Küçük karga (Coloeus monedula)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Soluk mavi gözleri karakteristiktir.
Soluk mavi gözleri karakteristiktir.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

İstanbul/Beylikdüzü'nde bir leş yığının etrafında kavga ederken gözlemlediğimiz bir grup küçük karga (Coloeus monedula) türü.

Tanım ve Genel Bilgiler

Morfolojik (dış görünüş) olarak gövdesi siyah, ensesi gridir. İsminden ve görünüşünden de anlaşılacağı gibi kargagiller (Corvidae) ailesine üyedirler. Bazen Corvus alt cinsi olarak sınıflandırılırlar. Çoğu zaman bakılan, ama görülemeyen kuş türlerinden biridir. Nitekim diğer karga türleri gibi "zeki" olarak bilinirler. Problem çözmede oldukça iyidirler. Alet kullanabilirler. Hatta dışarıda sütçülerin bıraktığı sütlerin kapağını bile açabiliyorlar. İngiltere'de sindirim sistemi bozuklukları yaratan Campylobacter jejuni salgını, C. monedula türlerinin içtiği sütleri içmekten kaynaklanıyordu. Kargaların kloak ve gagalarından bu bakteriler izole edildiği için kanıtlandı.

Çanakkale'de gözlemlediğimiz bir başka birey.
Çanakkale'de gözlemlediğimiz bir başka birey.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kentlerde sıkça karşılaşılır. İsveç'te bulunan C. m. monedula alt türünde ense daha da beyaz ve açık renklidir. Gözleri açık renklidir. Sesi de diğer kargalardan daha tizdir.

Davranış ve Etoloji

Sosyal ilişkileride diğer akrabaları gibi karmaşıktır. Küçük gruplar halinde yaşarlar ve sık sık kavga edebilirler. Tek eşlidirler.

Diyet ve Metabolizma

Diyeti genelde hepçildir. Bulduğu çoğu şeyi yiyebilir. Zira şehirde yaşama adaptasyonları arasında hepçillik önemlidir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Wikipedia. Eurasian Jackdaw. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia
  • Madge, S. & de Juana. Eurasian Jackdraw. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Handbook of the Birds of the World Alive

Evrim Ağacı, ''Clickbait'' İçeriklere Savaş Açıyor!

Leş kargası (Corvus cornix)

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim