Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Koronavirüs Vaka Sayısı Maske Takmayan Yerlerde Artarken Takan Yerlerde Düşüyor!

Koronavirüs Vaka Sayısı Maske Takmayan Yerlerde Artarken Takan Yerlerde Düşüyor!
3 dakika
0
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Koronavirüs vakalarının, maske takma konusunda esnek politikalara sahip olan eyaletlerde yükseldiği görüldü. Bu durum, uzmanların hastalığın yayılmasını önlemede yüzü kapatmanın önemine yeniden vurgu yapmasına neden oldu. Maske takılmasının zorunlu olmadığı yerlerde vaka sayısı %84 artarken, zorunlu olan yerlerde %25 azaldı.

16 eyalet şu anda bölge sakinlerine maske takmayı zorun kılmamakta, fakat sadece kullanımını önermektedir. Bir Inquirer analizine göre, Teksas ve Arizona da dahil olmak üzere, bu eyaletlerde son iki hafta içinde yeni koronavirüs vakaları %84 oranında artmıştır.

New York, Illinois ve Michigan da dahil olmak üzere, halk arasında maske takmanın zorunlu olduğu 11 eyalette son iki hafta içinde yeni vakalar %25 azalmıştır. Maske kuralı daha az sıkı olan ve sadece belirli işletmelerin çalışanları ve patronları tarafından maske takılması zorunlu bulunan diğer eyaletlerdeki vakalarda genel olarak %12 düşüş görülmüştür (Bu gruptaki Pennsylvania %28 düşüş görmüştür). Bu arada, belirli işletmelerin sadece çalışanları için maske takılmasının zorunlu olduğu yerlerde yeni vaka sayısında %70 artış görülmüştür.

Tüm Reklamları Kapat

Johns Hopkins Biocontainment Unit'in hemşire eğitimcisi Jade Flinn, durumu şöyle yorumluyor:

Maske takmak, tıpkı sosyal mesafeyi korumak ve uygun el hijyenini sağlamak gibi virüsün bulaşmasına karşı en etkili yöntemlerden biridir. Hatta maske takmak, daha etkili bir önleme tedbiridir. Çünkü konuşma veya nefes alma gibi temel aktivitelerimizde daha çok viral parçacık üretmekteyiz.

Son birkaç aydır değişim gösteren siyasi tartışmalara ve halk sağlığı mesajlarına rağmen, sağduyulu ve bilimsel niteliği olan çalışmalar maskelerin, koronavirüsün yayılmasını sınırlandırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Son çalışmalar, sosyal mesafeye uymak ve maske takmak gibi insan davranışlarının, karantina uygulamasını kaldıran eyaletlerde koronavirüs vakalarının yeniden canlanmasından kaçınmanın bir anahtarı olduğunu ileri sürmüştür. Flinn, bu konuda şöyle söylüyor

Maskenin tüm amacı sizi yalnızca diğerlerinden değil, aynı zamanda asemptomatik taşıyıcılardan (sağlığı iyi durumda olan ve virüse maruz kaldıklarının farkında olmayanlardan) korumaktır. Asemptomatik taşıyıcılar diğer insanlarla etkileşime geçtikleri zaman bulaştırabilecekleri viral parçacıkları taşırlar.

Yine de bazı eyaletler normal hayata dönüş aşamalarında, maskelerin kullanımı konusunda diğerlerinden daha proaktif olmuştur. Kısıtlayıcı politikalar virüs yayılımının artışı ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda uzmanlar maskelerin etkili olduğunu da kabul etmektedirler. Ancak diğer unsurların da iş başında olduğu konusunda bizi uyarmaktalar.

Test kapasitesi, bu diğer unsurlardan biridir. İnsanların devlet politikalarına uyup uymaması ve normal yaşama dönüşün başlatılması da bir diğeridir. Maskelerin yalnızca belirli işletmelerin çalışanları için zorunlu olduğu Florida'nın Sağlık Bakanlığı, salı günü 3.289 yeni vaka bildirmiş ve eyalet çapında toplam vaka sayısı 103.506'ya yükselmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Bunlarla birlikte eyalet geneline yayılan trendler sürekli maske takmanın ülkenin çoğu yeri için bir zorluk olacağını göstermektedir. Flinn açıklamalarına, şöyle devam ediyor:

Maske takmak kültürümüzde köklü olmayan bir şey. Bunu tekrar gözden geçirmeli ve sadece kendimiz için değil, başkalarını da korumak için maske takmamızın gerekliliği ile yüzleşmeliyiz. Her eyalet koronavirüs oranlarındaki dalgalanmaları ve akışları deneyimleyecek. Normal yaşama dönüşte mekanlar açılmaya devam ettikçe ve insanlar maskeden dolayı daha şikayetçi hale geldikçe ilk maske taktığımız zamanki bilince sahip olmamız çok önemli. Şubat, mart ve nisan aylarında yaptıklarımızı yaz aylarında da yapmalıyız ve şimdi gardımızı düşürmemeliyiz.

Uzmanlar, uzun süreli bağışıklık sağlayan bir aşı geliştirilinceye kadar maske takmanın geçici ancak etkili bir önlem olduğunu vurguluyor!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/06/2024 10:11:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12731

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Homo Sapiens
Dişler
İfade
Protein
Ateş
Video
Genom
Kan
Balık Çeşitliliği
Algoritma
Doğa Gözlemleri
Uzay
Dinozorlar
Sağlık Personeli
Tehlike
Canlılık
Biyografi
Ağız Sağlığı
Deprem
Evrimsel Biyoloji
Çocuklar İçin Bilim
Komplo Teorisi
Matematik
Coğrafya
Freud
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Haliki, et al. Koronavirüs Vaka Sayısı Maske Takmayan Yerlerde Artarken Takan Yerlerde Düşüyor!. (3 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12731
Haliki, E., Kayalı, Ö. (2020, July 03). Koronavirüs Vaka Sayısı Maske Takmayan Yerlerde Artarken Takan Yerlerde Düşüyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12731
E. Haliki, et al. “Koronavirüs Vaka Sayısı Maske Takmayan Yerlerde Artarken Takan Yerlerde Düşüyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 03 Jul. 2020, https://evrimagaci.org/s/12731.
Haliki, Emir. Kayalı, Ögetay. “Koronavirüs Vaka Sayısı Maske Takmayan Yerlerde Artarken Takan Yerlerde Düşüyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, July 03, 2020. https://evrimagaci.org/s/12731.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close