Kızıl sırtlı örümcek kuşu (Lanius collurio)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Siyah maskesi ve heterojen rengi ile erkek olduğu anlaşılıyor.
Siyah maskesi ve heterojen rengi ile erkek olduğu anlaşılıyor.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Zonguldak/Filyos'ta sıkça rastladığımız Lanius collurio türü bir örümcek kuşu.

Tanım ve Genel Bilgiler

Boyutları 16–18 cm civarında küçük ve kahverengi bir etçil kuş türüdür. Erkeği oldukça belirgin ve dikkat çekicidir. Kafası mavi/gri tonlarında, maskesi ise koyu siyahtır. Göğsü de açık pembe tonlarındadır. Dişisi ise bayağı serçe (P. domesticus) gibi homojenik kahverengidir. Erkekteki gibi kafası gri/mavi değildir. Bu yüzden kolaylıkla ayırt edilebilirler. Ana görseldeki bir erkek.

Gagası kalındır ve kökünde tüyler bulunması karakteristiktir. Burun deliklerinde örtü yoktur. Üst gaganın kenarında, keratin birer diş bulunur. Bir nevi gaganın sivri çıkıntısı gibi gözükür. Aynı şekilde gaganın ucu da hafif kıvrık bir adaptasyona sahiptir.

Erkek birey. Sık sık dalların uç bölgelerinde bu şekilde görülebilir.
Erkek birey. Sık sık dalların uç bölgelerinde bu şekilde görülebilir.
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Türkiye'de ve Avrupa'da çoğu yerde gözlemlenebilirler. Ağaçlık, fundalık, çalılık hatta yüksek alanlarda dahi yaşayabilirler.

Dişi birey.
Dişi birey.
Pedram Türkoğlu

Davranış ve Etoloji

Genelde adeta atmaca ve doğan korkusu olmadan, ağaçların ve çitlerin uçlarına tünerler. Eğer dikkatli bakmazsanız, fark edemezsiniz bile. Arazideyken ağaç dallarının uçlarına ve üstlerine odaklanırsanız kolayca gözlemleyebilirsiniz. Fakat göç mevsimi, yırtıcı kuşların da ortalıkta fazla dolanmasından ötürü dalların arasından nadiren çıkarlar.

Erkek birey.
Erkek birey.
Pedram Türkoğlu

Diyet ve Metabolizma

İsminden de anlaşılacağı gibi küçük böceklerle beslenmeyi tercih eder. Ancak bazen küçük sürüngenleri ve amfibiyenleri de yiyebilirler. Gagasının ucu daha kolay avlanabilmek için hafif kıvrık şekilde evrimleşmiştir. Pençeleri ile kaptıkları avları, gagaları ile öldürürler. Bu yüzden canlıyı parçalayabilmesi için gagasının ucu bu şekildedir.

Erkek birey.
Erkek birey.
Pedram Türkoğlu

Etimoloji

Örümcek kuşları, İngilizce "shrike" olarak bilinirler.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Lars Svensson & Peter J. Grant. (2020). Collins Bird Guide. ISBN: 0-00-219728-6. Yayın Evi: HarperCollins.
  • Mustafa Sözen, Mustafa Erturhan, Kerem Ali Boyla, Tuncer Tozsin, Murat Soydaş. (2020). Zonguldak Kuşları. ISBN: 978-605-4610-77-8. Yayın Evi: T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı.
  • Wikipedia. Red-backed Shrike. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia

Plutchik'in Duygu Çarkıfeleği

Üçgen yengeç örümceği (Ebrechtella tricuspidata)

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim