Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı

Koronavirüs Tedavisinde Steroid Kullanımına Dikkat Edilmeli!

Koronavirüs Tedavisinde Steroid Kullanımına Dikkat Edilmeli!
COVID-19
Pixabay
Yazar Science Daily Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
5,543 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

The Lancet adlı bilimsel bir tıp dergisinde yayınlanan ve SARS enfeksiyonu gibi daha önceki salgınlardan elde edilen kanıtlara dayanan bir makalede, steroid ilaçların hastalara az da olsa bir fayda sağladığı ancak bu tip ilaçların faydalarından daha fazla zararları olabileceği belirtildi.

Steroidler, doktorlar tarafından sık sık akciğerlerdeki inflamasyonu azaltmak için kullanır. Steroidlerin kullanıldığı hastalıklar arasında astım gibi diğer inflamatuar hastalıklar da bulunuyor. Yeni koronovirüs de akciğerlerde inflamasyona sebep oluyor. Akciğer inflamasyonu daha önceki SARS ve MERS salgınlarında da gözlemlenmişti.

Ancak steroidler immün (bağışıklık) sisteminin virüslerle ve hayatı tehdit edebilecek hastalıkların gelişmesine neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşma gücünün zayıflamasına da neden olmaktadır. Bu yüzden uzmanlar her şeyi göz önünde bulundurarak, steroid ilaçların kullanımının belirgin zararları olabileceğini söylüyorlar.

Geçmişe yönelik yapılan bir çalışmada MERS enfeksiyonu yüzünden kritik derecede hasta olan ve steroid kullanan hastaların yaklaşık yarısında solunum desteği, kan basıncını yükselten ilaçlar ve çeşitli diyaliz tipleri gibi yardımcı tedavilere ihtiyaç duyulmuştur. Diğer bir çalışmada ise SARS salgınından etkilenen ve steroid kullanan hastalarda, enfeksiyon geçtikten 3 hafta sonra bile SARS salgınına neden olan virüse rastlanmıştır.

Steroidlerin Kullanımı, Deneysel Olarak Gösterilmeli!

Makalenin baş yazarı ve Edinburg Üniversitesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde Akademik Danışmanlık yapan Dr. J. Kenneth Baillie şöyle dedi;

Şu anda sürmekte olan koronavirüs salgınında klinisyenler enfekte olmuş kişileri nasıl tedavi edeceklerine dair bazı zor kararlarla yüzleşmişlerdir. Ulaşılabilir kanıtlara dikkatlice baktıktan sonra, biz bu yeni virüs yüzünden oluşan akciğer hasarlarına yönelik tedavide steroid kullanılmamasını önermekteyiz. Eğer steroidler kullanılırsa, bu bir klinik deneyin parçası olmalıdır. Böylece biz de steroidlerin hastalara yardım mı ettiğini, zarar mı verdiğini bulabiliriz.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 8
 • Bilim Budur! 8
 • Muhteşem! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2021 10:12:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8358

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Güncel
Karma
Agora
Bakteriler
Gerçek
Kanser
Albert Einstein
Maymun
Radyasyon
Popülasyon
Stephen Hawking
Köpek
Elektrokimya
Sinirbilim
Kadın
Bilimkurgu
Genler
Antikor
Anne
Çevre
Ekonomi
İmmünoloji
Tüyler
Komplo
Işık
Evrimsel Süreç
Lgbt
Adaptasyon
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cep telefonumun hafızası 1969 senesindeki Apollo 11 uzay aracının bilgisayarının hafızasından 2 milyon kat daha fazla... Onlar Ay'a gitti. Bense domuz evlerine kuşlar fırlatıyorum...”
Bill Murray
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku