Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata)

Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata)
Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata) erişkin birey.
Gökhan Eren
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Halk arasında kükürt güvesi olarak bilinen Opisthograptis luteolata adlı türü, 19 Nisan 2019 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit kampüsünde gözlemledik. İngilizce brimstone moth diye bilinir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kanat açıklığı yaklaşık 33-46 mm olan erişkinlerde ön kanat (forewing) ve arka kanat (hindwing) limon sarısı rengindedir. Parlak limoni rengi diğer türlerle karışmasını zorlaştırır. Ön kanat uçlarında ve kostalarında soluk kahverengi lekeler bulunur. Kanat üstünde bulunan zikzaklı çizgiler genellikle ya soluktur ya da yoktur. Ön kanatlarında kahverengi kenarlı küçük, beyaz diskal nokta vardır. Larva yaklaşık 25 mm uzunluğunda, kahverengi veya yeşil renklidir ve gövdesinde boyunuzu bulunur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Kükürt güvesi (Opisthograptis luteolata), Geometridae ailesine ait bir güvedir. Bu tür ilk olarak taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından Sistema Naturae eserinin 10. baskısında tanımlanmıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar geniş bir dağılım alanına sahiptir. Ormanlık alan açıklıklarında, kırsal kesimlerde evlerin bahçeleri gibi çeşitli yaşam alanlarında bulunabilen bir türdür.

Samsun'da gözlemlediğimiz erişkin birey.
Samsun'da gözlemlediğimiz erişkin birey.
Gökhan Eren

Davranış ve Etoloji

Erişkin güveler alaca karanlıkta aktiftirler. Yılda iki nesil olarak Nisan-Haziran ve Temmuz-Eylül ayları arası uçmaktadırlar. Tırtıllar ise genellikle Haziran-Temmuz ve Ağustos-Ekim ayları arasında bulunurlar.

Diyet ve Metabolizma

Erişkin bireyler diğer kelebek ve güve türleri gibi çiçek özü ve nektar ile beslenir. Larvalar, ilkbaharın sonundan sonbahara kadar erik, alıç ve üvez gibi bitkilerde beslenirler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Larvalar yaprak dökülmelerine neden olurlar, ancak meyve ve bitkilerin üzerinde genellikle az sayıda olduklarından, fazla bir önemi yoktur.

Etimoloji

Opisthograptis luteolata türü adlandırılırken, renginden dolayı İngilizce kükürt ve sarı renkli anlamına gelen ''brimstone'' kelimesi kullanılmıştır. İngilizce ismi brimstone moth.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Naturespot. Brimstone Moth - Opisthograptis Luteolata. (20 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Naturespot | Arşiv Bağlantısı
 • Habitas. Opisthograptis Luteolata (Linnaeus, 1758). (20 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Habitas | Arşiv Bağlantısı
 • Pyrgus. Opisthograptis Luteolata Hübner, [1823]. (20 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Pyrgus | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Brimstone Moth. (20 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 20 Nisan 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • David V Alford. (2007). Pests Of Fruit Crops: A Colour Handbook, Second Edition. ISBN: 9781138034228. Yayınevi: CRC Press.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/09/2020 00:56:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7761

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Uyku
Araştırma
Amerika
Alkol
İnsanın Evrimi
Kimya
Evrim Kuramı
Güneş
Bilim İnsanı
Covıd-19
Evrim Ağacı
Kanıt
Evrimsel Psikoloji
Ay Ve Dünya
Mantık
Psikiyatri
Hava
Dünya
Çekirdek
Doğum
Darwin
Kuyruk
Ahlak
Anatomi
Elektrik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiçbir şey bilmiyorum. Bildiğim tek şey var: Bir şeyin yeterince derinine inecek olursanız, onda mutlaka ilginç bir şey bulabilirsiniz.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder