Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Koronavirüs Türleri Nelerdir? En Agresif Koronavirüs Türü Hangisidir?

Koronavirüs Türleri Nelerdir? En Agresif Koronavirüs Türü Hangisidir? WHO
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Koronavirüsler Nelerdir?

Koronavirüsler, Coronaviridae isimli geniş bir virüs ailesine verilen bir addır. Bu ailedeki virüsler yüzeylerindeki sivri uçlu protein çıkıntılarından dolayı elektron mikroskobu altında taç görünümüne sahiptir ve bu yüzden de koronavirüsler (Latince: corona=taç) ismini almışlardır. Yüzlerce tipte koronavirüs mevcuttur. Ancak bu koronavirüslerin sadece 7 tanesi insanlarda enfeksiyon yaratabilmektedir. Geriye kalan koronavirüsler ise domuz, deve ve yarasa gibi memeli hayvanlar için patojendir ve solunum yolu enfeksiyonlarından ishale kadar farklı semptomlara neden olabilmektedir. Konu hakkındaki ayrıntılı hastalık katologumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Virüslerin taksonomik isimleri oldukça karmaşıktır. Çünkü inanılmaz bir üreme hızına sahiptirler. Evrimsel olarak baktığımızda bir organizma ne kadar hızlı ürerse, o kadar hızlı türleşir ve değişir. Bu nedenle virüs türleri çok değişkendir. Dolayısıyle genelde cins ismi ile anılırlar.

 • Alem: Riboviria (RNA virüsleri)
 • Takım: Nidovirales (İnsan dahil hayvan konaklılar)
 • Aile: Coronaviridae (Koronavirüsler)
 • Alt Aile: Orthocoronavirinae (İnsan dahil hayvanlarda hastalık yapanlar)
 • Cinsler:
 1. Alphacoronavirus
 2. Betacoronavirus
 3. Gammacoronavirus
 4. Deltacoronavirus
Koronavirüs morfolojisinin 3D illüstrasyonu.
Koronavirüs morfolojisinin 3D illüstrasyonu.
CDC

İnsanlarda Enfeksiyona Neden Olan Koronavirüsler Hangileridir?

Koronavirüsler, temel olarak 4 cinse ayrılmıştırlar. Bunlar; alfa, beta, gama ve deltadır. İnsanlar üzerinde etkili olan koronavirüslerden 2 tanesi alfa grubuna, 2 tanesi beta grubuna aittir. Günümüzde görülen SARS-CoV-2 koronavirüsünün taksonomisi ise şu şekildedir:

 • Aile: Coronaviridae
 • Cins: Betacoronavirus
 • Alt Cins: Sarbecovirus
 • Tür: SARS-CoV
 • Suş: SARS-CoV-2

İnsanlarda Yaygın Olarak Enfeksiyona Neden Olan Koronavirüs Türleri

 1. HCoV-229E (alfa koronavirüs)
 2. HCoV-NL63 (alfa koronavirüs)
 3. HCoV-OC43 (beta koronavirüs)
 4. HCoV-HKU1 (beta koronavirüs)
 5. SARS-CoV-1 (beta koronavirüs)
 6. SARS-CoV-2 (beta koronavirüs)
 7. MERS-CoV (beta koronavirüs)

Bu koronavirüsler sadece bir soğuk algınlığı gibi semptomlara neden olurlar. Çoğu insan hayatının bir noktasında bu koronavirüslerden en az bir tanesini geçirmiştir. Semptomları arasında burun akıntısı, boğaz yanması, baş ağrısı, ateş ve öksürük sayılabilir.

Antijen ve reseptör ilişkisini gösteren bir illüstrasyon.
Antijen ve reseptör ilişkisini gösteren bir illüstrasyon.
Live Science

Salgına Neden Olmuş Diğer Koronavirüsler

 1. MERS-CoV (beta koronavirüs)
 2. SARS-CoV (beta koronavirüs)
 3. SARS-CoV-2 (beta koronavirüs)

Her tip koronavirüsün kendine özgü özellikleri vardır. Örneğin 229E tipi koronavirüs sadece soğuk algınlığı semptomlarına neden olurken, SARS-CoV-2 suşu zatürreye neden olabilmektedir.

En Agresif Koronavirüs Tipi Hangisidir?

Bilimsel olarak ''agresif'' kelimesi ile ''öldürücülük oranı'' (veya fatalite oranı) kastedildiği için, bu sorunun cevabı MERS-CoV koronavirüsü olacaktır. Çünkü 2012 yılında görülen MERS salgınında, bugüne kadar 2.494 insan enfekte olmuştur ve bunların 858'i hayatını kaybetmiştir. Yani öldürücülük oranı (fatalite oranı) %34.4'tür.

SARS-CoV-2 koronavirüsünün neden olduğu COVID-19 salgını ise 858 ölüm sayısına sadece 2 ayda ulaşmıştır. Ancak enfekte olan insan sayısı çok yüksek olduğu için ölüm oranı %2,03 dolaylarında dengelenmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • C. Vandergriendt. What Is A Coronavirus?. (31 Mart 2020). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
 • CDC. Human Coronavirus Types. (15 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • CDC. Cdc Sars Response Timeline. (04 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: CDC | Arşiv Bağlantısı
 • NIH -NIAID. Coronaviruses. (04 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 04 Nisan 2020. Alındığı Yer: NIH -NIAID | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/10/2020 12:30:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8489

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Kanser Tedavisi
Psikoloji
Stres
Çağ
Öğrenme Teorileri
Ses Kaydı
Gerçek
Skeptisizm
Deizm
Popülasyon
Sağlık
Karbonhidrat
Kuşlar
Maske
Richard Dawkins
Genetik Müdahale
Kuyruk
İspat
Felsefe
Beslenme
Evrim Ağacı Duyurusu
Yeni Koronavirüs
Enerji
Astronot
Doğa Olayları
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir tutam onur, her türlü kariyere yeğdir.”
Ralph W. Emerson
Geri Bildirim Gönder