Gülümse Çöl Çimi Çekiyorum!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu fotoğrafta gördüğünüz Ammophila arenaria isimli bir çöl çiminin harika boyanmış bir kesiti. Bu muhteşem gülücükler, çimin uzun ince tek bir yaprağının çok ince bıçaklarla enine kesilip her bir hücre grubunun ayrı boyalarla boyanmasıyla ortaya çıkmış. Onlar aslında tabii ki gülücük değil, bitkinin sıvı taşınımını sağlayan vasküler tabakanın enine kesiti. Çevresindeki diğer dokular ise epidermis (en dışta yeşil sıkışık hücreler), sklerenkima (yeşil büyük hücreler), fotosentetik doku (kahverengi boyanmış hücreler), menteşe(hinge) hücreler (mavi boyanmış hücreler) ve en içte siller. Bu yapı sıcak iklimde iç boşlukta sıvı tutmaya özel evrimleşmiştir. Histokimyasal, floresan boyama teknikleri ve mikroskopi bize doku anatomileriyle ilgili olağanüstü bilgiler verir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

1. http://www.sciencephoto.com/media/435235/view

2. Ammophila bitkisi

3. Bitkilerde sıcaklık adaptasyonu

 

Modern İnsanın Zihni ve Bedenindeki Avcı Toplayıcı Atalarımızdan İzler

Maddenin Sıradışı Hali: Bose-Einstein Yoğunlaşması

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim