Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Kaçakçı Çeteler Tarafından Virunga Ulusal Parkı'na Yapılan Silahlı Saldırıda, Gorilleri Koruyan 12 Korucu ve 5 Sivil Hayatını Kaybetti!

Kaçakçı Çeteler Tarafından Virunga Ulusal Parkı'na Yapılan Silahlı Saldırıda, Gorilleri Koruyan 12 Korucu ve 5 Sivil Hayatını Kaybetti!
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Rwanda'daki çeteler tarafından düzenlendiği düşünülen silahlı bir saldırıda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Virunga Ulusal Parkı'nda gorilleri korumakla görevli olan en az 12 korucu ve 5 sivil hayatını kaybetti; 6 kişi yaralandı. Korucular tarafından korunan sivil konvoya 60 kadar çete üyesinin bu saldırısı, yakın tarihte parka düzenlenen en ölümcül silahlı saldırıydı.

Birleşmiş Milletler tarafından UNESCO Dünya Mirası olarak belirlenen ve 7800 kilometre karelik bir alana yayılan Virunga Ulusal Parkı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Rwanda ve Uganda topraklarında yer alan, Afrika'nın en eski doğal rezervlerinden birisidir ve doğal dağ gorili popülasyonları dolayısıyla turistlerin de ilgisini çekmektedir.

Virunga Ulusal Parkı
Virunga Ulusal Parkı
BBC

Liderleri, 1994 yılında 800.000 kadar etnik Tutsi ve ılımlı Hutu'nun soykırımıyla ilişkilendirilen Rwanda Özgürlük Demokrasi Kuvvetleri (FDLR), aralıklarla parka saldırılar düzenleyerek bölgeyi terörize etmektedir. Londra'daki Oryantal ve Afrika Araştırmaları Okulu'ndan Phil Clark, saldırının daha geniş bağlamını şöyle anlatıyor:

FDLR, Hutular tarafından domine edilen bir isyancı grubudur. Şu anda Kongo ordusu ile savaşıyor olmalarının nedeni, Kongo hükümetinin Rwanda hükümeti ile ilişkilerini yenileme çabasında olmasıdır. Rwanda hükümeti ise Tutsular tarafından domine edilen bir hükümet. Rwanda, Kongo'nun FDLR ile baş etmesini istiyor; çünkü sınır ötesinde onları Kongo'daki Tutsi sivillerini öldüren bir Hutu tehdidi olarak görüyorlar. Ayrıca FDLR, geçmişte Rwanda sınırını aşmak konusunda da geri durmadı.

Grup, bu son saldırıyı henüz üstlenmiş değil. Parktan yapılan açıklamada şunlar söyleniyor:

Virunga Park Korucuları, bu saldırının hedefi değildi; ancak yerlileri korumak için yaptıkları savunma sırasında hayatlarını kaybettiler.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Grrr... *@$# 16
 • Üzücü! 13
 • Korkutucu! 7
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • BBC. Dr Congo's Virunga National Park Hit By 'Deadliest' Attack. (24 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 27 Nisan 2020. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
 • Al Jazeera News. Drc: Rangers, Civilians Killed In Attack In Virunga National Park. (25 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 27 Nisan 2020. Alındığı Yer: Al Jazeera News | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2020 15:02:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8616

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Makale
Kozmoloji
Bakteriler
Covid-19
Doğru
Diş Hekimliği
Hormon
2019-Ncov
Göz
Hamile
Olasılık
Mutasyon
Küresel Isınma
Ribozim
Kedigiller
Bilim
Sosyal
Bağışıklık Sistemi
Dna
Safsata
Epidemik
Evrim Ağacı
Lgbt
Obstetrik
Maymun
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler öylesine romantiktir ki, hayal gücü onun üzerine hiçbir şey katamaz.”
Jules Verne
Geri Bildirim Gönder