Hipertrikoz (Ambras Sendromu)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

22 yaşındaki profesyonel dansçı Cassandra Naud, gözünün altında dev bir doğum lekesi ile doğdu. Küçük yaşlarındayken ailesine bu lekeyi aldırması için yalvarıyor olsa da, şu anda aldırmasını söyleyen başkalarına inatla karşı çıkıyor. Bu özelliğinin onu farklı kıldığını düşündüğünü belirtiyor.

Kanadalı dansçıdaki bu duruma Ambras Sendromu ya da Hipertrikoz adı veriliyor. Miktar ve şiddetine bağlı olarak kimi zaman "Kurtadam Sendromu" olarak da biliniyor. Tahmin edebileceğiniz gibi vücudun belli bir kısmında (veya tamamında) aşırı kıllanma ile karakterize ediliyor. Bu hastalık doğuştan gelebildiği gibi, mutasyonlara bağlı olarak ömür içerisinde sonradan da kazanılabiliyor.

Hastalıkla ilgili çeşitli kromozomlarda (8. ve 24. kromozom gibi) belli mutasyonlar tespit edildiyse de, farklı vakalarda farklı nedenler olduğu biliniyor. Hastalığın şu anda tedavisi bulunmuyor; ancak miktara bağlı olarak ameliyatla kıllı bölge alınabiliyor veya bazı ilaçlarla kılların dökülmesi sağlanabiliyor.

 

Kaynak: BoredPanda

Avrupalılar'da Beyaz Deri Nasıl Evrimleşti? Sütü Ne Zaman Sindirebilmeye Başladılar?

Yeni Fosil Tarihlendirme Yöntemi İnsanın Evrimsel Tarihini Aydınlatıyor!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder