İlkin Ağızlılar (Protostomia)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Tanım ve Genel Bilgiler

İlkin (Birincil) Ağızlılar, embriyolojik gelişimleri sırasında genellikle ağızları anüslerinden önce oluşan hayvanların bulunduğu taksonomik gruptur. Toprak solucanları kadar gelişmiş olan canlıların embriyolojik gelişiminin blastopor evresinde, hücre yığınının bir kenarında bir yarık oluşur ve bu yarık büyüyerek arkenteron denen yapıya dönüşür. Bu, sindirim kanalının oluşumunun başlangıcıdır. İkincil ağızlılarda bu yarık ilk olarak anüsü, sonrasında ağzı oluştururken; ilkin ağızlılarda bu yarık ilk olarak ağzı, sonra anüsü oluşturur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Birincil ağızlılar ile ikincil ağızlıların ortak atası, solucan-benzeri bir sucul canlıydı. Bu iki klad birbirinden 600 milyon yıl kadar önce ayrılmıştır. İlkin ağızlılar, aradan geçen süreden sonra, bugün halen yaşamakta olan 1 milyondan fazla türe evrimleşmiştir. Buna karşılık sadece 60.000 civarında ikincil ağızlı tür bulunmaktadır.

Etimoloji

Taksonun adı Yunancadaki πρωτο- (proto-), yani "birinci" öneki ile στόμα (stoma), yani "ağız" sözcüklerinin birleşiminden gelmektedir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ana Görsel Kaynağı: Pedram Türkoğlu
  • Wikipedia. Protostome. (2018, Temmuz 01). Alındığı Tarih: 15 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Wikipedia

Kordalılar (Chordata)

Tekerlekliler (Rotifera)

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder