Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Higgs Bozonu'nun Bulunamadığına Yönelik Şüpheler Asılsız!

Higgs Bozonu'nun Bulunamadığına Yönelik Şüpheler Asılsız!
2 dakika
2,317
Tüm Reklamları Kapat

Kasım 2014'te Higgs Bozonu'nun bulunmadığına veya bulunanın Higgs Bozonu olup olmadığından emin olunamadığına yönelik, özellikle popüler medyada bazı haberler yapıldı. Tıpkı BICEP2 aracılığıyla tespit edilen kütleçekim dalgalarıyla ilgili iddialarda olduğu gibi, Higgs Bozonu'nun da aslında bulunmamış olabileceği iddia edildi.

BICEP2'de gerçekten de bazı soru işaretleri var; ancak Higgs Bozonu'yla ilgili iddiaların tamamı temelsiz argümanlardan oluşuyor. Evet, buluntularla ilgili bazı ilgi çekici araştırmalar var; fakat bu araştırmaların hiçbiri, Peter Higgs'in evini basıp, muhteşem öngörüsünün doğrulanmasından ötürü verilen Nobel Fizik Ödülü'nü elinden almayı gerektirecek içerikte değil.

Tüm Reklamları Kapat

Konuyla ilgili gürültünün büyük bir kısmı, Physical Review D dergisinde yayımlanan bir makalede, araştırmacıların CERN'de bulunan şeyin, herhangi bir diğer parçacık değil de, Higgs Bozonu olduğuna dair yeterli verinin bulunmadığını iddia etmelerinden kaynaklanıyor. Tıpkı BICEP2 verilerinin, kütleçekim dalgaları mı, yoksa sıradan bir başka gözlem mi olduğunun ayırt edilememesinden kaynaklı tartışmalarda olduğu gibi... Ancak Higgs Bozonu vakasında, böyle bir durum söz konusu değil. Makalenin ileri sürdüğü "alternatif parçacıklar", bilindik Standart Model'in "teknikolor" adı verilen bir uzantısından geliyor. Bu isim, parçacık fiziğinin standart modeli dahilinde, proton ve nötronları oluşturan kuarkların güçlü çekirdek "renkleri" ile etkileşmelerinden ötürü verilen bir isim. Teknikolor modelleri, bilindik renk modellerinin geliştirilmiş versiyonları. Bu yüzden "teknikolor" deniyor.

Teknikolor modelleri, standart modeldeki bazı sorunları halletmek için geliştirildi. Örneğin zayıf çekirdek kuvveti altında simetrinin bozulması gibi... Standart model içerisinde Higgs Alanı, bir "kütle mekanizması" olarak görev almaktadır. Fakat teknikolor modelleri içerisinde cisimlere kütle kazandıran şey, Higgs Alanı değil, "teknikolor ölçü parçacıkları" adı verilen parçacıklardır. Tüm bunlar oldukça karmaşık konulardır; ancak bilmeniz gereken, teknikolor modelleri içerisinde Higgs bozonuna yer olmamasıdır ve cisimlerin kütlelerinin başka şekillerle açıklandığıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Fakat Higgs bozonunu bulduğumuzu söylüyor olmamız ve hatta buna bir Nobel Ödülü veriyor olmamız, teknikolor modellerinin hatalı olduğu anlamına mı gelir? Tabii ki böyle olmak zorunda değil, ki işte söz konusu makalenin ele aldığı konu da bu. Teknikolor modelleri içerisinde Higgs bozonu temel bir parçacık olarak yer almasa da, teknikolorların Higgs'e benzer bileşik parçacıklar oluşturabilmeleri için bazı yollar mevcut. İşte yazarlar buna "tekni-Higgs" adını veriyorlar. Tıpkı bir proton, kuarklardan oluştuğu gibi; tekni-Higgs de tekni-kuarklardan oluşuyor.

Makale yazarlarının ileri sürdükleri nokta, elimizdeki bulguların Higgs ile tekni-Higgs'i birbirinden ayırmamıza yetmeyecek olduğudur. Evet, bu doğrudur. Ancak bunun, Higgs parçacığının gerçekten var olduğu üzerine şüphe düşüren hiçbir tarafı yoktur. Bunun iki sebebi var: ilki, eğer ki makalenin iddia ettiği geçerli olsaydı bile, tekni-Higgs'in varlığı da, Higgs'in varlığını doğrulardı. İkincisiyse, teknikolor modelleriyle ilgili teorik bir altyapı bulunsa da, bugüne kadar pratik olarak ispatlanmış modeller değildir.

Bu tür araştırmalar elbette faydalıdır; bu sayede göremediğimiz şeyleri görmemiz sağlanır, elimizdeki verileri tek yönlü yorumlamamızın önüne geçilmiş olur. Ancak konuyu tam olarak bilmeden büyük iddialar ileri sürmek, insanların aklını karıştırıyor olması bakımından doğru değildir. Şu ana kadar elimizdeki bulguların Higgs bozonunu keşfetmediğimizi düşündürecek hiçbir tarafı yoktur.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 3
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Brian Koberlein | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2023 08:47:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2996

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Nükleer Enerji
Etimoloji
Periyodik Tablo
Nöron
Uydu
Sinir Hücresi
Çocuklar
Enzim
Çocuklar İçin Bilim
Tehlike
Kırmızı
Yiyecek
Koaservat
Sinir
Adaptasyon
Aslan
Okyanus
Wuhan
Değişim
Kalıtım
Oyun
Klinik Mikrobiyoloji
Yapay Seçilim
Teori
Renk
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Higgs Bozonu'nun Bulunamadığına Yönelik Şüpheler Asılsız!. (18 Kasım 2014). Alındığı Tarih: 22 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2996
Bakırcı, Ç. M. (2014, November 18). Higgs Bozonu'nun Bulunamadığına Yönelik Şüpheler Asılsız!. Evrim Ağacı. Retrieved September 22, 2023. from https://evrimagaci.org/s/2996
Ç. M. Bakırcı. “Higgs Bozonu'nun Bulunamadığına Yönelik Şüpheler Asılsız!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 18 Nov. 2014, https://evrimagaci.org/s/2996.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Higgs Bozonu'nun Bulunamadığına Yönelik Şüpheler Asılsız!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 18, 2014. https://evrimagaci.org/s/2996.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close