Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

image

Fotoğrafta gördüğünüz "dünyalar güzeli" hayvan bir tarsiyer. Yani primatlar takımının, kuru burunlu maymunlar alttakımının, Tarsiyerbenzerleri infratakımın Tarsiyergiller (Tarsiidae) ailesine ait canlılardan biri. Daha spesifik olmamız gerekirse, bu fotoğrafta gördüğünüz bir Filipin Tarsiyeri'dir, yani Carlito syrichta türüdür. Bu ilginç görünümlü hayvanın, taksonomi ve filogenetik dallarını on yıllardır zorda bırakan bir canlı olacağı aklınıza gelir miydi? Ancak öyledir, arkası kesilmez tartışmaları beraberinde getirmiştir ve şimdi, evrimsel biyoloji sayesinde bu soru işaretlerine son noktayı koyacak cevapları bulabiliyoruz.

30 Nisan 2013 tarihinde Nature dergisinde yayımlanan makale, konuyu harika bir şekilde özetliyor, dolayısıyla doğrudan onun üzerinden anlatılabilir diye düşünüyoruz:

"Primat evrimine, dolayısıyla biz insanların primat kökenlerine yönelik en fazla tartışılan konulardan bir tanesi Güneydoğu Asya tarsiyerinin filogenetik konumudur. Her ne kadar birçok moleküler veri, ön maymun hipotezi çerçevesinde tarsiyerlerin primatların evrim ağacında ıslak burunlu maymunların (Strepsirrhini) en yakın akrabası olduğunu gösterse de, 'önce tersiyer hipotezi' çerçevesinde bu canlının soy hattının primatlardan daha önceden ayrıldığını gösteren veriler de bulunmaktadır. Üstelik, Haplorrhini hipotezi çerçevesinde, kuru burunlu, insana yakın maymunlarla yakın akrabalığı olduğunu gösteren veriler de elde edilmiştir. Tarsius genomuna gömülmüş halde bulunan retrotranspozon eklentileri, çiftli genom dizilemesi yöntemi aracılığıyla bu 3 hipotezi de bir arada test edebilmemize imkan vermiştir. Milyonlarca retrotranspozon arasından, tarsiyerlerde ve insansı maymunlara benzeyen kuru burunlu maymunlarda (anthropoid) 104 kusursuz ortolog ekleme bulunmaktadır ve bunlar, ıslak burunlu maymunlarda bulunmaz. Bu durum, Happlorhini hipotezini, çelişkiye yer bırakmaksızın doğrulamaktadır ve diğer iki olasılığa hiçbir olasılık bırakmamaktadır. Dolayısıyla tarsiyerlerin, Haplorrhini kladı içerisindeki antropoidlerin kardeş grubu olduğu açık bir şekilde görülmektedir."

Böylece, yine genetik bilimin evrimsel biyoloji çerçevesinde yaptığı çalışmalar sayesinde, bir diğer tartışmalı canlı grubu, Evrim Ağacı içerisindeki net konumunu almış, ağacın dalları daha da belirgin hale gelmiştir. 

Ola ki biri size tarsiyerlerin hangi maymunlara yakın olduğunu sorarsa, gönül rahatlığıyla kuru burunlu maymunlara yakın olduğunu söyleyebilirsiniz. Makalenin konuyu anlatmak için kullandığı harika görseller ise şu şekilde.

image

image

Kaynak: Nature

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/04/2020 17:45:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1901

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Anlamadığınız bilim size sihir gibi gelir.”
Christopher Moore
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder