İnsanın Atalarından Lucy, Güncellendi!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu keşfedilen yeni fosiller sayesinde, "Lucy" isimli meşhur fosilin gerçek hayattaki görüntüsü güncellendi. 3.2 milyon yaşındaki insansı türün yeniden yapılandırılması, bu Cuma gösterildi. Yeni figür eskisine göre daha sıska, belirgin bir boyna sahip, bilek hattı daha dar ve yaylı bir ayak yapısına sahip. Yetersiz kaburga kemiklerine ve günümüzde halen yaşayan şempanze ve goril gibi Afrika insansı maymunlarına dayanarak yapılan önceki rekonstrüksiyonlarda, koni şeklinde bir karna ve şişkin bir göbeğe sahipti. Bu da, Australopithecus afarensis türü olan Lucy'nin tıpkı şempanzeler gibi ağaçlarda daha uzun zaman geçirdiğini ima ediyordu. 

Ancak geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, A. afarensis türüne ait yeni kaburga kemikleri ve bir adet ayak kemiği keşfedildi. Kaburgalar kıvrımlıydı ve bu da, günümüz insanları gibi fıçı tipi bir karna işaret ediyordu. Cuma günü gerçekleştirilen sempozyuma katılan Columbia'da bulunan Missouri Üniversitesi'nden paleoantropolog Carol Ward, fosili ve rekonstrüksiyonu katılımcılara sundu. Ward, ayak kemiğinin de belirgin bir yay çizdiğini gösterdi. Bu durum, Lucy ve akrabalarının kayda değer miktarda bir zamanı yerde geçirdiğini gösteriyor. Ancak yine de, Lucy muhtemelen ağaçlara kolaylıkla tırmanabiliyordu ve ağaçlarda uyuyordu. 

Görselde gördüğünüz rekonstrüksiyon ise, Cleveland Doğa Tarihi Müzesi'nden paleoantropolog Yohannes Haile-Selassie ve sanatçı John Gurche tarafından, yine Cuma günü yapılan sempozyum sırasında, müzedeki insan evrimi kısmında sergiye sunuldu.


Yazan: Ann Gibbons ve Elisabeth Culotta

Kaynak: Science

Görsel: John Gurche tarafından yapılmış bir rekonstrüksiyon/Cleveland Doğa Tarihi Müzesi

Öğrenmeye Devam Edin!
Konuyla Alakalı İçerikler

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder