Evrimsel Biyolojinin Çözdüğü Gizem: Tarsiyerlerin Filogenetik Konumu

Evrimsel Biyolojinin Çözdüğü Gizem: Tarsiyerlerin Filogenetik Konumu
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
1,189 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

image

Fotoğrafta gördüğünüz "dünyalar güzeli" hayvan bir tarsiyer. Yani primatlar takımının, kuru burunlu maymunlar alttakımının, Tarsiyerbenzerleri infratakımın Tarsiyergiller (Tarsiidae) ailesine ait canlılardan biri. Daha spesifik olmamız gerekirse, bu fotoğrafta gördüğünüz bir Filipin Tarsiyeri'dir, yani Carlito syrichta türüdür. Bu ilginç görünümlü hayvanın, taksonomi ve filogenetik dallarını on yıllardır zorda bırakan bir canlı olacağı aklınıza gelir miydi? Ancak öyledir, arkası kesilmez tartışmaları beraberinde getirmiştir ve şimdi, evrimsel biyoloji sayesinde bu soru işaretlerine son noktayı koyacak cevapları bulabiliyoruz.

30 Nisan 2013 tarihinde Nature dergisinde yayımlanan makale, konuyu harika bir şekilde özetliyor, dolayısıyla doğrudan onun üzerinden anlatılabilir diye düşünüyoruz:

"Primat evrimine, dolayısıyla biz insanların primat kökenlerine yönelik en fazla tartışılan konulardan bir tanesi Güneydoğu Asya tarsiyerinin filogenetik konumudur. Her ne kadar birçok moleküler veri, ön maymun hipotezi çerçevesinde tarsiyerlerin primatların evrim ağacında ıslak burunlu maymunların (Strepsirrhini) en yakın akrabası olduğunu gösterse de, 'önce tersiyer hipotezi' çerçevesinde bu canlının soy hattının primatlardan daha önceden ayrıldığını gösteren veriler de bulunmaktadır. Üstelik, Haplorrhini hipotezi çerçevesinde, kuru burunlu, insana yakın maymunlarla yakın akrabalığı olduğunu gösteren veriler de elde edilmiştir. Tarsius genomuna gömülmüş halde bulunan retrotranspozon eklentileri, çiftli genom dizilemesi yöntemi aracılığıyla bu 3 hipotezi de bir arada test edebilmemize imkan vermiştir. Milyonlarca retrotranspozon arasından, tarsiyerlerde ve insansı maymunlara benzeyen kuru burunlu maymunlarda (anthropoid) 104 kusursuz ortolog ekleme bulunmaktadır ve bunlar, ıslak burunlu maymunlarda bulunmaz. Bu durum, Happlorhini hipotezini, çelişkiye yer bırakmaksızın doğrulamaktadır ve diğer iki olasılığa hiçbir olasılık bırakmamaktadır. Dolayısıyla tarsiyerlerin, Haplorrhini kladı içerisindeki antropoidlerin kardeş grubu olduğu açık bir şekilde görülmektedir."

Reklamı Kapat

Böylece, yine genetik bilimin evrimsel biyoloji çerçevesinde yaptığı çalışmalar sayesinde, bir diğer tartışmalı canlı grubu, Evrim Ağacı içerisindeki net konumunu almış, ağacın dalları daha da belirgin hale gelmiştir. 

Ola ki biri size tarsiyerlerin hangi maymunlara yakın olduğunu sorarsa, gönül rahatlığıyla kuru burunlu maymunlara yakın olduğunu söyleyebilirsiniz. Makalenin konuyu anlatmak için kullandığı harika görseller ise şu şekilde.

image

image

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kaynak: Nature

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/04/2021 12:13:18 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1901

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Elektrokimya
Öğrenme Alanı
Mitler
Çalışma
Nöron
Obezite
Yaşam
Eğilim
Evrim Teorisi
Dilbilim
Taklit
Dünya
Virüs
Ortak Ata
Fosil
Evrim Ağacı Duyurusu
Koku
Soru
Nükleer
Doğa Gözlemleri
Epistemik
Süpernova
Sinirbilim
Diş Hastalıkları
Köpekbalığı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku