Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Keseli memeliler, plasentalı memelilerden belli başlı özellikler açısından farklıdırlar. 125 milyon yıl önce Memeliler Sınıfı içerisinden ayrılmaya başlayan Metatheria cladı, erken memelilerden keseli memelilere geçişi temsil eden ara türleri barındırır. Örneğin "Sinodelphys szalayi" türü, günümüzden 90-66 milyon yıl önce yaşayan, keseli memelilere çok yakın özelliklere sahip olmasına rağmen kese yapısına sahip olmayan, kemik yapısı bakımından da günümüzdeki tüm torunlarından ayrılan bir canlıdır. Sonrasında keseli memeliler evrimleşmeye ve plasentalı kuzenlerinden (bizlere kadar gelecek soy hattından) uzaklaşmaya başlarlar.

Kangurular, günümüzde keseli memelilerin en iyi bilinen örneklerindendir. Bu videoda da, bir kanguru yavrusunun doğumu ve doğum sonrasında keseye ulaşma mücadelesini göreceğiz.

İyi seyirler.

Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı)

Teşekkür: Gizem Polat (Evrim Ağacı Okuru)

***

Yeni videolarımıza ve Evrim Ağacı ile yan oluşumlarının düzenli harcamalarına maddi destekte bulunmak için Patreon üzerinden bizi destekleyebilirsiniz: http://www.patreon.com/evrimagaci

Patreon'un nasıl çalıştığını merak ediyorsanız veya nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz: https://evrimagaci.org/fotograf/48/7230

Patreon kullanımının video anlatımı için: https://youtu.be/yU0VT4Bt7RM

Paypal üzerinden destek olmak için: https://evrimagaci.org/fotograf/48/4105

IBAN kullanarak bir banka aracılığıyla bağışta bulunmak isterseniz, gerekli bilgileri edinmek için lütfen [email protected] adresinden bize ulaşınız.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder