Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!

Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!
3 dakika
921
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı okurlarının içeriklerimizle ilgili duygu ve düşünceleri bizler içok değerli! Çünkü bu düşünceler hem kendimizi geliştirmemiz için müthiş öneme sahip, hem de siz Evrim Ağacı ailesine giderek artan kalitede içerikler sunabilmemiz, ilginizi çekebilecek içeriklerimizle sizleri buluşturmamız adına büyük önem taşıyor. Bu nedenle, "Duygu Paneli" adını verdiğimiz yeni bir uygulamayı Evrim Ağacı genelinde başlatıyoruz.

Her içeriğimizin sonunda, Duygu Paneli dediğimiz duygusal geri bildirim tuşlarını göreceksiniz. Bu tip geri bildirim yöntemlerine zaten sosyal medya kullanıcısı iseniz aşinasınızdır. Facebook'un "emojileri", Twitter ve Instagram'da "kalp atma", vb. oldukça tipik geri bildirim yöntemleri... Biz, işe biraz daha bilimsel, biraz daha "nerd işi" yaklaşmak istedik ve Evrim Ağacı okurlarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz, onlarda bizim içeriklerimizle uyumlu hisler uyandıracağını tahmin ettiğimiz 11 duygu durumu belirledik. Bunların sayısı zamanla ve kullanıma göre artabilir ve azalabilir. Geleneksel kullanımdan fazla sayıda olduğunu biliyoruz; ancak okurlarımızın duygularını tam olarak ifade edebilmesini de istiyoruz. Sonuçta bir kez alıştıktan sonra, o anki duygu ve düşüncelerinizi en iyi ifade edeni seçmeniz hiç de zor olmayacak. 

Tüm Reklamları Kapat

Dahası, bir içeriğin tek bir duyguyu uyandırmayabileceğini bildiğimiz için, her bir yazıda, bu duygu bildirimlerinden istediğiniz kadarına tıklamanıza da izin veriyoruz. Tabii ki her birine, her bir yazı için 1 defa tıklanabilecek; ancak mesela bir yazı size "Muhteşem!" geliyorsa ve aynı zamanda "Umut Verici!" ise, bu iki duygu bildirimine basabilir ve bize bilgi verebilirsiniz.

Bu duygu bildirimlerinde bulunmak için tek yapmanız gereken Evrim Ağacı'na e-posta adresiniz veya Facebook hesabınız ile üye olmak! 

Tüm Reklamları Kapat

Sitemizin doğal evrimi içerisinde, önümüzdeki dönemde sizlerden gelen geri bildirimlere göre, size ilgili içeriklerimizi sunabilmeye başlayacağız. Dolayısıyla Evrim Ağacı'na yardım etmek isterseniz, içeriklerimizi okuduktan veya izledikten sonra, sizde uyandırdıkları duyguları en iyi ifade eden duygu bildirim tuşlarına basarak bize bilgi vermeniz. 

Umuyoruz tüm Evrim Ağacı ailesine faydalı olacaktır!

Duygu Paneli Seçenekleri

Kullandığımız duygu bildirim tuşlarının hepsine aşina olmayabileceğiniz için, kısa kısa açıklamak isteriz:

 • • Muhteşem: Bu, en tipik duygu bildirimi. Facebook'taki "Beğen", Twitter'daki "kalp"ten farkı yok. Eh, gerçek bir kalp çizimi kullanmış olmamız haricinde...
 • • Tebrikler: Evrim Ağacı olarak birçok başarıya imza atıyoruz ve bunlara yönelik sevincimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca, başka insanların başarılarının da paylaştıkça çoğalacağına inanıyoruz. Bu tuş, bunun için var.
 • • Bilim Budur: Hepimiz o anı biliriz. Bilimsel bir gelişme, öylesine heyecan vericidir ki, kollarımızı yukarı kaldırım, "Bilim ulan, bilim işte, budur!" demek isteriz. Ya da Aaron Paul gibi hissettiğimiz olmuştur. Siz de bunu hissediyorsanız, paylaşın!
 • Mmm... Çok Sapyoseksüel: "Zeki, yeni seksi." derler. İnsanlar artık fiziksel seksapelite yerine, zihinsel çekiciliğe de önem vermeye başladılar. Eğer ki bir içeriğimiz, beyninizin kıvrımlarını gıdıklıyorsa, bu tuş size göre!
 • İnanılmaz: Dünya ve Evren, gerçekten inanılmaz olaylarla dolu ve Evrim Ağacı olarak bunlara sık sık yer veriyoruz. 
 • Umut Verici: Her ne kadar Dünya berbat bir yere doğru gidiyor gibi gelse de, her gün etrafımızda sayısız umut verici olay yaşanıyor. Biz de pesimizmden zaman buldukça, bunlardan bahsetmeye çalışıyoruz. Size umut verebiliyorsak, ne ala!
 • Merak Uyandırıcı: Bilim, meraktan doğar. Sizlere sürekli merak uyandırıcı içerikler sunmaya çalışıyoruz. 
 • Üzücü: Evrim Ağacı üyeleri bilecektir; hayat, kelebekler ve çiçek böceklerden ibaret değildir. Bizi üzecek olaylar, hayatın bir parçası!
 • Grrr... *@$#: Kimi zaman içeriklerimiz sizi öfkelendirebilir veya duvarları yumruklamak istemenize neden olabilir. Duvarlara yazık, bu tuşa "abanarak" duygularınızı bizlere iletin.
 • İğrenç: Evet, biliyoruz. Evrim Ağacı olarak yıllar içinde birçoklarının iğrenç bulduğu sayısız içerik yayınladık. Çünkü bunlar, hayatın bir parçası ve paylaşılmayı hak ediyorlar. Eğer size de bunu hissetirmeyi başardıysak, bizimle paylaşın.
 • Korkutucu: Herkesin korkuları başka başka; ancak biz mesela örümcekler ve akreplerden bahsetmeye bayılıyoruz! Eğer ki bazı içeriklerimiz sizi ürkütüyor veya korkutuyorsa, bunu bize bildirmekten çekinmeyin.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
1
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/12/2023 06:23:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5348

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Balıklar
Psikiyatri
Uzay Aracı
Covıd-19
Görme
Ahlak
Hominid
Koku
Yörünge
Patlama
Primatlar
İyi
Kromozom
Jinekoloji
Beslenme
Yakınsak Evrim
Enerji
Karbonhidrat
Öğrenme Teorileri
Şehir
Mikrop
Hukuk
Bilgi
Zehir
Zehirli Mantar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Akman. Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!. (12 Mart 2018). Alındığı Tarih: 4 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/5348
Akman, E. (2018, March 12). Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!. Evrim Ağacı. Retrieved December 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/5348
E. Akman. “Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!.” Edited by Eyüp Akman. Evrim Ağacı, 12 Mar. 2018, https://evrimagaci.org/s/5348.
Akman, Eyüp. “Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!.” Edited by Eyüp Akman. Evrim Ağacı, March 12, 2018. https://evrimagaci.org/s/5348.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close