Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros)

Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros) Furkan Eren
Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros)
2 dakika
3,181
Tüm Reklamları Kapat
Kara kızılkuyruk
 • Bilimsel Adı Phoenicurus ochruros
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Kara kızılkuyruk
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Black redstart
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Aylardır kızılkuyruğun gelmesini beklediğimiz için kulağımız hep dışarıda oluyordu. Kara kızılkuyruğun sesini duyunca acaba o da gelmiş olabilir mi diye düşünürken hemen kamerayı alıp bahçeye gittik. Ve yine kara kızılkuyruk gelmişti. Madem kızılkuyruk (Phoenicurus phoenicurus) yıllardır gelmiyor bizde kara kızılkuyruğu fotoğraflayalım dedik. Ve fotoğrafladık.

Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros), Sakarya.
Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros), Sakarya.
Furkan Eren

Tanım ve Genel Bilgiler

Adından da anlaşılabileceği gibi kara bir genel görünüme ve kızıl bir kuyruğa sahiptir. Üreme giysisi haricindeki zamanlarda vücut rengi daha açık renkli ve gridir. Kanadında beyaz bir panel bulunun ve bu panel yaşı ilerledikçe büyür. Dişi ve genç bireylerin vücudunun alt kısımları daha açık renkli ve gri tondadır. 13-14.5 cm boy uzunluğuna, 23-26 cm kanat açıklığına ve 12-20 gram vücut ağırlığına sahipler. 13-17 gün arasında kuluçkada kalmaktadır ve ortalama olarak 4-6 arası yumurta çıkartmaktadır. Genellikle yerde beslenmektedir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Muscicapidae (Sinekkapangiller) ailesinin üyelerinden biridir. Ülkemizde Phoenicurus cinsine ait iki tür yaşamaktadır. Bu türler kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros) ve kızılkuyruk (Phoenicurus phoenicurus) türleridir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Tarla, bağ, bahçe gibi yeşillik alanlarda görülebileceği gibi kayalık, dağlık alanlarda ve deniz kenarlarında görülebilirler. Ülkemizdeki tüm bölgelerde yıl boyunca görülebilmektedirler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN Kırmızı Listesi verilerine göre Asgari Endişe (Least Concern) kategorisinde sınıflandırılır.

Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros), Sakarya.
Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros), Sakarya.
Furkan Eren

Davranış ve Etoloji

Kendisine has bir sesi vardır. Tür görülmese de sesine bakarak kara kızılkuyruk yorumunda bulunulabilir. Bu kuş gözlemi esnasında oldukça işe yaramaktadır. Genellikle ses çıkarırken kuyruğunu klasik kuyrukkakan türleri veya kuyruksallayan türleri gibi bir aşağıya bir yukarıya hareket ettirirler. Bu hareketi yaparken sık sık çevresini kontrol etmektedirler.

Diyet ve Metabolizma

Avrupa üreme ve kışlama zamanında neredeyse sadece eklembacaklılardan beslenirler. Yıl boyunca özellikle böceklerden ve böcek larvalarından beslenmektedirler. Avladığı canlıların yüzde 75'inin uzunluğu yaklaşık 2-6 mm uzunluğu arasındadır.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Kara kızılkuyruk vaktini genellikle tarla, bağ, bahçe gibi alanlarda geçirdiği için insanlar tarafından sıkça görülebilen bir kuş olma özelliği taşımaktadır.

Etimoloji

Adını tamamen fiziksel özelliklerine göre almıştır. Kızıl bir kuyruğa sahip olduğu için kızılkuyruk adını almışlardır. Phoenicurus ochruros, Phoenicurus phoenicurus türünden daha koyu bir renge sahip olduğu için kara kızılkuyruk adını almıştır. Tür adının İngilizce karşılığı Türkçe'de olduğu gibi kara kızılkuyruk anlamına gelen black redstart ismidir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • TRAKUS. Kara Kızılkuyruk » Black Redstart » Phoenicurus Ochruros. (8 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 8 Kasım 2020. Alındığı Yer: TRAKUS | Arşiv Bağlantısı
 • eBird. Kara Kızılkuyruk. (8 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 8 Kasım 2020. Alındığı Yer: Ebird | Arşiv Bağlantısı
 • Bernd Nicolai. Feeding Of Black Redstart Phoenicurus Ochruros At Post-Nuptial Migration On Menorca [Alimentació De La Coa-Roja De Barraca Phoenicurus Ochruros Durant La Migració Postnupcial A Menorca]. (8 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 8 Kasım 2020. Alındığı Yer: Researchgate | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/07/2024 22:11:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9514

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kontrol
Ağrı
Sağlık
Foton
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Elektromanyetik
Yaşam
Yanlış
Kök Hücre
İyi
Tercih
Doğa Yasaları
Genel Halk
Doğal
Viral
Evrimleşme
Nöroloji
Felsefe
Teleskop
Renk
Nükleotit
Güç
Uterus
Vejetaryen
Mikrobiyota
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Eren, et al. Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros). (15 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 24 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9514
Eren, F., Türkoğlu, P. (2020, November 15). Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros). Evrim Ağacı. Retrieved July 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9514
F. Eren, et al. “Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 15 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9514.
Eren, Furkan. Türkoğlu, Pedram. “Kara kızılkuyruk (Phoenicurus ochruros).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, November 15, 2020. https://evrimagaci.org/s/9514.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close