Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Göbeklitepe'de Bulunan Antik Oymalar Dünya'ya Çarpan Bir Kuyruklu Yıldızı Gösteriyor!

Göbeklitepe'de Bulunan Antik Oymalar Dünya'ya Çarpan Bir Kuyruklu Yıldızı Gösteriyor! New Scientist
1 dakika
48
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Türkiye'deki bir arkeolojik alanda bulunan taş üzerine oyulmuş antik simgeler, 13.000 yıl önce yaşanan ve mini bir buzul çağını tetikleyen yıkıcı kuyruklu yıldız darbesinin hikayesini anlatıyor.

Mediterranean Archaeology and Archaeometry'de yayımlanan araştırmaya göre, "Akbaba Taşı" adıyla bilinen oymalardan elde edilen kanıtlar M. Ö. 1100 yılları civarında kuyruklu yıldız parçalarının Dünya'ya çarptığını ortaya koyuyor. Oymalar arasında görülen başsız insan şeklinin, felaketi ve yaşanan can kayıplarını sembolize ettiği düşünülüyor.

Çalışma yapılan alan Türkiye'nin güneydoğusundaki Göbeklitepe'de yer almakta; uzmanlar bölgenin antik bir gözlemevi olabileceğini belirtiyorlar. Oymalarda bulunan ve astronomik simgeler olarak yorumlanan hayvan şekillerinin yıldız şablonlarıyla eşleştirilmesinde ve olayın tarihinin M.Ö. 1095 olarak belirlenmesinde yazılımlar kullanıldı.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmada bahsi geçen olaya yönelik bir başka kanıt olarak aynı zaman diliminde Grönland buzulunda da bir çarpma yaşandığına dair bulgulara rastlanması gösteriliyor.

Yaşanan bu felaket, muhtemelen iç güneş sistemindeki devasa bir kuyruklu yıldızın dağılmasından kaynaklandı ve 1000 yıldan daha uzun süre etkili olan soğuk iklim koşullarının ortaya çıkmasına yol açtı. Edinburgh Üniversitesi'nden araştırmacı Martin Sweatman, konu hakkında şöyle söylüyor:

Görünen o ki Göbeklitepe, diğer işlevlerinin yanı sıra gökyüzünü izlemek amacıyla kullanılan bir gözlemeviydi. Göbeklitepe'nin sütunlarından birisinin yaşanan bu felakete; muhtemelen Buz Devri'nin sonundan bu yana yaşanan en kötü güne dair bir anıt olarak yapıldığı görülüyor.

Oymaların Göbeklitepe halkı için bin yıl boyunca önemini sürdürdüğüne dikkat çeken bilim insanları; bu durumu, yaşanan olayın çok ciddi ve uzun süreli etkileri olduğunun göstergesi olarak kabul ediyor.

Sütunlarda yer alan simgelerden bazıları, yazının ilkel bir biçimini kullanan eski astronomların Dünya'nın dönüş ekseninde yaşanan uzun vadeli değişimleri kayıt altına aldığını gösteriyor. Yapılan keşif ayrıca Dünya'nın daha önce birçok kez yaşadığı kuyrukluyıldız çarpmalarının, gezegenin yörüngesi ile kuyrukluyıldız parçalarının oluşturduğu halkaların kesişmesinden kaynaklandığına dair teoriyi destekliyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • E. Callaway. The Blind Spot And The Vanishing Head Illusion. (24 Temmuz 2009). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2024. Alındığı Yer: New Scientist doi: 10.http://maajournal.com/Issues/2017/Vol17-1/Sweatman%20and%20Tsikritsis%2017%281%29.pdf. | Arşiv Bağlantısı
 • . S. Knapton. Ancient Stone Carvings Confirm How Comet Struck Earth In 10,950 Bc, Sparking The Rise Of Civilisations. (21 Nisan 2017). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2024. Alındığı Yer: The Telegraph | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/06/2024 11:58:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12784

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Carl Sagan
Kafatası
Makina
Temel
Ses Kaydı
Enerji
Yüzey
Malzeme
Homeostasis
Yanlış
Avrupa
Biyografi
Toplumsal Cinsiyet
Hukuk
Yumurta
Kuantum
Doğa Olayları
Gezegen
İklim Değişikliği
Periyodik Cetvel
Ölümden Sonra Yaşam
Arı
Anatomi
Halk Sağlığı
Çin
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Can, et al. Göbeklitepe'de Bulunan Antik Oymalar Dünya'ya Çarpan Bir Kuyruklu Yıldızı Gösteriyor!. (19 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 18 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12784
Can, M., Kayalı, Ö. (2020, September 19). Göbeklitepe'de Bulunan Antik Oymalar Dünya'ya Çarpan Bir Kuyruklu Yıldızı Gösteriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 18, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12784
M. Can, et al. “Göbeklitepe'de Bulunan Antik Oymalar Dünya'ya Çarpan Bir Kuyruklu Yıldızı Gösteriyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 19 Sep. 2020, https://evrimagaci.org/s/12784.
Can, Mümin. Kayalı, Ögetay. “Göbeklitepe'de Bulunan Antik Oymalar Dünya'ya Çarpan Bir Kuyruklu Yıldızı Gösteriyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, September 19, 2020. https://evrimagaci.org/s/12784.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close