Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Gliese 876 b Nedir? Bu "Sıcak Jüpiter", Bize Neler Öğretebilir?

Gliese 876 b Nedir? Bu "Sıcak Jüpiter", Bize Neler Öğretebilir? NASA Exoplanets
Gliese 876 b illüstrasyonu.
6 dakika
550
Özet
Tüm Reklamları Kapat

Gliese 876 b, "Gliese 876" adlı bir kırmızı cüce yıldız sisteminde bulunan bir gezegendir. Gliese 876, en yaygın yıldız türü olan M tipi bir yıldızdır. Yıldızın bize uzaklığı yaklaşık 15 ışık yılıdır ve Kova takımyıldızında yer alır. Kütlesi 0.33 Güneş kütlesi ve yarıçapı yaklaşık 0.36 Güneş yarıçapıdır. 3350 K yüzey sıcaklığına sahiptir ve 2.55 milyar yaşındadır. Güneş'imizin yaşı yaklaşık 4,6 milyar ve yüzey sıcaklığı yaklaşık 5778 K'dir.[7], [8]

Kırmızı cüceler, trilyonlarca yıl yaşayabilen yıldızlardır. Kütleleri görece az olduğu için erken bir patlama yaşamazlar ve böylece daha uzun süre var olabilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Güneş, kırmızı cüce ve Jüpiter'in büyüklüklerinin yaklaşık kıyası.
Güneş, kırmızı cüce ve Jüpiter'in büyüklüklerinin yaklaşık kıyası.
Kozmik Anafor

Gliese 876 b'nin yörüngesinde döndüğü yıldızın 4 gezegeni mevcuttur. Bu gezegenler keşfedilme tarihlerine göre sırayla Gliese 876 b (1998), Gliese 876 c (2001), Gliese 876 d (2005) ve Gliese 876 e (2010)'dir.

Gliese 876 b, yaklaşık 15 ışık yılı uzaklıktaki yıldızı Gliese 876'ya çok yakın bir şekilde dolanan bir sıcak Jüpiter gezegenidir. Sıcak Jüpiter gezegenleri, Jüpiter'e benzeyen gaz devi gezegenlerdir. Bu gezegenler kısa yörünge periyoduna sahiptirler, ayrıca yıldızlarına olan yakınlıklarından ötürü yüzey atmosfer sıcaklıkları ciddi derecede yüksektir.

Tüm Reklamları Kapat

Gliese 876 b, Jüpiter'den yaklaşık iki kat daha küçük bir çapa sahip olup yüzeyindeki sıcaklık 400-750 Kelvin (126-476°C) arasında değişmektedir. Yörüngesi, yıldızın etrafında yaklaşık iki Dünya günü süren hızlı bir dönüş yaparak tamamlanmaktadır.

Gliese 876 b'nin Keşfi

Bir gaz devi olan Gliese 876 b, 22 Haziran 1998'de Kanada'nın Britanya Kolombiya'sı eyaletindeki Uluslararası Astronomi Birliği'nde (IAU) Amerikalı astronom Geoffrey Marcy tarafından keşfedildi. Gezegen, ABD'de bulunan W. M. Keck Gözlemevi ve Kaliforniya Üniversitesinin işlettiği Lick Gözlemevi'nden gelen veriler ile tespit edildi.[11] Keşif, ilanından yalnızca birkaç saat sonra Cenevre Güneş Dışı Gezegen Arama ekibi tarafından da doğrulandı.

Gezegenin keşfi; çoğu ötegezegenin keşfinde kullanılan bir yöntemle, spektral çizgilerindeki Doppler kaymasının hassas ölçümleri ile yapıldı. Yani Doppler etkisi baz alınarak, gezegenin yıldızın yörüngesinden geçerken radyal hızda yarattığı değişimin spektrum çizgilerine yansıyan değişikliği ölçüldü.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ötegezegenlerin keşifleri ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Fiziksel Özellikler

Gezegen, diğer gaz devlerinde görmeye alışık olduğumuz gibi yüksek bir kütleye sahiptir. Gliese 876 b gezegeninin kütlesi Dünya kütlesinin yaklaşık 840 katıdır. Jüpiter ise Dünya kütlesinin 315 katı büyüklüğünde bir kütleye sahiptir. [1]

Gliese 876 b gezegeninin kütlesinin alt sınırı radyal hız yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Bu yöntem, gezegenin yıldız etrafındaki hareketinden kaynaklanan Doppler etkisini ölçer ve gezegenin yıldız etrafındaki yörüngesi hakkında bilgi sağlar. Bu alt sınır Jüpiter kütlesinin yaklaşık 1.9 katıdır.

Ancak gezegenin gerçek kütlesini bu yöntem ile tespit etmek mümkün değildir. Nitekim bu yöntem ile gezegenin kütlesinin ancak yaklaşık alt sınırı tespit edilebilir. Gerçek gezegen kütlesi, gezegenin yörünge eğimi hesaplamasıyla bulunur.

