Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Zooloji (hayvan bilimi) veya botanik/fitoloji (bitki bilimi) severler için iNaturalist isimli son derece muhteşem bir ücretsiz sosyal platform bulunuyor.

Buraya tıklayarak söz konusu platforma gidebilirsiniz.

Bu platformda, gözlemlediğiniz organizmataksonomiye kazandırabiliyorsunuz. Sadece yapmanız gereken fotoğrafını çekip, biyocoğrafyası ile eklemek. Aile, cins, tür, alt tür gibi aklınıza gelen en yakın taksonu belirtmeniz yeterli. Üstelik, uygulamanın kendisi de fotoğrafı görünce birkaç öneride bulunuyor. Emin olmadığınız takdirde taksonomik takım gibi daha genel bir pencerede bırakabiliyorsunuz. Konu hakkında bilgisi olan bir kişi gelip, daha ayrıntılı öneriler verebiliyor. Yanlış girmenizin de bir önemi yok. Diğer kullanıcılar görüp, öneri veriyorlar zaten. 

En az 2 kullanıcı tarafından onay alırsa "Research Grade" seviyesine geliyor, böylece akademik değer kazanıyor. Yapılacak çalışmalar altında incelemeler dahiline kullanılabiliyor. Daha sonra gözleminiz ne kadar çok katılım alırsa, o kadar çok bilimsel tutarlılık kazanmış oluyor. Öte yandan siz de gidip, diğer kullanıcıların gözlemlerine taksonomik önerilerde bulunabiliyorsunuz.

Story Bench

Fakat ağırlıklı olarak bir bilim platformundan çok, herkes için bir sosyal platform. Çünkü yapımcıların da bahsettiği gibi kullanıcılar arasında bilgi paylaşımı yaptırmak, bu konuda meraklıları buluşturmak, ekosistem duyarlılığı kazandırmak ve insanlara çevrelerinde neler olduğu göstermek esas hedef.

Telefonlar için uygulaması da mevcut; ancak bilgisayardaki daha ayrıntılı. Telefon uygulamasının daha çok geliştirilmesi gerekiyor. Zira telefon uygulamasında platformdaki kişilerin hesaplarına bakılamıyor. Sadece tür ekleyebiliyorsunuz. Muhtemelen gelecek zamanlarda genişletirler. Apple için olan versiyonu şimdilik akıllı telefonlarda en iyisi olsa da, Google Play ve Android için olan versiyonu da mevcut.

Apple için olana buradan, Google Play ve Android için olana buradan erişebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/04/2020 17:43:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5370

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve barışın, cehalet ve savaşa üstün geleceğine inanıyorum. Ülkeler bir gün yok etmek için değil, üretmek için birleşecek. Gelecek, insan acısını dindirenlerin olacak.”
Louis Pasteur
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder