Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar, kentlerde yaşayan kuşların kentsel yaşama uyum sağlayarak yeni kaynakları kullanma konusunda kırsalda yaşayan benzerlerine karşı üstünlük sağladığını gösterdi. Bu tarz bir çalışmanın ilki olan bu araştırmada, kent kuşları ile kırsal alanda yaşayan kuşlar arasında problem çözme yetenekleri -çekmece açıp, yemeğe ulaşmak gibi-   gibi bilişsel yetenekler arasında farklılık olduğu görüldü. 

Araştırmacı ekip, bu iki grubu sadece çağrışımsal öğrenme becerilerine göre değil, aynı zamanda yaratıcı/inovatif problem çözme becerilerine göre de karşılaştırdılar. İnovatifliğin; vahşi hayattın “gerçek hayatında”, çağrışsal öğrenmeden daha faydalı olarak kabul ediliyor.  

Biyoloji Bölümünde Doktorasını yapan Jean-Nicolas Audet, Behavioral Ecology dergisinde yayınlanan yazısı ile ilgili şunları söylüyor: 

“Kentte yaşayan kuşların, kırsalda yaşayan şakrak kuşlarından sadece inovatif problem çözme yeteneklerinin daha iyi olduğunu değil, aynı zamanda kentsel kuşların bağışıklık sistemlerinin de daha iyi olduğunu bulduk. Kentsel kuşlar problem-çözmede daha iyi olduğunu ve ikisinde birden iyi olamayacağını düşündüğümüz için, bağışıklık sisteminin daha zayıf olmasını beklemiştik (Oysa iki özellik de son derece kıymetli).”

 

Barbados’un Yerli Kuşları 

Araştırma, Barbados’da bulunan McGill Bellairs tesislerinde, Karayip’in değişik yerlerinde yakalanan şakrak kuşları ile yapıldı. Audet konuya dair olarak, “Barbados Adası yüksek ölçüde insan yerleşimine maruzken, son derece gelişmiş fakat dokunulmamış alanlara da sahip. Bu sayede kentleşmenin etkilerini çok rahat bir şekilde görmemizi sağladı” diye ekliyor. 


Teşekkür: Bu yazıyı çeviren Osman Öztürk'e teşekkür ederiz.

Kaynak: Bu yazı ScienceDaily sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 17:34:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4334

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir vurmakla ağaç devrilmez.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder