Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kertenkele Yiyen Denizler Hakimi: Thalattoarchon saurophagis

Kertenkele Yiyen Denizler Hakimi: Thalattoarchon saurophagis
1 dakika
2,772
Tüm Reklamları Kapat

Görselde, sağ tarafta gördüğünüz tür olan Thalattoarchon saurophagis, yani "kertenkele yiyici deniz hakimi", Ichtyosaura olarak bilinen denizel sürüngenlerden ilkin bir örnektir. Yani karada yaşayan sürüngenlerin denizlerde yaşayacak şekilde evrimleşmesiyle ortaya çıkan türlerden birisidir. Günümüzde ne yazık ki hiçbir denizel sürüngen yaşamamaktadır; ancak bu eski canlılara ait çok sayıda ve iyi korunmuş fosile sahibiz. 

Bu türün ön ve arka ayakları yüzgeç işlevini kısmen görebilecek şekilde evrimleştiyse de; halen atalarına ait ayak formunu korumaktadır. Bu açıdan sudan karaya geçişi, sürüngenlerde de olsa, harika bir şekilde temsil etmektedir. 8.6 metre uzunluğa ulaşan bu türün fosillerine 2010 yılında ilk defa ulaşılmış, 7 Ocak 2013 tarihinde ise ilk defa tüm analizleri tamamlanmış bir biçimde bilgileri yayınlanmıştır.

Günümüzden 244 milyon yıl önce yaşadığı tespit edilen tür, o dönemde var olan tüm türlerin yüzde 80-96 arasının yok olduğu Permiyan Yok Oluşu'ndan yaklaşık 8 milyon yıl sonra evrimleşmiştir. Yani muhtemelen, bu yok oluştan açılan boşlukta devasa hale gelmiş bir deniz sürüngenidir. Bilim insanlarının "denizlerin T. Rex'i" demesi de bu yüzdendir. Ayrıca tür, kendisi boyutlarındaki canlıları tüketebilen ilk dev avcıdır. Çünkü çoğu zaman avcılar, kendilerinden küçük avları yerler. Buna çok nadiren istisnalar çıkar. Örneğin günümüzdeki nadir istisnalardan biri, "katil balina" olarak bilinen orkalardır. Tıpkı orkalar gibi, denizlerin antik efendilerinden olan T. saurophagis türü de kendi boyutundaki avları tüketebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yapılan canlandırmanın sol tarafta gördüğünüz ise, denizel sürüngenlerden en meşhuru olan Ichtyosaurus cinsine ait bir üyedir. Günümüzden 160 milyon yıl önce evrimleşmiş bu cins, 90 milyon yıl kadar önce, dinozorların yok oluşundan yaklaşık 25 milyon yıl önce tarih sahnesinden silinmiştir. Birçok denizel hayvanın korkulu rüyası ve usta avcılar olan Ichtyosaurus, T. saurophagis türü için tabiri yerindeyse "çıtır çerez" gibidir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
19
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Korkutucu! 3
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 16:39:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/912

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Kertenkele Yiyen Denizler Hakimi: Thalattoarchon saurophagis. (9 Ocak 2013). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/912
Bakırcı, Ç. M. (2013, January 09). Kertenkele Yiyen Denizler Hakimi: Thalattoarchon saurophagis. Evrim Ağacı. Retrieved June 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/912
Ç. M. Bakırcı. “Kertenkele Yiyen Denizler Hakimi: Thalattoarchon saurophagis.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 09 Jan. 2013, https://evrimagaci.org/s/912.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Kertenkele Yiyen Denizler Hakimi: Thalattoarchon saurophagis.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 09, 2013. https://evrimagaci.org/s/912.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close