'İnsan Dişli' Mürekkep Balığı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"İnsan Dişli" Mürekkep Balığı (Promachoteuthis sulcus)

Okyanusun 1000 ila 4000 metre arası derinliği olarak tanımlanan Batyal Alan'da bulunan bu tür, zayıf kaslı ve ufak mürekkepbalıkları olarak bilinen Promachoteuthis cinsine ait 3 türden biridir. 

Türü ayırt eden özellikler arasında vantuzların iriliği, dokunaç tabanlarının kol tabanlarından daha geniş olması gibi özellikler bulunmaktadır. 

Türün en ilginç özelliği ise ağız bölgesinde bulunan diş benzeri görünümdür. Ancak bunların görünümlerinin aksine dişlerle hiçbir alakası yoktur. Sadece birer deri parçası sarkıntısıdır ve çiğneme gibi bir görevi dahi bulunmaz. Dolayısıyla, insanın gördüğü şeylerden çıkarım yaparak esasında olmayan bir şeyi algılaması olarak tanımlanan pareidolia'ya güzel bir örnek (konuyla ilgili bazı diğer örnekleri evrimagaci.org/fotograf/95">buraya tıklayarak görebilirsiniz). 

Bu fotoğrafta, merkezdeki yapıların diş olmadığını söylesek bile, inatla onları diş olarak göreceksiniz. Biz de öyle görüyoruz. Bu da, insan aklının nasıl en kolay çözüme kaçtığına güçlü bir örnek teşkil ediyor.

 

Kaynak: Wikipedia

UHK'nın Bebek Orangutanları

Kurt Yavrusu

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim