Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!

Evrim Ağacı Duygu Paneli Yayında!
Bu Reklamı Kapat
3 dakika
862 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı okurlarının içeriklerimizle ilgili duygu ve düşünceleri bizler içok değerli! Çünkü bu düşünceler hem kendimizi geliştirmemiz için müthiş öneme sahip, hem de siz Evrim Ağacı ailesine giderek artan kalitede içerikler sunabilmemiz, ilginizi çekebilecek içeriklerimizle sizleri buluşturmamız adına büyük önem taşıyor. Bu nedenle, "Duygu Paneli" adını verdiğimiz yeni bir uygulamayı Evrim Ağacı genelinde başlatıyoruz.

Her içeriğimizin sonunda, Duygu Paneli dediğimiz duygusal geri bildirim tuşlarını göreceksiniz. Bu tip geri bildirim yöntemlerine zaten sosyal medya kullanıcısı iseniz aşinasınızdır. Facebook'un "emojileri", Twitter ve Instagram'da "kalp atma", vb. oldukça tipik geri bildirim yöntemleri... Biz, işe biraz daha bilimsel, biraz daha "nerd işi" yaklaşmak istedik ve Evrim Ağacı okurlarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz, onlarda bizim içeriklerimizle uyumlu hisler uyandıracağını tahmin ettiğimiz 11 duygu durumu belirledik. Bunların sayısı zamanla ve kullanıma göre artabilir ve azalabilir. Geleneksel kullanımdan fazla sayıda olduğunu biliyoruz; ancak okurlarımızın duygularını tam olarak ifade edebilmesini de istiyoruz. Sonuçta bir kez alıştıktan sonra, o anki duygu ve düşüncelerinizi en iyi ifade edeni seçmeniz hiç de zor olmayacak. 

Dahası, bir içeriğin tek bir duyguyu uyandırmayabileceğini bildiğimiz için, her bir yazıda, bu duygu bildirimlerinden istediğiniz kadarına tıklamanıza da izin veriyoruz. Tabii ki her birine, her bir yazı için 1 defa tıklanabilecek; ancak mesela bir yazı size "Muhteşem!" geliyorsa ve aynı zamanda "Umut Verici!" ise, bu iki duygu bildirimine basabilir ve bize bilgi verebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Bu duygu bildirimlerinde bulunmak için tek yapmanız gereken Evrim Ağacı'na e-posta adresiniz veya Facebook hesabınız ile üye olmak! 

Sitemizin doğal evrimi içerisinde, önümüzdeki dönemde sizlerden gelen geri bildirimlere göre, size ilgili içeriklerimizi sunabilmeye başlayacağız. Dolayısıyla Evrim Ağacı'na yardım etmek isterseniz, içeriklerimizi okuduktan veya izledikten sonra, sizde uyandırdıkları duyguları en iyi ifade eden duygu bildirim tuşlarına basarak bize bilgi vermeniz. 

Umuyoruz tüm Evrim Ağacı ailesine faydalı olacaktır!

Duygu Paneli Seçenekleri

Kullandığımız duygu bildirim tuşlarının hepsine aşina olmayabileceğiniz için, kısa kısa açıklamak isteriz:

 • • Muhteşem: Bu, en tipik duygu bildirimi. Facebook'taki "Beğen", Twitter'daki "kalp"ten farkı yok. Eh, gerçek bir kalp çizimi kullanmış olmamız haricinde...
 • • Tebrikler: Evrim Ağacı olarak birçok başarıya imza atıyoruz ve bunlara yönelik sevincimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca, başka insanların başarılarının da paylaştıkça çoğalacağına inanıyoruz. Bu tuş, bunun için var.
 • • Bilim Budur: Hepimiz o anı biliriz. Bilimsel bir gelişme, öylesine heyecan vericidir ki, kollarımızı yukarı kaldırım, "Bilim ulan, bilim işte, budur!" demek isteriz. Ya da Aaron Paul gibi hissettiğimiz olmuştur. Siz de bunu hissediyorsanız, paylaşın!
 • Mmm... Çok Sapyoseksüel: "Zeki, yeni seksi." derler. İnsanlar artık fiziksel seksapelite yerine, zihinsel çekiciliğe de önem vermeye başladılar. Eğer ki bir içeriğimiz, beyninizin kıvrımlarını gıdıklıyorsa, bu tuş size göre!
 • İnanılmaz: Dünya ve Evren, gerçekten inanılmaz olaylarla dolu ve Evrim Ağacı olarak bunlara sık sık yer veriyoruz. 
 • Umut Verici: Her ne kadar Dünya berbat bir yere doğru gidiyor gibi gelse de, her gün etrafımızda sayısız umut verici olay yaşanıyor. Biz de pesimizmden zaman buldukça, bunlardan bahsetmeye çalışıyoruz. Size umut verebiliyorsak, ne ala!
 • Merak Uyandırıcı: Bilim, meraktan doğar. Sizlere sürekli merak uyandırıcı içerikler sunmaya çalışıyoruz. 
 • Üzücü: Evrim Ağacı üyeleri bilecektir; hayat, kelebekler ve çiçek böceklerden ibaret değildir. Bizi üzecek olaylar, hayatın bir parçası!
 • Grrr... *@$#: Kimi zaman içeriklerimiz sizi öfkelendirebilir veya duvarları yumruklamak istemenize neden olabilir. Duvarlara yazık, bu tuşa "abanarak" duygularınızı bizlere iletin.
 • İğrenç: Evet, biliyoruz. Evrim Ağacı olarak yıllar içinde birçoklarının iğrenç bulduğu sayısız içerik yayınladık. Çünkü bunlar, hayatın bir parçası ve paylaşılmayı hak ediyorlar. Eğer size de bunu hissetirmeyi başardıysak, bizimle paylaşın.
 • Korkutucu: Herkesin korkuları başka başka; ancak biz mesela örümcekler ve akreplerden bahsetmeye bayılıyoruz! Eğer ki bazı içeriklerimiz sizi ürkütüyor veya korkutuyorsa, bunu bize bildirmekten çekinmeyin.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Güldürdü 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/01/2022 19:29:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5348

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
İnternet
Biyografi
Hastalık Kataloğu
Zehirli Mantar
Müzik
Covıd-19
Deizm
Balina
Canlı Cansız
Skeptisizm
Kimyasal Bağ
Coronavirus
Uzaylı
Hayvan Davranışları
Besin
Arı
Tüyler
Santigrat Derece
Oyun Teorisi
Çocuk
Deniz
Cinsiyet Araştırmaları
Taksonomi
Homeostasis
Taklit
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et