''İstesem Anında Bırakırım Abi, Ne Var?!''

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sigara bağımlılığı geçtiğimiz birkaç on yıl içerisinde ciddi bir düşüşe uğrasa da dünya nüfusu genelinde hâlâ pek çok insan bu ölümcül alışkanlığı bırakmakta ciddi zorluklar yaşıyor. Bunun sebebi büyük oranda, nikotin tüketildiği anda duyumsanan gerginliğin, şiddetli isteğin ve sinirliliğin yok olup gitmesi hissi; bu duruma “negatif ödüllendirme” adı veriliyor. Bağımlılığın bu bileşeni kısmen beynin “habenula” adı verilen bölgesi tarafından kontrol ediliyor.

Rockefeller Üniversitesinden bir grup bilim insanı, yaptıkları araştırmayla nikotin bağımlılığını etkileyen nörotransmiterlerin (sinir ileticilerin) asetilkolin ve glutamat olduğunu ortaya koydu. Habenulalarında asetilkolin üretilemeyecek şekilde gen eksikliğine uğratılmış fareleri gözlemleyen araştırmacılar, asetilkolinin ortadan kaldırılması halinde glutamat üretiminde de büyük bir düşüş yaşandığı sonucuna ulaştı. Yani sinyallerin normal bir şekilde iletimi sekteye uğratılmıştı.

Bunun davranışsal sonuçları ise çarpıcıydı: Fareler ödül olarak verilen nikotine karşı duyarsızdı ve artan nikotin miktarına yönelik de tolerans geliştirmiyorlardı. Dahası fareler titreme ve kaşınma gibi yoksunluk belirtileri de sergilemiyorlardı.

Araştırmacılar, şimdiki hedeflerinin asetilkolin ve glutamat eksikliğinin beynin diğer bölgelerinde ne tür etkilere sahip olduğunu keşfetmek ve diğer madde bağımlılıklarının beyindeki kökenlerini ortaya çıkarmak olduğunu belirtiyor.

 

Kaynak: Neuroscience News

Mikropları Öldürmeyen Şey Güçlendirir!

Oda Sıcaklığında Bile Elmas Üretmek Mümkün!

Yazar

Ozan Karakaş

Ozan Karakaş

Yazar

Çevirmen/İngilizce Öğretmeni. Uludağ Üniversitesi ELT 2014 mezunu. Yayımlanmış bilim ve edebiyat çevirileri bulunuyor. İlgi alanları: dil edinimi, konuşma öğretimi, psikodilbilim, nörodilbilim.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder