Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Daurlong wangi: Raptorgiller Familyasına Ait Yeni Tür Keşfedildi!

Daurlong wangi: Raptorgiller Familyasına Ait Yeni Tür Keşfedildi! Gabriel Ugueto
Daurlong wangi ve avladığı bir amfibi.
4 dakika
1,000
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 10 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Raptor… Popüler kültürde sıklıkla ismi geçen meşhur dinozorlar... Kelime olarak "yırtıcı kuş" anlamına gelir, ancak Dromaeosauridae familyasındaki dinozorlar için de kullanılmaktadır. Familyanın meşhur üyeleri içerisinde Velociraptor, Deinonychus ve Utahraptor gibi cinsler bulunmaktadır. Bu dinozor grubu, genellikle kuşlara olan benzer anatomileriyle ve ayaklarındaki kavisli tırnaklarıyla bilinirler. Günümüzde balıkçıl ve böcekçil kuşlar dışındaki avcı kuşlar (İng: "birds of prey") için "raptor" terimi kullanılmaktadır.

Nature'da yayımlanan yeni bir çalışmada Dromaeosauridae familyasından yeni bir cins ve yeni bir tür tanımlanmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Theropodlar İçindeki Dromaeosauridae (Raptorgiller)

Dromaeosauridae familyası, Dromaeosaurus albertensis adlı türün keşfedilmesi ile oluşturulan, Coelurosauria kladındaki Theropoda grubunda yer alan bir tüylü dinozor familyasıdır. Kuşlarla en yakın akraba olan dinozor gruplarından biridir ve onlarla birlikte Maniraptora grubunu paylaşmaktadırlar. Ayrıca klad (monofiletik grup), ortak atadan ayrılan canlı gruplarını sınıflandırmak için kullanılan bir taksonomik gruptur.

Daurlong wangi türüne ait bir illüstrasyon.
Daurlong wangi türüne ait bir illüstrasyon.
DeviantArt (cisiopurple)

Dünya'nın hemen hemen her kıtasında yaşamışlardır. Kretase dönemi boyunca Dromaeosauridae (Raptorgiller), çok sayıda farklı ekosisteme yayılmıştı ve Asya'da da büyük bir çeşitlilik sağlamışlardı. Dört kanatlı karga benzeri Microraptor'dan tutun hindi boyutlu Velociraptor'a kadar farklı boyutlarda bu familyadan pek çok cins gerek aynı gerekse farklı zamanlarda varlığını sürdürdü.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni Tanımlanan Tür: Daurlong wangi

Raptorgillerde tanımlanan bu yeni tür, İç Moğolistan diye bilinen Çin’in kuzeydoğusundaki özerk bölgede keşfedildi. Tarihlenme zamanı Erken Kretase'ye denk gelmektedir. Daurlong'un neredeyse tam bir iskeleti bulunması ilgi çekicidir. Bununla birlikte kalıntılarında çok az rastlanan ve iyi korunmuş bağırsağı bile izlenebilmektedir.

Filogenetik analizler Daurlong'u Eudromaeosauria (Gerçek Raptorlar) üyeleri ile ilişkilendirmiştir. Daurlong’daki iç organ kalıntıları, eskiden tanımlanan Scipionyx‘teki bağırsak kalıntıları ile uyuşmaktadır. Yine Erken Kretase’ye ait Scipionyx cinsinde de benzer korunmuş yumuşak dokulara rastlanmaktadır. Söz konusu fosiller, teropodların bağırsak yapısını anlamak için filogenetik bir çerçeve sağlamaktadır.[2]

Bulunan Fosildeki Anatomik Özellikler

Cins adındaki Daurlong, iki farklı kelimenin birleşmesinden türemiştir: İlk kısım, bölge halkına ait olan Daur Nation'a, ikinci kısım ise Çincede "ejderha" anlamına gelen "long" kelimesine ithafen isimlendirilmiştir. Daurlong'un, 150 cm uzunluğunda olduğu hesaplanmıştır ve diğer dromaeosauridler ile kıyaslandığında küçük sayılabilir. Söz konusu örnekte çok iyi korunmuş bazı kısımlar bulunmaktadır ve buna, hayvanın tüyleri de dahildir! Ayrıca, burun deliğinin altından geçen premaksillanın yükselen dalı, burun deliğinden çok daha geriye uzanır. Üst çene kemiğinin alt kemik duvarı, antorbital fenestra çevresindeki çöküntüde gittikçe derinleşir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Daurlong wangi türünün holotipi (a), tüm iskelet. (b), kafatası. (c), göz çukuru. (d), torasik vertebra ile ilişkili tüy kalıntıları. (e), kurbağa veya yakın akrabalarına ait bir amfibi iskeleti. Ölçek çubukları: 20 mm (b), 10 mm (c).
Daurlong wangi türünün holotipi (a), tüm iskelet. (b), kafatası. (c), göz çukuru. (d), torasik vertebra ile ilişkili tüy kalıntıları. (e), kurbağa veya yakın akrabalarına ait bir amfibi iskeleti. Ölçek çubukları: 20 mm (b), 10 mm (c).
Wikipedia

