Filler Farelerden Korkar Mı?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mit-1: "Filler devasa hayvanlar olmasına rağmen küçücük fareden korkarlar!"

Mit-2: "Filler farelerden korkarlar, çünkü hortumundan içeri kaçıp nefes almasına engel olabilir."

Gerçek: Yapılan araştırmalarda, fillerin doğrudan farelerden korktuğuna dair hiçbir sonuca ulaşılamamıştır. Filler farelerden değil, ani hareketlerden korkarlar.

Bilgi-1: Discovery Channel'ın meşhur mit avcıları (MythBusters) ekibi de bunu denemişler; ancak fillerin farelerden çok aniden karşılarına çıkan cisimlerden korktukları sonucuna varmışlardır. Çünkü hareket eden cismin fare olduğunu fark eden filler, umursamadan yollarına devam etmişlerdir.

Bilgi-2: ABC News'dan John Stoller bu miti denemek için bir sirk sahibi olan Troy Metzler ile anlaşmış ve Metzler'in yetiştirdiği, fare görmeye kesinlikle alışık olmayan 10'a yakın file fareler göstermişlerdir. Fareler normal bir şekilde, yere bırakılarak gösterildiğinde fillerin hiçbiri korku tepkisi göstermemiştir. Ancak Mythbusters'ın yaptığı gibi, fareler bir kutu içerisine gizlendiğinde ve fil kutunun önünden geçerken birden açıldığında, filler korku tepkisi göstermişlerdir. Ancak filler, korktukları cismin fare olduğunu anladıkları anda yatışmışlar ve umursamadan yanlarından geçmişlerdir.

Bilgi-3: Filler de, bir çok diğer hayvan türü gibi ani etkilere ani tepkiler verecek reflekslere sahiptirler. Fil, ne kadar cüsseli olursa olsun, normal bir şekilde ani etkilere refleksif tepkiler vermektedir. Ancak 24 yıldır filleri eğiten Metzler'in belirttiği gibi, fillerin doğal yaşamda -malesef ki insan haricinde- hiçbir avcıları olmadığı için, ormanların korkusuz krallarıdırlar. "Ormanlar kralı" olarak bilinen aslanlar bile fillere saldırmaya kolay kolay cesaret edemezler.

Mitin Kaynağı: Mit, temel olarak çocukları eğlendirmek amacıyla tezatlıklar yaratan çizgi film yapımcılarından doğmuştur. "Dumbo" isimli çizgifilmde de sıklıkla işlendiği gibi, fillerin fare gibi ufacık hayvanlardan korktukları iddiası ortaya atılarak, çocuklar eğlendirilmek istenmiştir. Ne var ki, günümüz yetişkinleri, çocukları eğlendirmek için uydurulan hikaye ve masalları gerçek olarak almaya, hatta "bilimsel gerçekler", "hayat görüşü" gibi boyutlara çekmeye son derece meyillidirler. Bu da, bunun gibi gülünç mitlerin yayılmasına sebep olmaktadır.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. LiveScience
  2. Discovery
  3. MythBusters

Ölmeye Yakın 'Bir Işık' Görür Müyüz?

Yere Düşen Yiyeceğe İlk 5 Saniyede Bakteriler Bulaşamaz mı?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim