Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Karadeliklerin "Dalma Bölgesi", Einstein'ın Öngörülerini Tekrar Doğruluyor!

Karadeliklerin "Dalma Bölgesi", Einstein'ın Öngörülerini Tekrar Doğruluyor! Microsoft Copilot
1 dakika
2,055
Tüm Reklamları Kapat

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayınlanan bir araştırma, Albert Einstein'ın yerçekimi hakkındaki ana tahminlerinden birini, bir kara deliğin etrafında "dalma bölgesi" gözlemleyerek nihayet doğruladı.[1]

Oxford Üniversitesi'nden bir ekip, kara delikleri daha iyi anlamak için X-ışını verilerini kullandı ve yerçekimini "mümkün olan en güçlü formunda" gözlemledi.

Einstein'ın teorisi, parçacıkların bir kara deliğe yakın olduklarında dairesel yörüngeleri güvenli bir şekilde takip etmelerinin imkânsız olduğunu belirtir. Bunun yerine, ışık hızına yakın bir hızla nesneye doğru hızla dalarlar, bu da dalma bölgesine adını verir. Oxford Üniversitesi Fizik Bölümü'nden Dr. Andrew Mummery şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Einstein'ın teorisi bu son dalmanın var olacağını öngörüyordu, ancak bunun gerçekleştiğini ilk kez gösterebildik. Bunun karadeliklerin etrafındaki bu son alanı incelememizi sağlayan heyecan verici bir yeni gelişmeyi temsil ettiğine inanıyoruz. Bunun sayesinde kütleçekimi kuvvetini tam olarak anlayabiliriz.

Araştırmacılar, astrofizikçiler arasında dalma bölgesi olarak adlandırılan bölgenin tespit edilip edilemeyeceği konusunda onlarca yıldır çok fazla tartışma yaşandığını söylüyor.

Oxford ekibi son birkaç yılını bu bölge için modeller geliştirmekle geçirdiğini belirtiyor. Bir çalışmada, X-ışını teleskopları ve uluslararası uzay istasyonundan alınan veriler kullanılarak ilk kez bu bölgenin var olduğunu doğruladılar.

Dr Mummery, bu yılın ilerleyen zamanlarında, ikinci bir Oxford ekibinin daha büyük ve daha uzak karadeliklerin ilk görüntülerini çekmeye yaklaşmayı umduğunu belirtiyor. Mummery sözlerini şöyle noktalıyor:

Gerçekten heyecan verici olan şey, galakside birçok kara deliğin bulunması ve şimdi onları en güçlü bilinen yerçekimi alanlarını incelemek için kullanmamızı sağlayan güçlü yeni bir tekniğe sahip olmamız.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
19
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/06/2024 09:40:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17634

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Homo Sapiens
Dişler
İfade
Protein
Ateş
Video
Genom
Kan
Balık Çeşitliliği
Algoritma
Doğa Gözlemleri
Uzay
Dinozorlar
Sağlık Personeli
Tehlike
Canlılık
Biyografi
Ağız Sağlığı
Deprem
Evrimsel Biyoloji
Çocuklar İçin Bilim
Komplo Teorisi
Matematik
Coğrafya
Freud
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Karadeliklerin "Dalma Bölgesi", Einstein'ın Öngörülerini Tekrar Doğruluyor!. (18 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17634
Derin, U. (2024, May 18). Karadeliklerin "Dalma Bölgesi", Einstein'ın Öngörülerini Tekrar Doğruluyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17634
U. Derin. “Karadeliklerin "Dalma Bölgesi", Einstein'ın Öngörülerini Tekrar Doğruluyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 18 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17634.
Derin, Ufuk. “Karadeliklerin "Dalma Bölgesi", Einstein'ın Öngörülerini Tekrar Doğruluyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 18, 2024. https://evrimagaci.org/s/17634.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close