Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Koronavirüs Tedavisinde Steroid Kullanımına Dikkat Edilmeli!

Koronavirüs Tedavisinde Steroid Kullanımına Dikkat Edilmeli! Pixabay
COVID-19
1 dakika
6,105
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

The Lancet adlı bilimsel bir tıp dergisinde yayınlanan ve SARS enfeksiyonu gibi daha önceki salgınlardan elde edilen kanıtlara dayanan bir makalede, steroid ilaçların hastalara az da olsa bir fayda sağladığı ancak bu tip ilaçların faydalarından daha fazla zararları olabileceği belirtildi.

Steroidler, doktorlar tarafından sık sık akciğerlerdeki inflamasyonu azaltmak için kullanır. Steroidlerin kullanıldığı hastalıklar arasında astım gibi diğer inflamatuar hastalıklar da bulunuyor. Yeni koronovirüs de akciğerlerde inflamasyona sebep oluyor. Akciğer inflamasyonu daha önceki SARS ve MERS salgınlarında da gözlemlenmişti.

Ancak steroidler immün (bağışıklık) sisteminin virüslerle ve hayatı tehdit edebilecek hastalıkların gelişmesine neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşma gücünün zayıflamasına da neden olmaktadır. Bu yüzden uzmanlar her şeyi göz önünde bulundurarak, steroid ilaçların kullanımının belirgin zararları olabileceğini söylüyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Geçmişe yönelik yapılan bir çalışmada MERS enfeksiyonu yüzünden kritik derecede hasta olan ve steroid kullanan hastaların yaklaşık yarısında solunum desteği, kan basıncını yükselten ilaçlar ve çeşitli diyaliz tipleri gibi yardımcı tedavilere ihtiyaç duyulmuştur. Diğer bir çalışmada ise SARS salgınından etkilenen ve steroid kullanan hastalarda, enfeksiyon geçtikten 3 hafta sonra bile SARS salgınına neden olan virüse rastlanmıştır.

Steroidlerin Kullanımı, Deneysel Olarak Gösterilmeli!

Makalenin baş yazarı ve Edinburg Üniversitesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde Akademik Danışmanlık yapan Dr. J. Kenneth Baillie şöyle dedi;

Şu anda sürmekte olan koronavirüs salgınında klinisyenler enfekte olmuş kişileri nasıl tedavi edeceklerine dair bazı zor kararlarla yüzleşmişlerdir. Ulaşılabilir kanıtlara dikkatlice baktıktan sonra, biz bu yeni virüs yüzünden oluşan akciğer hasarlarına yönelik tedavide steroid kullanılmamasını önermekteyiz. Eğer steroidler kullanılırsa, bu bir klinik deneyin parçası olmalıdır. Böylece biz de steroidlerin hastalara yardım mı ettiğini, zarar mı verdiğini bulabiliriz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Bilim Budur! 8
 • Muhteşem! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/06/2024 15:02:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8358

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Carl Sagan
Kafatası
Makina
Temel
Ses Kaydı
Enerji
Yüzey
Malzeme
Homeostasis
Yanlış
Avrupa
Biyografi
Toplumsal Cinsiyet
Hukuk
Yumurta
Kuantum
Doğa Olayları
Gezegen
İklim Değişikliği
Periyodik Cetvel
Ölümden Sonra Yaşam
Arı
Anatomi
Halk Sağlığı
Çin
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Daily, et al. Koronavirüs Tedavisinde Steroid Kullanımına Dikkat Edilmeli!. (19 Mart 2020). Alındığı Tarih: 18 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8358
Daily, S., Çolak, C., Bakırcı, Ç. M. (2020, March 19). Koronavirüs Tedavisinde Steroid Kullanımına Dikkat Edilmeli!. Evrim Ağacı. Retrieved June 18, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8358
S. Daily, et al. “Koronavirüs Tedavisinde Steroid Kullanımına Dikkat Edilmeli!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 19 Mar. 2020, https://evrimagaci.org/s/8358.
Daily, Science. Çolak, Canberk. Bakırcı, Çağrı Mert. “Koronavirüs Tedavisinde Steroid Kullanımına Dikkat Edilmeli!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, March 19, 2020. https://evrimagaci.org/s/8358.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close