Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'nın Yayın Politikası (Geri) Değişimi ve Gelecek Yeni Ürünlerimiz Hakkında Bilgiler (3 Ocak 2015)

Evrim Ağacı'nın Yayın Politikası (Geri) Değişimi ve Gelecek Yeni Ürünlerimiz Hakkında Bilgiler (3 Ocak 2015)
4 dakika
514
Tüm Reklamları Kapat

Merhaba arkadaşlar, 

Evrim Ağacı olarak son 6 aydır, ondan önceki 3 seneyi aşkın bir süredir sürdürdüğümüz yayın politikamızdan epey saptık, eski okurlarımız bunu fark etmiştir. Büyük oranda haber paylaşımlarına yer vermeye başladık, yayın politikamızdan sapmaktan kastımız bu... Ki bu, elbette, rastgele bir sapış değildi. Bizler Türkiye'de bilimsel aydınlanmanın sağlanabilmesi için elinden geleni ardına koymayan insanlar olarak, Türkiye'de bilimle ilgili olarak gördüğümüz her açığı doldurmak isteği ve peşindeyiz. Eh, Türkiye'de de bu konuda her açıdan muazzam açıklar var, söylemeye gerek yok. Dolayısıyla doldurulabilecek boşluk bulmakta sıkıntı çekmiyoruz. :)

Türkiye'de bilim haberciliğinin son derece vasat altı bir noktada olması bizi çok üzüyordu, halen de üzüyor. Sayısız çığır açıcı bilimsel gelişme ya Türkiye'ye hiç uğramıyor, ya da yalan yanlış, eksik veya çarpıtılmış şekilde geliyordu. Bunun en büyük sorumlusu ise, "evrim" gibi sözcüklerden ölümüne korkan, bunlardan bahsedilmesinin tirajlarını etkileyeceğini düşünen sözde haber kaynaklarıdır elbette. Biz de karanlığa lanet okumaktansa bir mum yakmayı deneyelim dedik. :) Belki tamamen düzeltemedik ama son 6-12 aydır müthiş yoğun bir şekilde (sanıyoruz sadece bu süre zarfında toplamda 500'ün üzerinde bilim haberini Türkçeye kazandırdık) haber yayını (çevirisi ve özgün haber hazırlaması) yaparak bu eksiği doldurmaya çalıştık ve buna odaklanmak isteyen diğer bilim meraklılarına ön ayak olup, elimizden geldiğince örnek teşkil etmeye çalıştık. Kimi zamanlarda IFLS ya da ScienceAlert gibi tamamen bilim haberleri odaklı sayfalardan bile önce bilimsel gelişmeleri Türkiye'ye taşımayı başardık, çoğu zamanlar ise bu gibi kaynaklardan faydalandık. Bu açılardan Türkiye ortalamansının çok üzerinde bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak daha öncesinden beri bizi takip eden okurlarımız bilirler, Evrim Ağacı bir haber kanalı değildir. Hiçbir zaman olmamıştır, asla da olmayacaktır. Kendi özgün içeriğini, makalelerini ve genel olarak Türkiye'nin en büyük özgün evrimsel biyoloji ve bilim arşivini oluşturmaya çalışan, gelecek nesillere kendi dillerinde okuyabilecekleri dev bir bilim hazinesi bırakmaya çalışan bir girişimdir. Diğer haberler, çeviriler, etkinlikler, vb. bizlerin yan ürünleri olarak görülmelidir. Son dönemde bu yan ürünlerin, ana ürünlerimizi (makale ve bilgilendirici paylaşımlarımızı) gölgede bırakıyor olması, yayın çizgimizin saptığını düşündürmeye başlamıştır (ki bizce de yerinde bir düşüncedir).

İşte hem bu sebeple, hem de bu yan ürünlerin bizim de çok fazla zamanımızı alıyor olmasından ötürü; daha önemlisi Evrim Ağacı'nın özgün ve kaliteli içeriğini ve "marka değerini" olumsuz etkilediğini düşünmeye başlamamızdan ötürü, yeni yılla birlikte bu haberlerden bir hayli uzaklaşacak ve özümüze güçlü bir dönüş yapacağız. 

