Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Kediler, fareleri ve diğer ufak memelileri veya böcekleri av olarak görürler ve peşinden koşabilirler. Bunun sebebi, evcil kedilerin vahşi kediler olarak bilinen ve kucağınıza kolay kolay alamayacağınız kedi türlerinden Yapay Seçilim yoluyla binlerce yıllık seçilim sonucu evrimleşmiş olmalarıdır. Vahşi kediler, yaşadıkları vahşi doğada kuşları, sürüngenleri ve küçük kemirgenleri (fareler gibi) avlarlar ve bunlarla beslenirler. Her ne kadar ev kedileri çoğu zaman fareleri yemek için kovalamasa da, içlerindeki avcı dürtüleri onların peşinden koşmalarına, yakalamalarına ve öldürmelerine neden olabilir. Tabii yakaladığı bir fareye ne yapacağı, kedinin çeşidine, yetiştirilme tarzına, soy hattına bağlı olarak değişebilir.

Benzer şekilde evcil köpekler de, vahşi kurtlardan Yapay Seçilim yoluyla insanlar tarafından evcilleştirilmiş ve evrimleştirilmiş türlerdir. Köpeklerin avcı ve yakalayıcı özellikleri herkes tarafından bilinir, dolayısıyla anlatmaya gerek yoktur. 

Kediler ile köpekler arasındaki evrimsel akrabalık ise oldukça ilgi çekicidir:

Büyük, küçük, evcil ve vahşi tüm kedigiller ile birlikte "kedi-benzeri canlılar" olarak bilinen sırtlanlar, firavunfareleri, misk kedileri gibi hayvanlar ve bunların tüm yakın akrabaları Feliformia adı verilen taksonomik bir alt takımdır. 

Büyük, küçük, evcil ve vahşi tüm köpekgiller ile birlikte "köpek-benzeri canlılar" olarak bilinen ayılar, pandalar, kokarcalar, rakunlar, deniz aslanları, foklar gibi hayvanlar ve bunların tüm yakın akrabaları Caniformia adı verilen taksonomik bir alt takımdır.

Türkiye'de yaşayan kediseverler! Yaşanabilecek en iyi ülkelerden birindesiniz diyebiliriz. Çünkü tüm Dünya'daki kedi-köpek oranı dağılımına baktığımızda, Türkiye'deki kedilerin sayısının köpeklerin 3 katı olduğunu görüyoruz! Benzer bir durum Avusturya ve İsviçre için de geçerli. Köpekseverlerin ise en fazla köpeği bulabilecekleri yerlerin başında Hindistan ve Çin geliyor. Hindistan'da köpekler kedilerin 10 katı bir popülasyona sahip! Çin'de ise bu oran 2.5 civarında.
Türkiye'de yaşayan kediseverler! Yaşanabilecek en iyi ülkelerden birindesiniz diyebiliriz. Çünkü tüm Dünya'daki kedi-köpek oranı dağılımına baktığımızda, Türkiye'deki kedilerin sayısının köpeklerin 3 katı olduğunu görüyoruz! Benzer bir durum Avusturya ve İsviçre için de geçerli. Köpekseverlerin ise en fazla köpeği bulabilecekleri yerlerin başında Hindistan ve Çin geliyor. Hindistan'da köpekler kedilerin 10 katı bir popülasyona sahip! Çin'de ise bu oran 2.5 civarında.
Washington Post

Feliformia ve Caniformia bir araya geldiğinde, Etçiller (Carnivora) adı verilen takım oluşur. Bu iki alt takım arasındaki evrimsel ayrımın, 42 milyon yıl kadar önce Orta Eosen'de yaşandığı düşünülmektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 20:48:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2957

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bugünün bilimi, yarının teknolojisidir.”
Edward Teller
Geri Bildirim Gönder