Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sigara bağımlılığı geçtiğimiz birkaç on yıl içerisinde ciddi bir düşüşe uğrasa da dünya nüfusu genelinde hâlâ pek çok insan bu ölümcül alışkanlığı bırakmakta ciddi zorluklar yaşıyor. Bunun sebebi büyük oranda, nikotin tüketildiği anda duyumsanan gerginliğin, şiddetli isteğin ve sinirliliğin yok olup gitmesi hissi; bu duruma “negatif ödüllendirme” adı veriliyor. Bağımlılığın bu bileşeni kısmen beynin “habenula” adı verilen bölgesi tarafından kontrol ediliyor.

Rockefeller Üniversitesinden bir grup bilim insanı, yaptıkları araştırmayla nikotin bağımlılığını etkileyen nörotransmiterlerin (sinir ileticilerin) asetilkolin ve glutamat olduğunu ortaya koydu. Habenulalarında asetilkolin üretilemeyecek şekilde gen eksikliğine uğratılmış fareleri gözlemleyen araştırmacılar, asetilkolinin ortadan kaldırılması halinde glutamat üretiminde de büyük bir düşüş yaşandığı sonucuna ulaştı. Yani sinyallerin normal bir şekilde iletimi sekteye uğratılmıştı.

Bunun davranışsal sonuçları ise çarpıcıydı: Fareler ödül olarak verilen nikotine karşı duyarsızdı ve artan nikotin miktarına yönelik de tolerans geliştirmiyorlardı. Dahası fareler titreme ve kaşınma gibi yoksunluk belirtileri de sergilemiyorlardı.

Araştırmacılar, şimdiki hedeflerinin asetilkolin ve glutamat eksikliğinin beynin diğer bölgelerinde ne tür etkilere sahip olduğunu keşfetmek ve diğer madde bağımlılıklarının beyindeki kökenlerini ortaya çıkarmak olduğunu belirtiyor.

 

Kaynak: Neuroscience News

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2020 15:10:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4546

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öğrenen ancak düşünmeyen bir kimse kaybolmuştur. Düşünen ancak öğrenmeyen bir kimse tehlikededir.”
Konfüçyus
Geri Bildirim Gönder