Bu Reklamı Kapat

Jared Diamond: Modern Çağda Bir Hezarfen

Jared Diamond: Modern Çağda Bir Hezarfen
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
5,807 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Profesör Jared Mason Diamond. Ekolog, ornitolog, coğrafyacı, biyolog, antropolog, fizyolog ve aynı zamanda Pulitzer Ödülü almış bir yazar. Anlayacağınız on parmağında on marifet var.

Birçoklarının Jared Diamond’la tanışması Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabıyla oldu. Kendisine Pulitzer Ödülü’nü getiren de bu kitaptır. Hayatı ve dünyayı inanılmaz geniş bir perspektiften görebilmesi, birçok kişinin kendisine hayran olmasını sağlamıştır. Hayat hikayesini incelediğinizde de, bu bakış açısını durup dururken kazanmadığını anlayacaksınız.

Diamond 2. Dünya Savaşı sırasında 8 yaşındaydı. Odasında biri Avrupa’yı diğeri Pasifik Okyanusu’nu gösteren iki harita vardı. Babası her gün savaşta yaşanan gelişmeleri kendisine harita üzerinden anlatıyordu. Bu durum onun coğrafya ve tarihe büyük ilgi ve merak duymasına sebep oldu.

Bu Reklamı Kapat

Yine aynı yaşlarda yaz aylarını geçirdiği New England’ın kuzeyindeki çam ormanlarında amatör olarak kuş gözlemciliği yapmaya başladı. Biyolojiyle ilgili bir meslek seçmesi gerektiğini bu yaşlarda kafasına koydu. Aynı dönemde bir de teleskop edinip gökyüzü gözlemlemeye başladı.

Dilbilimci ve dil bilgisi öğretmeni olan annesinin katkıları, Latince ve Yunanca çok iyi ders veren bir liseye gitmesi, Almanca ve Rusça konuşan Letonyalı çalışanları olan bir laboratuvarda şişe yıkayıcı olarak çalışması Diamond’ı ömür boyu ilgi alanı olarak kalacak dil öğrenmeye sevk etti. Üniversiteden mezun olduğunda yedi dil biliyordu. Şimdilerde ise tam on iki dil biliyor. Aynı zamanda bir piyanist olan annesi, Diamond’a bir ömür boyu sürecek müzik sevgisini aşıladı. 1962 yılında fizyoloji doktorasını aldığında tüm bu konular ve daha fazlası aklında dolaşıp duruyordu.

Acımasız gerçek tam bu dönemde ortaya çıktı. Fizyoloji konusunda araştırma yaparken yaşam paletindeki yalnızca küçük bir kısımla ilgilenmesi gerektiğini fark etti. Onun için bu paletteki küçük kısım yani uzmanlık alanı safra kesesindeki sıvı taşınımıydı. Bu konunun en önde gelen uzmanı bile olsa bu onu tatmin etmeyecekti.

Bu Reklamı Kapat

İkinci alanı için araştırma yaparken 1964 yılında onu tatmin edecek bir alan buldu: Yeni Gine’nin kuşları. Yeni Gine kuşları hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Yeni Gine; endemik kuş türlerinin yanında binlerce ilkel kabileye, kültüre ve dile ev sahipliği yapması sebebiyle tam da Diamond’ın olmak isteyeceği yerdi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

1976 yılında şans eseri popüler bir bilim dergisinde yazı yazması safra kesesi ve Yeni Gine kuşları dışındaki konularda da yazılar yazması için teklif almasını sağladı. Volkanlar, cinsellik, kabile insanları ve buna benzer konular. Bu yazılar hem birikimini ortaya dökmesi hem de birikimini arttırması için müthiş bir fırsat sağladı.

1985 yılında kendi deyimiyle hayatını değiştiren bir telefon aldı. MacArthur Vakfı’nın akademik program müdürü ona vakfın bursuyla ödüllendirildiğini söyledi. Beş yıl boyunca koşulsuz şartsız alacağı yıllık $45000. Bu burs, ona ve iki düzine başka insana, dünyaya sıradışı bir katkıda bulunacakları ümidi ile verilmişti. Diamond potansiyelini ortaya koymalıydı. Bursu veren vakıf şunu söylemek istiyordu:

Diamond, inanıyoruz ki sen dünyaya safra keselerinden ve kuşlardan çok daha fazlasını sunabilirsin. Kapasitene uygun bir biçimde yaşamıyorsun. Bize aslında kim olduğunu göster.

Diamond yapması gereken şeyin halk için bir bilim kitabı yazmak olduğuna karar verdi ve Üçüncü Şempanze’yi yazmaya koyuldu. Taslakları 1990 yılında tamamladı ve kitabı 1992 yılında yayınladı. Kitap, Diamond’ı çarpıcı biçimde etkileyen ilgi alanlarından en geniş ölçüde yararlanarak sorduğu, bilimin ve tarihin en büyük ve en büyüleyici sorusunu konu edinmektedir: İnsanlar yalnızca bir başka büyük hayvanken, dil ve müziği edinecek, tarihin ve coğrafyanın farkında olacak, kuşları ve yıldızları anlayacak şekilde nasıl evrimleştiler?

1992 yılında itibaren dört popüler bilim kitabı daha yazdı ve bu kitaplarında da birden fazla disiplini ustaca harmanladı. Onlarca ödül aldı ve birçok prestijli derneğe üye olarak kabul edildi. Yuval Noah Harari’nin Homo Sapiens kitabını yazmasında esin kaynağı oldu.

Bizlere insanın insan olma serüvenini her yönüyle anlatan Diamond’a saygılarımı sunuyoruz ve bu yazıyı okuyan herkese, Diamond’ın kitaplarını okumasını tavsiye ediyoruz. Amiyane bir tabirle: Diamond alışveriş listesi yazsa okuyun!

Bu Reklamı Kapat

*Polymath: Kendi ana branşı ile beraber birçok branşla daha ilgilenen bilim insanı.

Not: Bu yazı ilk olarak Medium üzerinden yayınlanmıştır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 3
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • İğrenç! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 23:13:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5246

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Dilbilim
Nükleik Asit
Samanyolu Galaksisi
Tümör
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Wuhan
Modern
Balıklar
Mantık
Kimyasal Bağ
İletişim
Maske
Genetik Değişim
Deizm
Öğrenme Alanı
Beslenme Davranışları
Anatomi
Erkek
Nöron
Dünya
Bilgi Felsefesi
Bilim Felsefesi
Ecza
Ortak Ata
Uyku
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et