Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Ekosistemin Sosyal Platformu: iNaturalist

Ekosistemin Sosyal Platformu: iNaturalist
1 dakika
1,655
Tüm Reklamları Kapat

Zooloji (hayvan bilimi) veya botanik/fitoloji (bitki bilimi) severler için iNaturalist isimli son derece muhteşem bir ücretsiz sosyal platform bulunuyor.

Buraya tıklayarak söz konusu platforma gidebilirsiniz.

Bu platformda, gözlemlediğiniz organizmataksonomiye kazandırabiliyorsunuz. Sadece yapmanız gereken fotoğrafını çekip, biyocoğrafyası ile eklemek. Aile, cins, tür, alt tür gibi aklınıza gelen en yakın taksonu belirtmeniz yeterli. Üstelik, uygulamanın kendisi de fotoğrafı görünce birkaç öneride bulunuyor. Emin olmadığınız takdirde taksonomik takım gibi daha genel bir pencerede bırakabiliyorsunuz. Konu hakkında bilgisi olan bir kişi gelip, daha ayrıntılı öneriler verebiliyor. Yanlış girmenizin de bir önemi yok. Diğer kullanıcılar görüp, öneri veriyorlar zaten. 

Tüm Reklamları Kapat

En az 2 kullanıcı tarafından onay alırsa "Research Grade" seviyesine geliyor, böylece akademik değer kazanıyor. Yapılacak çalışmalar altında incelemeler dahiline kullanılabiliyor. Daha sonra gözleminiz ne kadar çok katılım alırsa, o kadar çok bilimsel tutarlılık kazanmış oluyor. Öte yandan siz de gidip, diğer kullanıcıların gözlemlerine taksonomik önerilerde bulunabiliyorsunuz.

Story Bench

Fakat ağırlıklı olarak bir bilim platformundan çok, herkes için bir sosyal platform. Çünkü yapımcıların da bahsettiği gibi kullanıcılar arasında bilgi paylaşımı yaptırmak, bu konuda meraklıları buluşturmak, ekosistem duyarlılığı kazandırmak ve insanlara çevrelerinde neler olduğu göstermek esas hedef.

Telefonlar için uygulaması da mevcut; ancak bilgisayardaki daha ayrıntılı. Telefon uygulamasının daha çok geliştirilmesi gerekiyor. Zira telefon uygulamasında platformdaki kişilerin hesaplarına bakılamıyor. Sadece tür ekleyebiliyorsunuz. Muhtemelen gelecek zamanlarda genişletirler. Apple için olan versiyonu şimdilik akıllı telefonlarda en iyisi olsa da, Google Play ve Android için olan versiyonu da mevcut.

Apple için olana buradan, Google Play ve Android için olana buradan erişebilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
16
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 2
 • Umut Verici! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/04/2024 08:43:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5370

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Matematik
Gazetecilik
Diyabet
Aile
2019-Ncov
Zehir
Deniz
İklim Değişikliği
Kedigiller
Mikrobiyota
Popülasyon
Ekonomi
Malzeme
Evrimsel Tarih
Hayvanlar
Mavi
Hücreler
İspat
Köpekler
İnsan Sağlığı
Adaptasyon
Amerika Birleşik Devletleri
Yer
Kitap
Oksijen
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu, et al. Ekosistemin Sosyal Platformu: iNaturalist. (8 Nisan 2018). Alındığı Tarih: 23 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/5370
Türkoğlu, P., Bakırcı, Ç. M. (2018, April 08). Ekosistemin Sosyal Platformu: iNaturalist. Evrim Ağacı. Retrieved April 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/5370
P. Türkoğlu, et al. “Ekosistemin Sosyal Platformu: iNaturalist.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 08 Apr. 2018, https://evrimagaci.org/s/5370.
Türkoğlu, Pedram. Bakırcı, Çağrı Mert. “Ekosistemin Sosyal Platformu: iNaturalist.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 08, 2018. https://evrimagaci.org/s/5370.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close