler diğer kelebek ve güve türleri gibi çiçek özü ve nektar ile beslenir. Larvalar, ilkbaharın sonundan sonbahara kadar erik, alıç ve üvez gibi bitkilerde beslenirler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Larvalar yaprak dökülmelerine neden olurlar, ancak meyve ve bitkilerin üzerinde genellikle az sayıda olduklarından, fazla bir önemi yoktur.

Etimoloji

Opisthograptis luteolata türü adlandırılırken, renginden dolayı İngilizce kükürt ve sarı renkli anlamına gelen ''brimstone'' kelimesi kullanılmıştır. İngilizce ismi brimstone moth.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
9
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Naturespot. Brimstone Moth - Opisthograptis Luteolata. (20 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Naturespot | Arşiv Bağlantısı
 • Habitas. Opisthograptis Luteolata (Linnaeus, 1758). (20 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Habitas | Arşiv Bağlantısı
 • Pyrgus. Opisthograptis Luteolata Hübner, [1823]. (20 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Pyrgus | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Brimstone Moth. (20 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • David V Alford. (2007). Pests Of Fruit Crops: A Colour Handbook, Second Edition. ISBN: 9781138034228. Yayınevi: CRC Press.
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 11/06/2023 00:53:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7761

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Vejetaryen
Dilbilim
Ölümden Sonra Yaşam
Tür
Evrimsel Biyoloji
Beslenme Bilimi
Farmakoloji
Değişim
Arı
Büyük Patlama
Kitap
Dağılım
Plastik
Balıklar
Hayvan Davranışları
Santigrat Derece
Alzheimer
Yaşamın Başlangıcı
Bakteri
Dalga
Venüs
Karbon
Dinozor
Astronomi
Koronavirüs
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
1600'lerden Kalma Gelileo Termometresi Nasıl Çalışıyor?
1600'lerden Kalma Gelileo Termometresi Nasıl Çalışıyor?
Mars da Satürn Gibi Bir Halkaya Sahip Olacak! Ama Nasıl?
Mars da Satürn Gibi Bir Halkaya Sahip Olacak! Ama Nasıl?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak "İllüzyon" Yaratın!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Eren, et al. Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata). (20 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 11 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7761
Eren, G., Türkoğlu, P. (2019, April 20). Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata). Evrim Ağacı. Retrieved June 11, 2023. from https://evrimagaci.org/s/7761
G. Eren, et al. “Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 20 Apr. 2019, https://evrimagaci.org/s/7761.
Eren, Gökhan. Türkoğlu, Pedram. “Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, April 20, 2019. https://evrimagaci.org/s/7761.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close