Evrim Bazen Sinir Bozucu Olabilir!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görselde, iki evrimsel süreç hoş bir şekilde birbiriyle kıyaslanmaktadır. Günümüzde var olan kuşların, 65 milyon yıl kadar önce yok olan dinozorların erken bir soy hattından evrimleştiğini biliyoruz. Dolayısıyla, günümüzdeki tavuk gibi komik görünümlü, masum hayvanlar, bir zamanların azılı yırtıcılarının torunlarıdır.

Benzer şekilde, günümüz etçil hayvanları olan Carnivora takımının, ufak kemirgenlerden ayrılarak evrimleştiğini biliyoruz. Dolayısıyla günümüzün yırtıcı kedigilleri, köpekgilleri ve onların tüm benzerleri (akrabaları), bir zamanların hamster benzeri ufak kemirgenlerinin torunlarıdır.

Yani bir zamanların av-avcı ilişkisi, dinozorların yok olup memelilerin yükselmesi sayesinde tam tersine dönmüştür.

Evet, evrim bazı türlerin soy hatları için sinir bozucu olabilir.

 

Kaynak: IFLS

Kemikli Balıklar ile Kara Omurgalılarının Ortak Atası!

Lösemi Birkaç Yıla Kolaylıkla Tedavi Edilebilecek: Yapay Kemik İliği Üretildi!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim