Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nın Yayın Politikası (Geri) Değişimi ve Gelecek Yeni Ürünlerimiz Hakkında Bilgiler (3 Ocak 2015)

Evrim Ağacı'nın Yayın Politikası (Geri) Değişimi ve Gelecek Yeni Ürünlerimiz Hakkında Bilgiler (3 Ocak 2015)
4 dakika
484
 • Akademi Dünyası

Merhaba arkadaşlar, 

Evrim Ağacı olarak son 6 aydır, ondan önceki 3 seneyi aşkın bir süredir sürdürdüğümüz yayın politikamızdan epey saptık, eski okurlarımız bunu fark etmiştir. Büyük oranda haber paylaşımlarına yer vermeye başladık, yayın politikamızdan sapmaktan kastımız bu... Ki bu, elbette, rastgele bir sapış değildi. Bizler Türkiye'de bilimsel aydınlanmanın sağlanabilmesi için elinden geleni ardına koymayan insanlar olarak, Türkiye'de bilimle ilgili olarak gördüğümüz her açığı doldurmak isteği ve peşindeyiz. Eh, Türkiye'de de bu konuda her açıdan muazzam açıklar var, söylemeye gerek yok. Dolayısıyla doldurulabilecek boşluk bulmakta sıkıntı çekmiyoruz. :)

Bu Reklamı Kapat

Türkiye'de bilim haberciliğinin son derece vasat altı bir noktada olması bizi çok üzüyordu, halen de üzüyor. Sayısız çığır açıcı bilimsel gelişme ya Türkiye'ye hiç uğramıyor, ya da yalan yanlış, eksik veya çarpıtılmış şekilde geliyordu. Bunun en büyük sorumlusu ise, "evrim" gibi sözcüklerden ölümüne korkan, bunlardan bahsedilmesinin tirajlarını etkileyeceğini düşünen sözde haber kaynaklarıdır elbette. Biz de karanlığa lanet okumaktansa bir mum yakmayı deneyelim dedik. :) Belki tamamen düzeltemedik ama son 6-12 aydır müthiş yoğun bir şekilde (sanıyoruz sadece bu süre zarfında toplamda 500'ün üzerinde bilim haberini Türkçeye kazandırdık) haber yayını (çevirisi ve özgün haber hazırlaması) yaparak bu eksiği doldurmaya çalıştık ve buna odaklanmak isteyen diğer bilim meraklılarına ön ayak olup, elimizden geldiğince örnek teşkil etmeye çalıştık. Kimi zamanlarda IFLS ya da ScienceAlert gibi tamamen bilim haberleri odaklı sayfalardan bile önce bilimsel gelişmeleri Türkiye'ye taşımayı başardık, çoğu zamanlar ise bu gibi kaynaklardan faydalandık. Bu açılardan Türkiye ortalamansının çok üzerinde bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz.

Ancak daha öncesinden beri bizi takip eden okurlarımız bilirler, Evrim Ağacı bir haber kanalı değildir. Hiçbir zaman olmamıştır, asla da olmayacaktır. Kendi özgün içeriğini, makalelerini ve genel olarak Türkiye'nin en büyük özgün evrimsel biyoloji ve bilim arşivini oluşturmaya çalışan, gelecek nesillere kendi dillerinde okuyabilecekleri dev bir bilim hazinesi bırakmaya çalışan bir girişimdir. Diğer haberler, çeviriler, etkinlikler, vb. bizlerin yan ürünleri olarak görülmelidir. Son dönemde bu yan ürünlerin, ana ürünlerimizi (makale ve bilgilendirici paylaşımlarımızı) gölgede bırakıyor olması, yayın çizgimizin saptığını düşündürmeye başlamıştır (ki bizce de yerinde bir düşüncedir).

Bu Reklamı Kapat

İşte hem bu sebeple, hem de bu yan ürünlerin bizim de çok fazla zamanımızı alıyor olmasından ötürü; daha önemlisi Evrim Ağacı'nın özgün ve kaliteli içeriğini ve "marka değerini" olumsuz etkilediğini düşünmeye başlamamızdan ötürü, yeni yılla birlikte bu haberlerden bir hayli uzaklaşacak ve özümüze güçlü bir dönüş yapacağız. 

Peki bu ne demek? Tıpkı eskiden olduğu gibi, artık Evrim Ağacı'nda her gün 16 paylaşım görmeyeceksiniz. Zaten hem Facebook'un katı kısıtlandırmaları, hem de günlük uğraşlardan ötürü bunların hepsine göz atmanız bile çoğu zaman mümkün olmuyordur. Eskisi gibi daha az (hatta kimi zaman hiç, kimi zamansa birkaç tane) ama tıpkı eskisi gibi özgün, çeviriye dayanmayan, alandaki kendi deneyim ve bilgilerimizi de doğrudan içeren ve yansıtan, akademik bilgilere çok daha yakın, ama herkesin anlayabileceği kadar yumuşatılmış içeriklerimiz ile yola devam edeceğiz. Makalelerimizi güncellemeye devam edecek, yenilerini yazacak, bilimsel içeriğimizi ve veritabanımızı zenginleştireceğiz. Dahası, evrimsel biyoloji arşivimizi katlayarak büyütmeyi sürdüreceğiz. Bir yandan, diğer bilimlerin akademik bilgilerini de basitleştirerek anlatmaya devam edeceğiz. Ayrıca eski paylaşımlarımıza da sayfada yer vermeye devam edeceğiz; çünkü her ne kadar sayfamızda 300.000'den fazla okurumuz olsa da, Facebook politikaları nedeniyle her bir paylaşımımız sadece 10.000 kişi tarafından görülüyor. Dolayısıyla aynı paylaşımı birden fazla defa görürseniz lütfen anlayışla karşılayınız. :) Hiçbir paylaşımımızı kaçırmamak için, şu iki yöntemi deneyebilirsiniz: 

* Yöntem 1 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

* Yöntem 2

Ayrıca, Evrim Ağacı'nın ikinci kitabı da yolda, ona da daha fazla odaklanacağız ve bir an önce bitireceğiz. İlk kitabımız Türkiye'de hiç yazılmamış türdendi, ilk baskısı sadece birkaç ayda tükendi, ikinci baskısı da tükenmek üzere. Bu ikinci kitabımız ise sadece Türkiye'de değil, Dünya'da popüler bilim literatüründe hiç yazılmamış/bulunmayan türden olacak. :) Evrimsel biyolojinin bilimin kalbindeki konumunu ve önemini tartışmasız bir şekilde ortaya koyacak, oldukça faydalı bir kitap olacak diye düşünüyoruz. En azından bu yönde çalışıyoruz, umarız başarabiliriz. :)

Dahası, çok güçlü bir e-dergi, sonrasında da basılı dergi peşindeyiz, azimle çalışıyoruz. Bunu başarabilirsek Türkiye'deki çok önemli bir boşluğu kapatabileceğiz diye umuyoruz. Detayları günler ilerledikçe sizlerle paylaşacağız. 

Her türlü, bizlere verdiğiniz destekler için sonsuz teşekkürler. Çalışmalarımız her geçen gün büyüyerek artacak ve dallarımızı çok daha uzaklara, bilimin her sahasına ve bilime ilgi duyan her kişiye ulaşmasını sağlamaya çalışmayı sürdüreceğiz. 

Umarız çok faydalı bir yıl olacaktır hepimiz için! 

Görüşmek üzere... 

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/05/2022 07:17:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3176

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Kimya Tarihi
Hücreler
Yüksek
Toplumsal Cinsiyet
Solunum
Su
Görme
Goril
Eşeyli Üreme
Türkiye
Canlı
Savunma
İletişim
Nadir
Kedi
Özellikler
Savaş
Tespit
Doğa Olayları
Koku
Makale
Jinekoloji
Öğrenme Alanı
İnsan
Sinir
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et