Karaağaç sevbenisi (Satyrium w-album)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için evrimagaci@gmail.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu zarif kelebek türünü Evrim Ağacı olarak gözlemlemek bizim için büyük bir şans oldu. Kendileri, Lycaenidae adı verilen ve içerisinde Theclinae (Sevbeniler/İnceçizgililer), Polyommatinae (Maviler), Miletinae (Hasatçılar) ve Lycaeninae (Bakırlar) gibi büyük alt familyaları barındıran taksonomik ailenin üyesidir. Eskiden Riodinidae üyeleri de bu aileden sayılırken, Wahlberg ve arkadaşlarının 2005'te yaptığı bir araştırmanın ardından ayrı bir aile olarak sınıflandırılma kararı alınmıştır. Bilinen bütün kelebeklerin yaklaşık %30'u bu taksonomik ailenin üyesidir.

Karaağaç sevbenisi olarak bilinen Satyrium w-album türünün karakteristik özelliği, isminden de anlaşılacağı gibi kanadın anal kısmında W şeklinde beyaz çizgi bulundurmasıdır. Ayrıca kanatların orta hattında, ince beyaz çizgiler de mevcuttur. Yaz aylarında funda yapraklı ormanlıklardaki çayırlarda sık bulunurlar. 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Mehmet Çelik. Karaağaç Sevbenisi. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Türkiye Kelebekleri
  • Wikipedia. White-letter Hairstreak. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia

Üçgen yengeç örümceği (Ebrechtella tricuspidata)

Magnus Etkisi'nin İlginç Uygulamaları (Veritasium)

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim