Gece Modu

Bu yazı, Nature Video (YouTube) isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Hiç atom gördünüz mü?
Nature Video

Hiç atom gördünüz mü? Her şey atomlardan oluştuğu üzere, gördünüz tabii. Ama bir atomu tek başına gördünüz mü?

Zaman geçtikçe mikroskoplar gittikçe güçlendi, böylece aşırı küçük dünyanın daha derinliklerini görebiliyoruz.

Geleneksel ışık mikroskopları bu soğan hücrelerini ve kromozomlar ayrılırken içindeki yapıları görmekte kullanılıyordu. Ama bilim insanları, daha küçük nesneleri gözlemlemek amacıyla daha zekice metotlar geliştirdiler. Işık yerine elektron demetlerini kullanarak kromozomların kendilerinin detaylı görüntülerini oluşturabilmekteyiz.

Yakın zamanlarda çeşitli bilim insanları, malzemeleri en temel ölçekte görebilmeye başladılar: Atom boyutlarında. Los Angeles’ta bulunan California Üniversitesinden bir ekip, platin nanoparçacıklarına daha yakından bakmaya başladı. Sadece birkaç nanometre boyutundalar.

Burada gördüğünüz her bir küçük nokta aslında birer platin atomu. Ama araştırmacılar iki boyutlu fotoğrafla yetinmediler. Nanoparçacıklara ait farklı açılardan yüzden fazla kesiti görüntüleyip sonra da özel bir filtreyle arkaplan gürültüsünü çıkararak neredeyse her bir atomun yerini saptadılar.

Elde edilen bilgi, tüm parçacığın üç boyutta yeniden oluşturulmasında kullanıldı, hem de daha önce görülmemiş bir ayrıntıyla. Bulanık gözükebilir ama bu parçacığın 27,000’den fazla atomdan oluştuğu düşünülüyor. Ve atomlar, bir kuş sürüsüne benzer şekilde hareket ediyor gibi görünüyorlar.

Platinyumun atomik yapısının arada sırada hizalanması bize anlık net bir görüntü sağlıyor. Bu teknik, parçacığın yapısındaki dislokasyon adlı minik düzensizlikleri analiz etmek için kullanılıyor.

Dislokasyonlar, bu parçacıktaki atomun yeşil ve kırmızı katmanlarının yanlış hizalanması gibi hemen göze çarpmazlar. Ama yine de LED’lerin verimliliğinden metal alaşımların sağlamlığına kadar birçok alanda materyallerin özelliklerini ciddi oranda değiştirirler.

Bunun gibi üç boyutlu atomik düzeyde görüntüleme, materyallerin yapısına dair temel ölçekteki kavrayışımızı daha iyi bir hale getiriyor.

Evrim Ağacı notu: Tek bir atomun fotoğrafının çekilmiş olmasıyla ilgili bilgi için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Destek Olun

Bu video, Nature Video tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

Nature Video kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 14
 • Tebrikler! 10
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/04/2020 16:52:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7951

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın tümünü sevmek, komşumuzu sevebilmekten daha kolay gözükmektedir.”
Eric Hoffer
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder