Kızıl sırtlı örümcek kuşu (Lanius collurio)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için evrimagaci@gmail.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrim Ağacı olarak Batı Karadeniz'de sıkça rastladığımız Lanius collurio türü bir örümcek kuşu (İngilizce: Shrike). Erkeği oldukça belirgin ve dikkat çekicidir. Kafası mavi/gri tonlarında, maskesi ise koyu siyahtır. Göğsü de açık pembe tonlarındadır. Dişisi ise bayağı serçe (P. domesticus) gibi homojenik kahverengidir. Erkekteki gibi kafası gri/mavi değildir. Bu yüzden kolaylıkla ayırt edilebilirler. Ana görseldeki bir erkek; altta gördükleriniz ise birer dişi.

Türkiye'de ve Avrupa'da çoğu yerde gözlemlenebilir. Ağaçlık, fundalık, çalılık hatta yüksek alanlarda dahi yaşayabilen, boyutları 16–18 cm civarında küçük ve kahverengi bir etçil kuş türüdür. Genelde adeta atmaca ve doğan korkusu olmadan, ağaçların ve çitlerin uçlarına tünerler. Eğer dikkatli bakmazsanız, fark edemezsiniz bile. Arazideyken ağaç dallarının uçlarına ve üstlerine odaklanırsanız gözlemleyebilirsiniz. Alttaki fotoğraf, iki farklı karenin birleştirilmesinden oluşturulmuştur.

İsminden de anlaşılacağı gibi küçük böceklerle beslenmeyi tercih eder. Ancak bazen küçük sürüngenleri ve amfibiyenleri de yiyebilirler. Gagasının ucu daha kolay avlanabilmek için hafif kıvrık şekilde evrimleşmiştir. Pençeleri ile kaptıkları avları, gagaları ile öldürürler. Bu yüzden canlıyı parçalayabilmesi için gagasının ucu bu şekildedir. Gagası kalındır ve kökünde tüyler bulunması karakteristiktir. Burun deliklerinde örtü yoktur. Üst gaganın kenarında, keratin birer diş bulunur. Bir nevi gaganın sivri çıkıntısı gibi gözükür.

Gözlemlediğimiz diğer erkek bireyler:

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Lars Svensson & Peter J. Grant. (2020). Collins Bird Guide. ISBN: 0-00-219728-6. Yayın Evi: HarperCollins.
  • Mustafa Sözen, Mustafa Erturhan, Kerem Ali Boyla, Tuncer Tozsin, Murat Soydaş. (2020). Zonguldak Kuşları. ISBN: 978-605-4610-77-8. Yayın Evi: T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı.
  • Wikipedia. Red-backed Shrike. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia

Plutchik'in Duygu Çarkıfeleği

Üçgen yengeç örümceği (Ebrechtella tricuspidata)

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim