Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!

Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!
Reklamı Kapat

Bu bir duyuru makalesidir. Genellikle Evrim Ağacı hakkındaki veya güncel bir konuyla ilgili bilgileri ve/veya gelişmeleri duyurmak amacıyla hazırlanmış içeriklerimizdir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı okurlarının içeriklerimizle ilgili duygu ve düşünceleri bizler içok değerli! Çünkü bu düşünceler hem kendimizi geliştirmemiz için müthiş öneme sahip, hem de siz Evrim Ağacı ailesine giderek artan kalitede içerikler sunabilmemiz, ilginizi çekebilecek içeriklerimizle sizleri buluşturmamız adına büyük önem taşıyor. Bu nedenle, "Duygu Paneli" adını verdiğimiz yeni bir uygulamayı Evrim Ağacı genelinde başlatıyoruz.

Her içeriğimizin sonunda, Duygu Paneli dediğimiz duygusal geri bildirim tuşlarını göreceksiniz. Bu tip geri bildirim yöntemlerine zaten sosyal medya kullanıcısı iseniz aşinasınızdır. Facebook'un "emojileri", Twitter ve Instagram'da "kalp atma", vb. oldukça tipik geri bildirim yöntemleri... Biz, işe biraz daha bilimsel, biraz daha "nerd işi" yaklaşmak istedik ve Evrim Ağacı okurlarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz, onlarda bizim içeriklerimizle uyumlu hisler uyandıracağını tahmin ettiğimiz 11 duygu durumu belirledik. Bunların sayısı zamanla ve kullanıma göre artabilir ve azalabilir. Geleneksel kullanımdan fazla sayıda olduğunu biliyoruz; ancak okurlarımızın duygularını tam olarak ifade edebilmesini de istiyoruz. Sonuçta bir kez alıştıktan sonra, o anki duygu ve düşüncelerinizi en iyi ifade edeni seçmeniz hiç de zor olmayacak. 

Dahası, bir içeriğin tek bir duyguyu uyandırmayabileceğini bildiğimiz için, her bir yazıda, bu duygu bildirimlerinden istediğiniz kadarına tıklamanıza da izin veriyoruz. Tabii ki her birine, her bir yazı için 1 defa tıklanabilecek; ancak mesela bir yazı size "Muhteşem!" geliyorsa ve aynı zamanda "Umut Verici!" ise, bu iki duygu bildirimine basabilir ve bize bilgi verebilirsiniz.

Bu duygu bildirimlerinde bulunmak için tek yapmanız gereken Evrim Ağacı'na e-posta adresiniz veya Facebook hesabınız ile üye olmak! 

Sitemizin doğal evrimi içerisinde, önümüzdeki dönemde sizlerden gelen geri bildirimlere göre, size ilgili içeriklerimizi sunabilmeye başlayacağız. Dolayısıyla Evrim Ağacı'na yardım etmek isterseniz, içeriklerimizi okuduktan veya izledikten sonra, sizde uyandırdıkları duyguları en iyi ifade eden duygu bildirim tuşlarına basarak bize bilgi vermeniz. 

Umuyoruz tüm Evrim Ağacı ailesine faydalı olacaktır!

Duygu Paneli Seçenekleri

Kullandığımız duygu bildirim tuşlarının hepsine aşina olmayabileceğiniz için, kısa kısa açıklamak isteriz:

 • • Muhteşem: Bu, en tipik duygu bildirimi. Facebook'taki "Beğen", Twitter'daki "kalp"ten farkı yok. Eh, gerçek bir kalp çizimi kullanmış olmamız haricinde...
 • • Tebrikler: Evrim Ağacı olarak birçok başarıya imza atıyoruz ve bunlara yönelik sevincimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca, başka insanların başarılarının da paylaştıkça çoğalacağına inanıyoruz. Bu tuş, bunun için var.
 • • Bilim Budur: Hepimiz o anı biliriz. Bilimsel bir gelişme, öylesine heyecan vericidir ki, kollarımızı yukarı kaldırım, "Bilim ulan, bilim işte, budur!" demek isteriz. Ya da Aaron Paul gibi hissettiğimiz olmuştur. Siz de bunu hissediyorsanız, paylaşın!
 • Mmm... Çok Sapyoseksüel: "Zeki, yeni seksi." derler. İnsanlar artık fiziksel seksapelite yerine, zihinsel çekiciliğe de önem vermeye başladılar. Eğer ki bir içeriğimiz, beyninizin kıvrımlarını gıdıklıyorsa, bu tuş size göre!
 • İnanılmaz: Dünya ve Evren, gerçekten inanılmaz olaylarla dolu ve Evrim Ağacı olarak bunlara sık sık yer veriyoruz. 
 • Umut Verici: Her ne kadar Dünya berbat bir yere doğru gidiyor gibi gelse de, her gün etrafımızda sayısız umut verici olay yaşanıyor. Biz de pesimizmden zaman buldukça, bunlardan bahsetmeye çalışıyoruz. Size umut verebiliyorsak, ne ala!
 • Merak Uyandırıcı: Bilim, meraktan doğar. Sizlere sürekli merak uyandırıcı içerikler sunmaya çalışıyoruz. 
 • Üzücü: Evrim Ağacı üyeleri bilecektir; hayat, kelebekler ve çiçek böceklerden ibaret değildir. Bizi üzecek olaylar, hayatın bir parçası!
 • Grrr... *@$#: Kimi zaman içeriklerimiz sizi öfkelendirebilir veya duvarları yumruklamak istemenize neden olabilir. Duvarlara yazık, bu tuşa "abanarak" duygularınızı bizlere iletin.
 • İğrenç: Evet, biliyoruz. Evrim Ağacı olarak yıllar içinde birçoklarının iğrenç bulduğu sayısız içerik yayınladık. Çünkü bunlar, hayatın bir parçası ve paylaşılmayı hak ediyorlar. Eğer size de bunu hissetirmeyi başardıysak, bizimle paylaşın.
 • Korkutucu: Herkesin korkuları başka başka; ancak biz mesela örümcekler ve akreplerden bahsetmeye bayılıyoruz! Eğer ki bazı içeriklerimiz sizi ürkütüyor veya korkutuyorsa, bunu bize bildirmekten çekinmeyin.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/10/2020 23:01:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5348

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Sinirbilim
Öğrenme
Genetik
Hayvan Davranışları
Genel Halk
Astronot
Sanat
Güneş
Sağlık Bilimleri
Bilimkurgu
Sinir Hücresi
Bilgi
Stres
İletişim
Doktor
Sars Mers
Balık Çeşitliliği
Uçuş
Kanser Tedavisi
Işık
Sperm
Bebek Doğumu
Ana Bulaşma Mekanizması
Wuhan
Protein
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayvanların oyun oynama nedeni, oyunun yaşam mücadelesindeki önemidir. Oyun sayesinde pratik yapar, yetişkinlikte gereken yetenekleri edinirler.”
Susanna Millar
Geri Bildirim Gönder