Peki bu ne demek? Tıpkı eskiden olduğu gibi, artık Evrim Ağacı'nda her gün 16 paylaşım görmeyeceksiniz. Zaten hem Facebook'un katı kısıtlandırmaları, hem de günlük uğraşlardan ötürü bunların hepsine göz atmanız bile çoğu zaman mümkün olmuyordur. Eskisi gibi daha az (hatta kimi zaman hiç, kimi zamansa birkaç tane) ama tıpkı eskisi gibi özgün, çeviriye dayanmayan, alandaki kendi deneyim ve bilgilerimizi de doğrudan içeren ve yansıtan, akademik bilgilere çok daha yakın, ama herkesin anlayabileceği kadar yumuşatılmış içeriklerimiz ile yola devam edeceğiz. Makalelerimizi güncellemeye devam edecek, yenilerini yazacak, bilimsel içeriğimizi ve veritabanımızı zenginleştireceğiz. Dahası, evrimsel biyoloji arşivimizi katlayarak büyütmeyi sürdüreceğiz. Bir yandan, diğer bilimlerin akademik bilgilerini de basitleştirerek anlatmaya devam edeceğiz. Ayrıca eski paylaşımlarımıza da sayfada yer vermeye devam edeceğiz; çünkü her ne kadar sayfamızda 300.000'den fazla okurumuz olsa da, Facebook politikaları nedeniyle her bir paylaşımımız sadece 10.000 kişi tarafından görülüyor. Dolayısıyla aynı paylaşımı birden fazla defa görürseniz lütfen anlayışla karşılayınız. :) Hiçbir paylaşımımızı kaçırmamak için, şu iki yöntemi deneyebilirsiniz: 

* Yöntem 1 

Tüm Reklamları Kapat

* Yöntem 2

Ayrıca, Evrim Ağacı'nın ikinci kitabı da yolda, ona da daha fazla odaklanacağız ve bir an önce bitireceğiz. İlk kitabımız Türkiye'de hiç yazılmamış türdendi, ilk baskısı sadece birkaç ayda tükendi, ikinci baskısı da tükenmek üzere. Bu ikinci kitabımız ise sadece Türkiye'de değil, Dünya'da popüler bilim literatüründe hiç yazılmamış/bulunmayan türden olacak. :) Evrimsel biyolojinin bilimin kalbindeki konumunu ve önemini tartışmasız bir şekilde ortaya koyacak, oldukça faydalı bir kitap olacak diye düşünüyoruz. En azından bu yönde çalışıyoruz, umarız başarabiliriz. :)

Dahası, çok güçlü bir e-dergi, sonrasında da basılı dergi peşindeyiz, azimle çalışıyoruz. Bunu başarabilirsek Türkiye'deki çok önemli bir boşluğu kapatabileceğiz diye umuyoruz. Detayları günler ilerledikçe sizlerle paylaşacağız. 

Her türlü, bizlere verdiğiniz destekler için sonsuz teşekkürler. Çalışmalarımız her geçen gün büyüyerek artacak ve dallarımızı çok daha uzaklara, bilimin her sahasına ve bilime ilgi duyan her kişiye ulaşmasını sağlamaya çalışmayı sürdüreceğiz. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Umarız çok faydalı bir yıl olacaktır hepimiz için! 

Görüşmek üzere... 

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/05/2024 07:08:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3176

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Şeker
İnsan
Balıkçılık
Nörobiyoloji
Yeşil
Kuantum
Mantar
Kanser
İnfografik
Önyargı
Okyanus
Hindistan
Diyabet
Beslenme Bilimi
Uçuş
Sosyal Mesafelendirme
Yumurtalık
Davranış
Samanyolu Galaksisi
Alan
Asteroid
Dışkı
Organizma
Küresel Isınma
Şehir Hastanesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Evrim Ağacı'nın Yayın Politikası (Geri) Değişimi ve Gelecek Yeni Ürünlerimiz Hakkında Bilgiler (3 Ocak 2015). (3 Ocak 2015). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3176
Bakırcı, Ç. M. (2015, January 03). Evrim Ağacı'nın Yayın Politikası (Geri) Değişimi ve Gelecek Yeni Ürünlerimiz Hakkında Bilgiler (3 Ocak 2015). Evrim Ağacı. Retrieved May 27, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3176
Ç. M. Bakırcı. “Evrim Ağacı'nın Yayın Politikası (Geri) Değişimi ve Gelecek Yeni Ürünlerimiz Hakkında Bilgiler (3 Ocak 2015).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 03 Jan. 2015, https://evrimagaci.org/s/3176.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Evrim Ağacı'nın Yayın Politikası (Geri) Değişimi ve Gelecek Yeni Ürünlerimiz Hakkında Bilgiler (3 Ocak 2015).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 03, 2015. https://evrimagaci.org/s/3176.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close