Evrim Ağacı

Havuç Bağımlısı Olabilirsiniz!

Havuç Bağımlısı Olabilirsiniz!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Eğer ciddi bir hastalık olarak "havuç bağımlılığı"ndan bahsetseydik sanırız bize gülerdiniz. Sonuçta havuçlar güzel ve sağlıklı bir sebzedirler ve sizin için sağlıklıdırlar, değil mi? Sorunun cevabı hem evet, hem hayır.

Havuç bağımlılığı gerçek bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bağımlıları diğer zamanlarda da havuç yemeyi hayal ediyorlar ve çoğu zaman, yeterince yemiş olmalarına rağmen daha da fazla yemek istiyorlar. Yapılan bir araştırma, sigara bağımlılığından yeni kurtulmuş bir insanın kısa sürede havuç bağımlılığı geliştirebileceğini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre bu kişi, günde yarım kilo havuç yiyebiliyor.

"İyi de, bunun nesi problem yaratsın ki?" diye soruyor olabilirsiniz.

Sorun şu ki, vücudunuz aşırı miktarda ve düzenli olarak aldığınız beta karotenle baş edecek yapıda değil. Beta karoten, havuca turuncu rengini veren kimyasaldır. Ayrıca havuç içerisinde yüksek miktarda A Vitamini bulunur ki bu, normal miktarda alındığında vücudunuza çok faydalıyken, aşırı almaya başladığınızda sizi zehirleyebilecek ve karaciğerinizde aşırı çalışmaktan ötürü sorunlar yaratabilecek bir kimyasaldır.

Havuç bağımlılarının derileri genellikle turuncumsu bir renge döner ve kimi zaman gözlerinin akı bile turunculaşabilir. Ayrıca avuç içleri ve ayakları da, ilerleyen düzeyde havuç tüketimi sonucu turuncu renge dönüşebilir.

Bir diğer büyük sorun ise bu hastalığın farkında olanların bundan etkilenmesi; ancak bu bağımlılara yardım etmeye çalışmamasıdır. Hatta bazı doktorlar bile bunu bir hastalık olarak görmemektedir. Son birkaç yıl içerisinde özellikle havuç suyuna olan bağımlılığı inceleyen birkaç araştırma yapılmıştır. Her birinde, karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerinden ötürü aşırı tüketilmemesi önerilmektedir. Bu durumda, suyunu içmek yerine yemenin de benzer boyutta bir sorun olduğu söylenebilir.

Yüksek dozda A Vitamini kemiklere zarar verir ve osteoporoz (kemik erimesi) başlangıcına neden olabilir. 

Kutuplarda yaşayan avcı insan toplumları, aşırı miktarda kutup ayısı karaciğeri yedikleri için, aşırı miktarda A Vitamini'ne maruz kalırlar. Yapılan bazı çalışmalarda, bu insanlar arasından bazılarının sadece bu sebeple öldükleri bilinmektedir. Benzer şekilde, yanlışlıkla A Vitamini hapı alan çocukların da zehirlenerek öldükleri raporlanmıştır. Ayrıca aşırı A Vitamini'nin hamile kadınların çocuklarını da etkilediği ve sakat doğumlara neden olduğu bilinmektedir.

Havuçtan alınan beta karoten, vücutta A Vitamini'ne dönüştürülür, dolayısıyla havuç yerken sınırı bilmek gerekiyor. Eğer ki havuca bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız, bunun gülünecek bir durum olmadığını önemle belirtmek isteriz.

 

Kaynak: HealthMad

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 21:26:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1545

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Genetik Müdahale
Astrofotoğrafçılık
Habercilik
Maymun
Maske
Yumurtalık
Dünya Sağlık Örgütü
Dinozorlar
Coğrafya
Kanat
Maske Takmak
Zihin
Göğüs
Kemik
Evrimsel Biyoloji
Evren
Aşı
Doğa Olayları
Radyasyon
Richard Dawkins
Öğrenme Alanı
Mutasyon
Köpekbalığı
Tehlike
Dinozor
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaşam, bisiklete binmek gibidir. Dengeni korumak için sürekli ilerlemen gerekir.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder