Reklamı Kapat

Havuç Bağımlısı Olabilirsiniz!

Havuç Bağımlısı Olabilirsiniz!
2 dakika
5,772 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Eğer ciddi bir hastalık olarak "havuç bağımlılığı"ndan bahsetseydik sanırız bize gülerdiniz. Sonuçta havuçlar güzel ve sağlıklı bir sebzedirler ve sizin için sağlıklıdırlar, değil mi? Sorunun cevabı hem evet, hem hayır.

Havuç bağımlılığı gerçek bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bağımlıları diğer zamanlarda da havuç yemeyi hayal ediyorlar ve çoğu zaman, yeterince yemiş olmalarına rağmen daha da fazla yemek istiyorlar. Yapılan bir araştırma, sigara bağımlılığından yeni kurtulmuş bir insanın kısa sürede havuç bağımlılığı geliştirebileceğini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre bu kişi, günde yarım kilo havuç yiyebiliyor.

"İyi de, bunun nesi problem yaratsın ki?" diye soruyor olabilirsiniz.

Sorun şu ki, vücudunuz aşırı miktarda ve düzenli olarak aldığınız beta karotenle baş edecek yapıda değil. Beta karoten, havuca turuncu rengini veren kimyasaldır. Ayrıca havuç içerisinde yüksek miktarda A Vitamini bulunur ki bu, normal miktarda alındığında vücudunuza çok faydalıyken, aşırı almaya başladığınızda sizi zehirleyebilecek ve karaciğerinizde aşırı çalışmaktan ötürü sorunlar yaratabilecek bir kimyasaldır.

Reklamı Kapat

Havuç bağımlılarının derileri genellikle turuncumsu bir renge döner ve kimi zaman gözlerinin akı bile turunculaşabilir. Ayrıca avuç içleri ve ayakları da, ilerleyen düzeyde havuç tüketimi sonucu turuncu renge dönüşebilir.

Bir diğer büyük sorun ise bu hastalığın farkında olanların bundan etkilenmesi; ancak bu bağımlılara yardım etmeye çalışmamasıdır. Hatta bazı doktorlar bile bunu bir hastalık olarak görmemektedir. Son birkaç yıl içerisinde özellikle havuç suyuna olan bağımlılığı inceleyen birkaç araştırma yapılmıştır. Her birinde, karaciğer üzerindeki olumsuz etkilerinden ötürü aşırı tüketilmemesi önerilmektedir. Bu durumda, suyunu içmek yerine yemenin de benzer boyutta bir sorun olduğu söylenebilir.

Yüksek dozda A Vitamini kemiklere zarar verir ve osteoporoz (kemik erimesi) başlangıcına neden olabilir. 

Kutuplarda yaşayan avcı insan toplumları, aşırı miktarda kutup ayısı karaciğeri yedikleri için, aşırı miktarda A Vitamini'ne maruz kalırlar. Yapılan bazı çalışmalarda, bu insanlar arasından bazılarının sadece bu sebeple öldükleri bilinmektedir. Benzer şekilde, yanlışlıkla A Vitamini hapı alan çocukların da zehirlenerek öldükleri raporlanmıştır. Ayrıca aşırı A Vitamini'nin hamile kadınların çocuklarını da etkilediği ve sakat doğumlara neden olduğu bilinmektedir.

Havuçtan alınan beta karoten, vücutta A Vitamini'ne dönüştürülür, dolayısıyla havuç yerken sınırı bilmek gerekiyor. Eğer ki havuca bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız, bunun gülünecek bir durum olmadığını önemle belirtmek isteriz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 11/04/2021 21:54:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1545

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Mers
Charles Darwin
Uterus
Mit
Analiz
Basınç
Diş Hekimliği
Jüpiter
İklim Değişikliği
Endokrin Sistemi
Kuş
Meteor
Psikiyatri
Virüs
Mantık
Plüton
Jeoloji
Epistemik
Toprak
Amerika
Samanyolu Galaksisi
Avrupa
Dalga
Sinaps
Toplum
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku