Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Halk arasında kükürt güvesi olarak bilinen Opisthograptis luteolata adlı türü, 19 Nisan 2019 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kampüsünde gözlemledik. İngilizce brimstone moth diye bilinir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kanat açıklığı yaklaşık 33-46 mm olan erişkinlerde ön kanat (forewing) ve arka kanat (hindwing) limon sarısı rengindedir. Parlak limoni rengi diğer türlerle karışmasını zorlaştırır. Ön kanat uçlarında ve kostalarında soluk kahverengi lekeler bulunur. Kanat üstünde bulunan zikzaklı çizgiler genellikle ya soluktur ya da yoktur. Ön kanatlarında kahverengi kenarlı küçük, beyaz diskal nokta vardır. Larva yaklaşık 25 mm uzunluğunda, kahverengi veya yeşil renklidir ve gövdesinde boyunuzu bulunur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata), Geometridae ailesine ait bir güvedir. Bu tür ilk olarak taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından Sistema Naturae eserinin 10. baskısında tanımlanmıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar geniş bir dağılım alanına sahiptir. Ormanlık alan açıklıklarında, kırsal kesimlerde evlerin bahçeleri gibi çeşitli yaşam alanlarında bulunabilen bir türdür.

Samsun'da gözlemlediğimiz erişkin birey.
Samsun'da gözlemlediğimiz erişkin birey.
Gökhan Eren

Davranış ve Etoloji

Erişkin güveler alaca karanlıkta aktiftirler. Yılda iki nesil olarak Nisan-Haziran ve Temmuz-Eylül ayları arası uçmaktadırlar. Tırtıllar ise genellikle Haziran-Temmuz ve Ağustos-Ekim ayları arasında bulunurlar.

Diyet ve Metabolizma

Erişkin bireyler diğer kelebek ve güve türleri gibi çiçek özü ve nektar ile beslenir. Larvalar, ilkbaharın sonundan sonbahara kadar erik, alıç ve üvez gibi bitkilerde beslenirler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Larvalar yaprak dökülmelerine neden olurlar, ancak meyve ve bitkilerin üzerinde genellikle az sayıda olduklarından, fazla bir önemi yoktur.

Etimoloji

Opisthograptis luteolata türü adlandırılırken, renginden dolayı İngilizce kükürt ve sarı renkli anlamına gelen ''brimstone'' kelimesi kullanılmıştır. İngilizce ismi brimstone moth.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Naturespot. Brimstone Moth - Opisthograptis Luteolata. (2019, Nisan 20). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Naturespot | Arşiv Bağlantısı
 • Habitas. Opisthograptis Luteolata (Linnaeus, 1758). (2019, Nisan 20). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Habitas | Arşiv Bağlantısı
 • Pyrgus. Opisthograptis Luteolata Hübner, [1823]. (2019, Nisan 20). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Pyrgus | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Brimstone Moth. (2019, Nisan 20). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • David V Alford. (2007). Pests Of Fruit Crops: A Colour Handbook, Second Edition. ISBN: 9781138034228. Yayınevi: CRC Press .

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/04/2020 08:21:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7761

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne zaman bir kitap okusanız, bir yerlerde bir kapı açılır ve içeri daha fazla ışık dolar.”
Vera Nazarian
Geri Bildirim Gönder