Burun nispeten kısa ve sivridir. Burun deliği oldukça küçüktür. Göz yuvası hafif ovale benzer ve kafasına oranla büyük kabul edilebilir. Kürek kemiği yukarı doğru kıvrılmıştır. Sternum kemikleri tek bir merkezi elemana kaynaşmıştır. Dört çift sternal kaburga vardır. İlk çift, yakın akrabalarında olduğu gibi kaşık şeklinden ziyade yelpaze şeklindedir. Bu tür kaburgalar Avialae'de (kuşlar ve yakın akrabalarında) görülür. Ayrıca kaval kemiği uzunluğunun %91'i olan femur, sadece 1.5 metre uzunluğundaki bir hayvan için oldukça büyük sayılır. Üstelik fosilin yanında bir de kurbağamsı (anuran) bir iskeletin kalıntılarına rastlanmaktadır. Bu durumda belki de amfibiler ile beslenen ve onların habitatında yaşayan bir türdü?

Diğer Raptorlar ile Karşılaştırılması

Daurlong, günümüz Çin ve Moğolistan sınırına denk gelen bir coğrafyada Erken Kratese döneminde yalamıştır; dolayısıyla benzer zamanlarda benzer coğrafyalarda yaşamış diğer yakın akrabaları ile kıyaslanabilir. Örneğin Sinornithosaurus ile hemen hemen aynı boydaydı ve kendisinde de görülen oyuklu diş yapısı Daurlong'da da vardır. Eskiden bilim insanları tarafından bu kanallardan zehir salgılanabileceği fikrine kapılmıştır, ancak bu konuda bilimsel olarak desteklenen herhangi bir veri elde edilememiştir.

Dromaeosauridae (Raptorgiller) familyasından bazı türler.
Dromaeosauridae (Raptorgiller) familyasından bazı türler.
Fossil Crates

Daurlong'un fosil örneğinde korunmuş tüyleri de vardı ancak Microraptor gibi onları uçmak veya süzülmek için kullanamamaktaydı. Anatomik yapısı, onun da diğer Asya dromaeosauridleri olan Microraptor veya Sinornithosaurus gibi beslendiğini gösteriyor. Dolayısıyla benzer ekolojik nişlere sahip oldukları söylenebilir. Yani muhtemelen Daurlong, böcekler, küçük sürüngenler ve küçük memeliler ile beslenmekteydi. Paleontolojide yükselişte olduğumuz bu yıllarda umarız nesli tükenmiş canlılara ait perspektifimiz yeni tanımlanacak türlerle daha fazla gelişir!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
30
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • J. Logan Kral. The Endocranium And Trophic Ecology Of Velociraptor Mongoliensis. (10 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 20 Kasım 2022. Alındığı Yer: Willey Online Library | Arşiv Bağlantısı
 • ^ X. Wang, et al. (2022). Intestinal Preservation In A Birdlike Dinosaur Supports Conservatism In Digestive Canal Evolution Among Theropods. Scientific Reports, sf: 1-10. doi: 10.1038/s41598-022-24602-x. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/12/2023 21:09:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13389

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kamuflaj
Sağlık Bilimleri
Karanlık
Ağrı
Karar
Kuantum Fiziği
Neandertal
Viroloji
Meyve
Canlı
Böcek
Nükleer
Seçilim
Kök Hücre
Tümör
Cinsellik
İnsanın Evrimi
Ecza
Manyetik Alan
Analiz
Cinsel Yönelim
Genler
Buz
Sinir Sistemi
Eşey
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Sinangil, et al. Daurlong wangi: Raptorgiller Familyasına Ait Yeni Tür Keşfedildi!. (9 Ocak 2023). Alındığı Tarih: 2 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13389
Sinangil, P., Türkoğlu, P. (2023, January 09). Daurlong wangi: Raptorgiller Familyasına Ait Yeni Tür Keşfedildi!. Evrim Ağacı. Retrieved December 02, 2023. from https://evrimagaci.org/s/13389
P. Sinangil, et al. “Daurlong wangi: Raptorgiller Familyasına Ait Yeni Tür Keşfedildi!.” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 09 Jan. 2023, https://evrimagaci.org/s/13389.
Sinangil, Poyraz. Türkoğlu, Pedram. “Daurlong wangi: Raptorgiller Familyasına Ait Yeni Tür Keşfedildi!.” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, January 09, 2023. https://evrimagaci.org/s/13389.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close