İfade Özgürlüğü ve Korunması

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Söylediklerinin hiçbirine katılmıyorum. Ancak onları ifade etme özgürlüğünü hayatım pahasına savunurum."

Evelyn Beatrice Hall

 

Merak edenler için bu söz, en sık yapılan hatalı atıflardan birisidir. Hep Voltaire söylemiş gibi aktarılır; ancak Voltaire hiçbir zaman bu sözleri sarf etmemiştir. Voltaire'in 1906 tarihli ve "Friends of Voltaire" isimli biyografisini yazmış olan Evelyn Beatrice Hall, onun bazı düşüncelerini özetlerken bu sözcükleri kullanmış, kendisi sarf etmiştir. Sözlerin orijinali şöyledir:

"Je ne suis pas d'accord avec ce que vous dites, mais je me battrai jusqu'au bout pour que vous puissiez le dire."

Ve aslen, kitabın 7. Bölümü ve 199. sayfası içerisinde, tırnak işareti içinde geçmektedir. Bu nedenle Voltaire'in söylediği yanılgısına düşüldüyse de, aslında yazar bir özet geçtiği için tırnak içine almıştır. O kitaptan sonra söz sık sık hatalı kişiye atfedildiği için Hall, 11 Mayıs 1935 tarihinde Sunday Review'a bir açıklama yapmıştır. Bu açıklamasında, aslen Voltaire'in "Kendinizi düşünün ve diğerlerinin de bu ayrıcalığa sahip olmasına izin verin." sözünü özetlerken bu sözcükleri kendisinin seçtiğini belirtmiştir.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Modern Language Notes
  2. Archive

Kaplumbağalar ve İskeletleri

Maymunların Kurtlarla Olan İttifakı, İnsanların Kurtları Evcilleştirmesiyle Benzerlikler Taşıyor!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim