Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu keşfedilen yeni fosiller sayesinde, "Lucy" isimli meşhur fosilin gerçek hayattaki görüntüsü güncellendi. 3.2 milyon yaşındaki insansı türün yeniden yapılandırılması, bu Cuma gösterildi. Yeni figür eskisine göre daha sıska, belirgin bir boyna sahip, bilek hattı daha dar ve yaylı bir ayak yapısına sahip. Yetersiz kaburga kemiklerine ve günümüzde halen yaşayan şempanze ve goril gibi Afrika insansı maymunlarına dayanarak yapılan önceki rekonstrüksiyonlarda, koni şeklinde bir karna ve şişkin bir göbeğe sahipti. Bu da, Australopithecus afarensis türü olan Lucy'nin tıpkı şempanzeler gibi ağaçlarda daha uzun zaman geçirdiğini ima ediyordu. 

Ancak geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, A. afarensis türüne ait yeni kaburga kemikleri ve bir adet ayak kemiği keşfedildi. Kaburgalar kıvrımlıydı ve bu da, günümüz insanları gibi fıçı tipi bir karna işaret ediyordu. Cuma günü gerçekleştirilen sempozyuma katılan Columbia'da bulunan Missouri Üniversitesi'nden paleoantropolog Carol Ward, fosili ve rekonstrüksiyonu katılımcılara sundu. Ward, ayak kemiğinin de belirgin bir yay çizdiğini gösterdi. Bu durum, Lucy ve akrabalarının kayda değer miktarda bir zamanı yerde geçirdiğini gösteriyor. Ancak yine de, Lucy muhtemelen ağaçlara kolaylıkla tırmanabiliyordu ve ağaçlarda uyuyordu. 

Görselde gördüğünüz rekonstrüksiyon ise, Cleveland Doğa Tarihi Müzesi'nden paleoantropolog Yohannes Haile-Selassie ve sanatçı John Gurche tarafından, yine Cuma günü yapılan sempozyum sırasında, müzedeki insan evrimi kısmında sergiye sunuldu.


Yazan: Ann Gibbons ve Elisabeth Culotta

Kaynak: Science

Görsel: John Gurche tarafından yapılmış bir rekonstrüksiyon/Cleveland Doğa Tarihi Müzesi

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 09:17:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1421

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, birer insan olarak, insanlığa sesleniyoruz: İnsanlığınızı hatırlayın ve gerisini unutun. Bunu yapabilirseniz yeni bir cennetin yolunu açmış olacağız. Eğer yapamazsanız, evrensel bir ölüm sizi bekliyor olacak.”
Russell - Einstein Manifestosu'ndan Bir Bölüm
Geri Bildirim Gönder