Havuç Bağımlısı Olabilirsiniz!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Eğer ciddi bir hastalık olarak "havuç bağımlılığı"ndan bahsetseydik sanırız bize gülerdiniz. Sonuçta havuçlar güzel ve sağlıklı bir sebzedirler ve sizin için sağlıklıdırlar, değil mi? Sorunun cevabı hem evet, hem hayır.

Havuç bağımlılığı gerçek bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bağımlıları diğer zamanlarda da havuç yemeyi hayal ediyorlar ve çoğu zaman, yeterince yemiş olmalarına rağmen daha da fazla yemek istiyorlar. Yapılan bir araştırma, sigara bağımlılığından yeni kurtulmuş bir insanın kısa sürede havuç bağımlılığı geliştirebileceğini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre bu kişi, günde yarım kilo havuç yiyebiliyor.

"İyi de, bunun nesi problem yaratsın ki?" diye soruyor olabilirsiniz.

Sorun şu ki, vücudunuz aşırı miktarda ve düzenli olarak aldığınız beta karotenle baş edecek yapıda değil. Beta karoten, havuca turuncu rengini veren kimyasaldır. Ayrıca havuç içerisinde yüksek miktarda A Vitamini bulunur ki bu, normal miktarda alındığında vücudunuza çok faydalıyken, aşırı almaya başladığınızda sizi zehirleyebilecek ve karaciğerinizde aşırı çalışmaktan ötürü sorunlar yaratabilecek bir kimyasaldır.

Havuç bağımlılarının derileri genellikle turuncumsu bir renge döner ve kimi zaman gözlerinin akı bile turunculaşabilir. Ayrıca avuç içleri ve ayakları da, ilerleyen düzeyde havuç tüketimi sonucu turuncu renge dönüşebilir.

Bir diğer büyük sorun ise bu hastalığın farkında olanların bundan etkilenmesi; ancak bu bağımlılara yardım etmeye çalışmamasıdır. Hatta bazı doktorlar bile bunu bir hastalık olarak görmemektedir. Son birkaç yıl içerisinde özellikle havuç suyuna olan bağımlılığı inceleyen birkaç araştırma yapılmıştır. Her birinde, karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerinden ötürü aşırı tüketilmemesi önerilmektedir. Bu durumda, suyunu içmek yerine yemenin de benzer boyutta bir sorun olduğu söylenebilir.

Yüksek dozda A Vitamini kemiklere zarar verir ve osteoporoz (kemik erimesi) başlangıcına neden olabilir. 

Kutuplarda yaşayan avcı insan toplumları, aşırı miktarda kutup ayısı karaciğeri yedikleri için, aşırı miktarda A Vitamini'ne maruz kalırlar. Yapılan bazı çalışmalarda, bu insanlar arasından bazılarının sadece bu sebeple öldükleri bilinmektedir. Benzer şekilde, yanlışlıkla A Vitamini hapı alan çocukların da zehirlenerek öldükleri raporlanmıştır. Ayrıca aşırı A Vitamini'nin hamile kadınların çocuklarını da etkilediği ve sakat doğumlara neden olduğu bilinmektedir.

Havuçtan alınan beta karoten, vücutta A Vitamini'ne dönüştürülür, dolayısıyla havuç yerken sınırı bilmek gerekiyor. Eğer ki havuca bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız, bunun gülünecek bir durum olmadığını önemle belirtmek isteriz.

 

Kaynak: HealthMad

Hidralar

Mantar Sporları

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim