Evrim Ağacı

Kahve Kan Şekerini Düşürüyor!

Kahve Kan Şekerini Düşürüyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Daha önce yapılan istatistiksel çalışmalar günde 7 fincan kahve içenlerin, 2 fincan kahve içenlere göre daha az diyabet 2 riski taşıdığını göstermişti.

Bu konuda yapılan ve ACS Publications dergisinde yayınlanan başka bir araştırma ise bu pozitif etkinin kahve içerisinde bulunan klorojenik asitten kaynaklandığını gösteriyor. Yapılan araştırma, klorojenik asitin antioksidan etkisinin olduğu ve bu etkinin de hücrede kalıtsal ve çevreden kaynaklanan hasarları önlemede etkin rol oynadığını gösteriyor. Hayvanlar üzerinde yapılan yine başka bir araştırma da klorojenik asitin karaciğer iltihaplanmaları ile mide ülseri konusunda olumlu etkilerinin olduğunu gösteriyor.

 

Kavrulmuş ve Kavrulmamış Kahvenin Farkı

Yapılan analizler kavrulmamış kahvede klorojenik asitin daha fazla bulunmasına karşın, kahvenin kavrulması ile birlikte bu miktarın düştüğünü gösteriyor.  Bu miktar, 100 gr kavrulmuş kahvede 3.5 gram civarındadır.

 

Klinik Deney

Klorojenik asitinin vücuttaki şekeri düşürüp düşürmediğini araştırmak amacı ile 56 sağlıklı erkeğe şeker yükleme testi yapılmış ve ardından deneklere 100 ile 400 mg arasında değişen klorojenik asit tabletleri verilmiştir. Deneklerden belirli sürelerde alınan kan örneklerinde yapılan analizler, klorojenik asit miktarı arttıkça kandaki şeker miktarının doğru orantılı olarak hızla düştüğünü göstermiştir. 

 

Klorojenik Asit Kan Şekerini Ne Ölçüde Düşürüyor?

Klorojenik asit konsantrasyonu arttıkça kandaki şeker miktarı hızla düşüyor.

30 dakika sonra: 400 mg lik Klorojenik Asit tableti verilen deneklerin kanındaki glukoz miktarı % 24 oranında düşüyor (Klorojenik Asit verilmemiş deneklere göre).

2 saat sonra:  yapılan kan testinde 400 mg lik Klorojenik Asit tableti verilen deneklerin kanındaki glukoz miktarı % 31 oranında düşüyor.

Bu test sağlıklı insanlar yapılmış olup bir sonraki araştırmanın diyabet 2 hastaları ile yapılması planlanıyor.


Kaynak: ACS

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 20:02:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1681

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Aslan
İspat Yükü
Memeli
Cinsel Seçilim
Tarih
Şempanze
Kanat
Evrimleşme
Biyografi
Sinirbilim
Samanyolu Galaksisi
Şüphecilik
Köpekgil
İnsan
Deprem
Ses Kaydı
Kuşlar
Kanser
Hastalık Kontrolü
Genler
Mantar
Bakteri
Jinekoloji
Oyun Teorisi
Yağ
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın şerefi, mesleği ile değil, davranışları ile ölçülür.”
Junius
Geri Bildirim Gönder