Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Germanyum

Germanyum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Germanyum
Germanyum örneği
ThoughtCo
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
376 Okunma Sayısı bionluk logo yazarlarınca hazırlandı.
Notlarım
Reklamı Kapat

Özellikler

Germanyum elementinin kimyasal sembolü "Ga"dır. Periyodik tablonun dördüncü periyodunun 4A grubunda bulunmaktadır. Atom numarası 33 ve atom ağırlığı ise 72.630 dur. Erime noktası 1211.40 K (938.25°C veya 1720.85°F), kaynama noktası ise 3106 K (2833°C veya 5131°F) olarak ölçülmüştür. Oda sıcaklığında katı fazda bulunmaktadır.[1] Germanyum atomları, 32 elektron, 32 proton ve dış kabukta 4 değerlik elektrona sahiptir. Germanyumun doğal olarak oluşan beş izotopu vardır. En yaygın olanı Germanyum-74'tür.

Saf germanyum sert, parlak, gri-beyaz ve kırılgan bir metaloiddir. Elmas benzeri kristal yapıya sahip olup, kimyasal ve fiziksel özellikleri silikona benzemektedir. Germanyum havada ve suda stabildir ve nitrik asit dışında alkali ve asitlerden etkilenmez. Donduğunda veya katılaştığında genişleyen birkaç elementten biridir. Bir metaloid olarak germanyum hem metal hem de metal olmayan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bir yarı iletkendir, yani bir yalıtkan ve bir iletken arasında elektriksel iletkenliğe sahiptir.[2]

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Germanyum, Dünya'nın kabuğunda bulunan oldukça nadir bir elementtir. Almanit ve arjrodit gibi oldukça fazla miktarda germanyum içeren bazı mineraller olmasına rağmen, çıkarılmaları çok nadirdir. Endüstride kullanılan germanyumun çoğu, küçük izlerde bulunduğu sfalerit çinko cevherinin madenciliğinin bir yan ürünü olarak üretilir. Dünyada germanyum elementi; Alaska, Tennessee, Çin, İngiltere, Ukrayna, Rusya ve Belçika'da çıkarılmaktadır.

Uygulama ve Kullanım Alanları

Germanyum, elektronik cihazlardaki uygulamalarına ek olarak, alaşımların bir bileşeni olarak ve flüoresan lambalar için fosforlarda kullanılır. Germanyum, kızılötesi radyasyona karşı şeffaf olduğundan, pencereler ve lensler gibi bu tür radyasyonu tespit etmek ve ölçmek için kullanılan ekipmanlarda kullanılır. Germanyum dioksitin yüksek kırılma indeksi, onu optik cihazlarda kullanılan camların bir bileşeni olarak değerli kılar. Kameralar ve mikroskop hedefleri için geniş açılı lensler gibi örnekler verilebilir.[3]

Reklamı Kapat

Tarihi

Germanyumun ilk kez 1869'da Rus kimyager Dmitri Mendeleev tarafından periyodik tabloya göre var olduğu tahmin edildi. Ancak, elementi ilk kez 1886'da izole eden ve varlığını kanıtlayan Alman kimyager Clemens Winkler'dı. Winkler elementi mineral argyroditte buldu.

Etimolojisi

Elementin isimi, Almanya'nın Latince adı olan "Germania"dan türetilmiştir.

Önlem ve Güven

Tahmini günlük alım miktarı 1 mg civarındadır ve germanyumun insan sağlığına faydalı olabileceği iddiaları vardır; ancak bu hiçbir zaman bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Yüksek miktarda germanyum alımının bağışıklık sistemini iyileştirmesi, vücudun oksijen beslemesini bozması, kişinin daha canlı hissetmesini sağlaması ve zararlı serbest radikalleri yok etmesi gerekiyordu. Ayrıca kullanıcıyı radyasyona karşı koruduğu söyleniyordu.

1989'da Birleşik Krallık'ta Hükümetin Sağlık Bakanlığı, germanyum takviyeleri aleyhinde uyardı ve besleyici veya tıbbi değeri olmadığını ve bunları almanın bir faydadan çok sağlık için bir risk teşkil ettiğini belirtti.[4] Germanyum hidrit ve germanyum tetrahidrit, havayla karıştırıldığında son derece yanıcı ve hatta patlayıcıdır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İlginç Bilgiler ve Diğer

Germanyumun alerji, astım, artrit, HIV / AIDS ve çeşitli kanser türlerinin tedavisinde de faydalı olduğu düşünülmektedir.[5]

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2021 10:45:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9904

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Primat
Çocuklar
Stres
Kadın Sağlığı
Kuş
Toplum
Psikoloji
Veri
Yörünge
Beslenme Bilimi
Gazetecilik
Eşey
Evrimsel Antropoloji
Anatomi
Mit
Genom
Karadelik
Çocuk
Çin
Botanik
Madde
Makale
Komplo Teorisi
Evrimsel Psikoloji
Enfeksiyon
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uzay yolculuğunu sıradanlaştıramayan bir tür, diğer hayvanlardan üstün olamaz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku