Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

İklim Değişikliği, Alerjiye Sebep Olan Polen Yoğunluğunu Arttırıyor Olabilir!

İklim Değişikliği, Alerjiye Sebep Olan Polen Yoğunluğunu Arttırıyor Olabilir! Pixabay
Polen Alerjisi
2 dakika
979
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 11 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Rutgers Environmental and Occupational Health Sciences Enstitüsü'ndeki araştırmacılar iklim değişikliğinin önde gelen alerjenler olan meşe ve kanarya otu polenlerinin dağılımını etkilemesinin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eyaletler üzerinde nasıl etkileri olacağını simüle ettiler. Araştırmanın sonuçları Frontiers in Allergy dergisinde yayınlandı.

Çevre, Mesleki Sağlık ve Adalet profesörü Panos Georgopoulos liderliğindeki ekip; bilgisayar modelleri kullanarak iklim değişikliğinin 2050'ye kadar havadaki polen yüklerini önemli ölçüde artıracağını tespit etti. Ekip ayrıca, en büyük dalgalanmaların bazılarının polen dağılımının tarihsel olarak düşük olduğu alanlarda meydana geleceğini buldu. Georgopoulos bu konu hakkında şunları belirtti:

Tüm Reklamları Kapat

Polen, karbondioksit ve sıcaklık gibi değişkenler; bitkilerin davranışlarını etkilediklerinden iklim değişikliğinin etkileri için mükemmel göstergelerdir. Polen üretimi ve polenlerin alerjik hastalıklar üzerindeki etkisi, iklim değişikliği sebebiyle artmaktadır ve bu çalışma da gelecekteki bu trendi öngören birkaç çalışmadan biridir.

ABD'de farklı örnekleme metotları kullanan özel ve kamu kurumları tarafından işletilen yaklaşık 80 polen örnekleme istasyonu mevcuttur. Ancak polen indekslerini iklim değişikliği ile ilişkilendiren önceki çalışmalar veri eksikliği sebebiyle sınırlı kalmıştır.

Araştırmacılar bu zorluğun üstesinden gelmek için ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından yönetilen açık kaynaklı bir program olan Çevre Çok Ölçekli Hava Kalitesi Modelleme Sistemi'ni birer alerjen olan meşe ve kanarya otu polenlerinin dağılımlarını tarihsel (2004) ve gelecekteki (2047) koşulları simüle etmek için uyarladılar.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuçlara göre ılıman koşullarda bile, polen mevsimi ABD genelinde daha erken başlayacak ve daha uzun sürecek; ayrıca ülkenin çoğu bölgesindeki ortalama polen konsantrasyonlarını da artacak. Ayrıca meşe polenlerinin ortalama konsantrasyonlarının Kuzeydoğu ve Güneydoğu'da %40'ın üzerine çıkabileceği ve yine bu alanlarda kanarya otunun ortalama konsantrasyonu %20'yi aşabileceği tespit edildi.

Dahası Nevada'nın bazı bölgelerinde ve Kuzey Teksas'ta, meşe poleni seviyelerinin yüzyıl ortasına kadar iki katına çıkabileceği; Massachusetts ve Virginia'da ise 2050'ye kadar kanarya otu polenlerinin miktarının %80 oranında artış göstereceği tespit edildi.

Araştırma, New Jersey eyaletinde iklim değişikliğinin hava kalitesini nasıl etkileyeceğini araştırmak için EPA ve New Jersey tarafından finanse edilen Rutgers Ozone Research Center'ın devam eden projesinin bir parçasıydı. Çalışmanın büyük kısmı, eyaletin akciğerlere zarar verebilecek olan fosil yakıt kullanımının bir yan ürünü olan temel durumdaki ozon aktivitesini inceledi. Georgopoulos sonuçlar hakkında şöyle söylüyor:

New Jersey'in hava kalitesi hem antropojenik kirlilikten hem de artan polen seviyeleri açısından iklim değişikliğinden olumsuz etkilenecek. Astımı olan insanların polen ve ozon gibi tetikleyicilere maruz kalması, solunum yolu hastalıklarının şiddetlenme ihtimalini artırıyor. En savunmasız olanları korumak için bu tetikleyicilerin ısınan bir dünyada nasıl davranacağını anlamamız gerekiyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
28
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • X. Ren, et al. (2022). Modeling Past And Future Spatiotemporal Distributions Of Airborne Allergenic Pollen Across The Contiguous United States. Frontiers in Allergy. doi: 10.3389/falgy.2022.959594. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/04/2024 23:07:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14488

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ölüm
Uzay Görevleri
Film
Yeni Koronavirüs
Kuyrukluyıldız
Kanser Tedavisi
Kimyasal Element
Çağ
Antik
Antibiyotik
Dalga
Galaksi
Etik
Yıldız
Türkiye
Radyoaktif
Karar
Koruma
Kalıtım
Maskeler
Kas
Işık Hızı
Canlılık Cansızlık
Mantık Hatası
Sanat
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Y. Aslan, et al. İklim Değişikliği, Alerjiye Sebep Olan Polen Yoğunluğunu Arttırıyor Olabilir!. (13 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 17 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14488
Aslan, Y., Alparslan, E. (2023, May 13). İklim Değişikliği, Alerjiye Sebep Olan Polen Yoğunluğunu Arttırıyor Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved April 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/14488
Y. Aslan, et al. “İklim Değişikliği, Alerjiye Sebep Olan Polen Yoğunluğunu Arttırıyor Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 13 May. 2023, https://evrimagaci.org/s/14488.
Aslan, Yusra. Alparslan, Eda. “İklim Değişikliği, Alerjiye Sebep Olan Polen Yoğunluğunu Arttırıyor Olabilir!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 13, 2023. https://evrimagaci.org/s/14488.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close