Fil ve "Toz Kuşlar"

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hayır, filin etrafında gördükleriniz bir toz fırtınası veya çamur sıçraması değil! Devasa boyuttaki bir Kırmızı Gagalı Kuela (Quelea quelea) sürüsü. Bu tür, Dünya üzerindeki en geniş popülasyona sahip kuş türüdür. Herhangi bir zaman diliminde, 1.5 milyar bireyi üremeye hazır, yetişkinler halindedir ve toplamda, Dünya'daki bireylerin sayısının 10 milyarı geçtiği düşünülmektedir.

Fotoğraf Kenya'da, Doğu Tsavo'da çekilmiş. Fotoğrafın sahibi Antero Topp, fotoğrafı şöyle anlatıyor:

"Aslında ben oradayken her şey tamamen sessizdi. Ufak bir su deliğinin etrafında koca ağaçlar vardı. Bir anda, şiddetli bir çatırtı duyuldu. Ağacın dallarından biri, kuşların ağırlığının etkisi altında kırılıp yere düştü. Aslında bu kuşların her biri 10 gram civarında; ancak toplamdaki sayılarını siz düşünün. Ve olan, o çatırtıdan sonra oldu. Bir anda bütün kuşlar havalandı ve tek duyabildiğiniz, şiddetli bir uğultuydu."

Fotoğraf: Antero Topp

Gök Dalışı (Skydiving)

Uğurböceği ve Çiy

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim