Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Genç Yetişkinlerin Alkol Tüketimi, Romantik İlişki Arayışı Sırasında Artıyor!

Genç Yetişkinlerin Alkol Tüketimi, Romantik İlişki Arayışı Sırasında Artıyor!
2 dakika
3,190
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Washington Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre genç yetişkinler, sosyalleşmeye ve rastgele flört etmeye daha fazla ilgi duyduklarında, daha fazla alkol içme eğilimindeler. Öte yandan aynı genç yetişkinler, ciddi ilişkiler içinde olduklarında ve flört etmekle ilgilenmediklerinde veya arkadaşlığa daha az önem verdiklerinde, alkol kullanımlarını önemli ölçüde azaltıyorlar.

Substance Use & Misuse dergisinde yayınlanan çalışma, Seattle bölgesinde iki yıl boyunca her ay anket dolduran 18-25 yaş arası 700'den fazla kişinin katılımıyla yapıldı. Çalışmada sadece üniversite öğrencileri yer almadı, daha geniş bir örneklem kullanıldı. Makalenin baş yazarı Jennifer Duckworth şöyle diyor:

Genç yetişkinler, sosyal ilişkiler açısından o kadar çok değişkenlik gösteriyor ki, aylık olarak toplanan bu verilere sahip olmak, nüansları bilememize ve sosyal durumlara bağlı olarak alkol kullanımındaki bu değişiklikleri görmemize izin verdi. Bu çalışmadaki amacımız, genç yetişkinlerin alkolü, ilişkileri kolaylaştırmanın bir yolu olarak görüp görmediklerini anlamaktır. Alkolü, takılmayı daha kolay veya daha eğlenceli hale getirmenin bir yolu olarak düşünüp düşünmediklerini görmektir.

Genç yetişkin davranışlarına daha uzun bir süre boyunca bakabilmek, araştırma ekibinin alkol kullanımının sosyalleşme ve ilişkilerle nasıl ilişkili olduğunu görmesini sağladı. WSU'nun İnsan Gelişimi Bölümü'nde yardımcı doçent olan Duckworth şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bir üniversite öğrencisinin ara sınavları varsa, arkadaşlarıyla vakit geçirmeye daha az ilgi duyabilir. Ama bahar tatiliyse, bu arkadaşlıklara daha fazla önem verebilirler. Arkadaşlıklar daha önemli hale geldiğinde, alkol kullanımının daha yüksek olma eğiliminde olduğunu gördük.

Duckworth ve ortak yazarları, ilişkiler için bekar genç yetişkinleri iki gruba ayırdı: gelişigüzel flört eden ve ilginç olmayan şekilde flört eden. Bu ayrım, alkol kullanımında önemli bir farklılık gösterdi. Anket, insanları her ay takip ettiği için, katılımcılar farklı ilişki durumlarına girip çıktıkça araştırmacılar yaşanan değişiklikleri inceleyebildiler. Duckworth, şöyle diyor:

Örneğin, bir ay, birisi flört etmekle ilgilenmeyebiliyor ve alkol kullanımı da daha düşük olma eğiliminde olabiliyordu. Sonra, birileriyle çıkmaya başlarlarsa, alkol kullanımı daha yüksek olma eğilimindeydi.

Önceki araştırmalar, ilişkilerdeki genç yetişkinlerin bekar insanlardan daha az içme eğiliminde olduğunu göstermişti, ancak bu eski çalışmalar, genç yetişkinlerin flört etmekle ilgilenip ilgilenmediğine bağlı olarak bekarlığı iki ayrı gruba ayırmamıştı.

Ducksworth'ün söylediğine göre genç yetişkinler, diğer yaş gruplarından daha yüksek riskli alkol kullanımına sahipler. Bu araştırmanın genel amacı, genç yetişkinler tarafından daha fazla alkol kullanımının bağlamını anlamaktı. Duckworth, şöyle anlatıyor:

Yüksek riskli alkol kullanımını azaltmak istiyorsak, bu gençlerin yaşamlarında zaman içinde neler olup bittiğini ve nelerin değiştiğini anlamak çok yararlıdır. Genç yetişkinlerin davranışlarını neyin motive ettiği konusunda onları eğitmeye yardımcı olan müdahalelere odaklanabiliriz. Alkol kullanımına yönelik araştırmalarla, gelişim bilimindeki araştırmaları birleştirerek, insanlara gerçekten yardımcı olabilecek sonuçlar üretmeye çalışıyoruz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
24
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/06/2024 19:17:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10582

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Radyoaktif
Böcek
Albert Einstein
Yıldızlar
Sıcaklık
Model
Mavi
Doğum
Eczacılık
Tümör
Obezite
Evrimleşme
Etimoloji
Mers
Endokrin Sistemi
Bebek Doğumu
Kuyrukluyıldız
Eğitim
Ölçüm
Bilimkurgu
Balıklar
Bilim İnsanı
Elektrokimya
Kimyasal Evrim
Nöron
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Genç Yetişkinlerin Alkol Tüketimi, Romantik İlişki Arayışı Sırasında Artıyor!. (15 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10582
Bakırcı, Ç. M. (2021, June 15). Genç Yetişkinlerin Alkol Tüketimi, Romantik İlişki Arayışı Sırasında Artıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10582
Ç. M. Bakırcı. “Genç Yetişkinlerin Alkol Tüketimi, Romantik İlişki Arayışı Sırasında Artıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 15 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/10582.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Genç Yetişkinlerin Alkol Tüketimi, Romantik İlişki Arayışı Sırasında Artıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 15, 2021. https://evrimagaci.org/s/10582.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close