Ancak bir ötegezegeni, aynı sistemde bulunduğumuz diğer gezegenler gibi gözlemlememiz teknolojik yetersizliklerden ötürü mümkün değildir. Yine de Gliese 876 b gezegeni bize çok yakın olduğu için Hubble Uzay Teleskobu'nun ince yönelim sensörleri (İng: "Fine guidance sensor") kullanılarak gezegenin yıldız etrafındaki hareketinin yarattığı astrometrik yalpalamayı tespit etmek mümkün olmuştur.[9] Yani astronomik ölçekteki yakınlık, işlerimizi oldukça kolaylaştırmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Analizler, gezegenin yörünge eğiminin 84°±6° olduğunu öne sürse de gezegenin yörüngesi; Laplace rezonansının etkisindedir ve gezegen-gezegen etkileşimleri modellenerek gerçek yörünge eğiminin 59° ve gezegenin gerçek kütlesinin Jüpiter'in kütlesinin yaklaşık 2.27 katı olduğu gösterilmiştir.

Gezegen, kütleçekimi etkileriyle dolaylı olarak tespit edildiğinden yarıçapı konusunda net bir bilgi yoktur ancak gezegenin yarıçapı tahminen 1.19 Jüpiter yarıçapına denktir.[12]

Yine yarıçap belirsizliğindeki sebepten ötürü net olarak bilemeyeceğimiz bir diğer olgu sıcaklıktır. Gliese 876 b'nin yüzeyindeki sıcaklık 126-476°C yani 400-750 K arasında değişmektedir. Ancak gezegenin denge sıcaklığının yaklaşık −79 °C yani 194 K olduğu düşünülmektedir. [2]

Gezegenin atmosferini doğrudan gözlemleme şansımız ne yazık ki yoktur. Bu yüzden gaz devi gezegenlerin atmosferlerindeki ortak özelliklerden yola çıkarak bazı atmosfer özellikleri tahmin edilebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Gliese 876 b ve bahsettiğimiz bir diğer gezegen olan Gliese 876 c gezegenleri üçüncü sınıf gezegenlerdir; çünkü atmosferleri silikat tabakası oluşması için çok soğuk, ancak H2O'nun yoğunlaşması için de çok sıcaktır. Bu nedenden ötürü de birçok gezegenden farklı bir yapıya sahiptirler.

Bu gezegenlerin atmosferlerindeki gaz moleküllerinin emilim bantları, gezegenlerin çıkış spektrumlarını belirler. İki gezegenin görünen spektrumlarının benzer olması beklense de Gliese 876 b'nin yüzey sıcaklığı bazı durumlarda su yoğuşma eğrisine yakın olduğu için dış atmosferinde su yoğuşması meydana gelebilir. [3]

Özetle atmosfer özellikleri de diğer fiziksel özellikler gibi benzer gezegenler ile yapılan kıyaslamalardan ortaya çıkan yorumlar ile üretilmiş yaklaşık tahminlere dayanmaktadır.

Gliese 876 b.
Gliese 876 b.
Wikipedia Commons

Gliese 876 b, c ve e gezegenleri 1:2:4 Laplace rezonansında bulunur; yani e gezegeni bir turunu tamamlarken b gezegeni 2 turluk, c gezegeni 4 turluk bir hareket yapar.[10] Bu durum, Jüpiter'in uyduları Io, Europa ve Ganymede arasındaki Laplace rezonansının ikinci bir örneğini oluşturur. Bu nedenle, gezegenlerin yörüngeleri birbirleriyle etkileşime girerek dinamik olarak değişir.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Tepeden Kuyruğa - Dinozorlar

Bir dinozorun çenesinden diğerinin ayağına, tarih öncesine ait bu muhteşem canlıların çok acayip özellikleri var. Peki bunları eğlenceli bir oyun eşliğinde öğrenmeye ne dersin? Önce dinozorun vücudundan bir bölümün büyütülmüş resmini göreceksin. Bunun hangi dinozora ait olduğunu tahmin etmek ise senin görevin. Tahminini yap ve hemen sayfayı çevir: Dinozorun ismi, tam boy resmi ve hakkında bir sürü şahane bilgi orada seni bekliyor. İlginç bilgileri, kâğıt kesme tekniğiyle yapılmış göz alıcı çizimler ve eğlenceli bir oyunla birleştiren Tepeden Kuyruğa Dinozorlar, minik paleontologları dinozorların büyüleyici dünyasına davet ediyor.

Stacey Roderick’in kaleme aldığı, Kwanchai Moriya’nın çizimleriyle eşlik ettiği Tepeden Kuyruğa serisinin diğer üç kitabı Böcekler, Kuşlar ve Deniz Canlıları da meraklı okurlarını bekliyor.

Devamını Göster
₺90.00
Tepeden Kuyruğa - Dinozorlar

Gliese 876 b'nin yörüngesi, Güneş Sistemi'ndeki Merkür gezegeninin yörüngesi kadar dışa doğru genişlemez ve gezegenin yıldıza olan mesafesi nispeten sabit kalır. Bu özellik, düşük bir eksantrikliğe sahip olmasından kaynaklanır.[12] Burada kullanılan eksantriklik, bir yörüngenin ne kadar yassı olduğunu ifade eder. Düşük eksantriklikli yörüngeler, neredeyse çember şeklindedir. Ayrıca gezegenin yörünge yılı yaklaşık 61 gündür.

Gliese 876 b, yıldızının oldukça soluk bir yıldız olmasından ötürü yaşanabilir bölge olarak adlandırılan bölgede yer almaz. Yaşanabilir bölge, sıvı suyun varlığına izin veren yıldızın yörünge bölgesidir.

Gliese 876 ve yörüngedeki gezegenler. Gliese 876 b üçüncü sıradadır.
Gliese 876 ve yörüngedeki gezegenler. Gliese 876 b üçüncü sıradadır.

Gezegenin Uydularında Yaşam Mümkün mü?

Gliese 876 b, şu anda yaşanabilir bölgenin dışında yer alsa da Gliese 876 yıldızı yavaş gelişen bir kırmızı cüce olduğu için yaşanabilir bölgesi çok yavaşça dışarı doğru gelişiyor. Bu nedenle Gliese 876 b, trilyonlarca yıl sonra yaşanabilir bölgede olacak.

Bu gaz devindeki yaşam olasılığı belirsiz olsa da var olan veya oluşacak olan büyük uydular yaşanabilir bir ortam yaratabilir. Simülasyonlar, bu ayların Gliese 876 b gibi dev gezegenlere bağlı kalarak hayatta kalmalarının mümkün olduğunu gösteriyor.

Ayın, sabit bir yörüngeye sahip olabilmesi için yörünge periyodunun bir haftadan fazla olması gerekiyor. Ayrıca gelgit etkileri de ayın plaka tektonisini sürdürmesine ve uyduya manyetik bir alan sağlamasına izin verebilir. Ayın Dünya benzeri bir atmosferi desteklemesi için Mars benzeri bir yoğunluğa ve en az 0,07 Dünya kütlesine sahip olması gerekiyor.[5], [6]

Kısacası, Gliese 876 b şimdilik bir yaşam vaadi sunmasa da trilyonlarca yıl sonra yaşanabilir bölgeye girebilir veya uydularında bir yaşam olasılığı mevcut olabilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Sıkça Sorulan Sorular

Gliese 876 b, yaklaşık 15 ışık yılı uzaklıktaki yıldızı Gliese 876'ya çok yakın bir şekilde dolanmaktadır.

Gliese 876 b'nin yüzey sıcaklığı 400-750 Kelvin (126-476°C) arasında değişir.

Gliese 876 b'nin kütlesi Dünya kütlesinin yaklaşık 840 katıdır.

Gliese 876 b'nin yıldızın etrafında yaklaşık iki Dünya günü süren hızlı bir dönüş yaparak yörüngesini tamamlar.

Şu an Gliese 876 b yaşanabilir bölgenin dışında yer almaktadır, ancak yıldızı yavaş gelişen bir kırmızı cüce olduğu için trilyonlarca yıl sonra yaşanabilir bölgeye girebilir. Uydularında yaşam olasılığı ise mevcut olabilir, ancak bu konuda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2023 07:50:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14272

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mantık
Tardigrad
Nüfus
Işık Yılı
Homeostasis
Goril
Argüman
Ağaç
Sinir
Orman
Yıldız
Salgın
Görüş
Dünya Sağlık Örgütü
Kadın Sağlığı
Gaz
Entomoloji
Hematoloji
Makina
İnsanın Evrimi
Karbon
Mistisizm
Hayvan
Bebek
Sahtebilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Y. İğın, et al. Gliese 876 b Nedir? Bu "Sıcak Jüpiter", Bize Neler Öğretebilir?. (16 Haziran 2023). Alındığı Tarih: 29 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14272
İğın, Y., Alparslan, E. (2023, June 16). Gliese 876 b Nedir? Bu "Sıcak Jüpiter", Bize Neler Öğretebilir?. Evrim Ağacı. Retrieved September 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14272
Y. İğın, et al. “Gliese 876 b Nedir? Bu "Sıcak Jüpiter", Bize Neler Öğretebilir?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 16 Jun. 2023, https://evrimagaci.org/s/14272.
İğın, Yusuf. Alparslan, Eda. “Gliese 876 b Nedir? Bu "Sıcak Jüpiter", Bize Neler Öğretebilir?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, June 16, 2023. https://evrimagaci.org/s/14272.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close