Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Bilgisayar Oyunu Teknolojisi Sayesinde Yeniden Tasarlanan 1800 Yıllık Zincir Zırh, Roma Dönemi'ndeki "Barbar İnovasyonu"na Işık Tutuyor!

Bilgisayar Oyunu Teknolojisi Sayesinde Yeniden Tasarlanan 1800 Yıllık Zincir Zırh, Roma Dönemi'ndeki "Barbar İnovasyonu"na Işık Tutuyor! Vimose Zırhı
Research Gate
5 dakika
831
 • Yazılım
 • Simülasyon

MS. 200 civarlarında, yüksek rütbeli bir Cermen savaşçı, günümüz Danimarka sınırlarında bir yerde gerçekleşen savaşta öldürüldü. Savaş sona erdiğinde, onu öldürenler, yaklaşık 20.000 küçük demir halkadan özenle yapılmış zincir zırhını çıkardılar. Daha sonra, savaşta aldıkları zafere karşılık tanrılarına kurban olarak, zırhı bir bataklığa attılar.

Vimose zırhı olarak bilinen 10 kiloluk zırh parçası, 19. yüzyılın sonlarına doğru, Danimarka'da yer alan Vimose'un yakınlarında, arkeologlar tarafından keşfedildi.[2] Bataklıktaki görülmedik düşük oksijen koşullarıyla korunduğundan, zırh neredeyse aynı kalmıştı.

Bu Reklamı Kapat

Atıldıktan 1.800 küsür yıl sonra, zırhın nasıl giyildiğini ve ölü sahibinin üstünde nasıl durduğunu hiç giymeden anlamak için araştırmacılar, video oyunlarını çalıştıran teknolojiden yararlanıdılar. Araştırmaları hakkında makale Journal of Cultural Heritage'da yayınlandı.[1]

Araştırmacıların asıl amacı, geçmişte insanların nasıl nispeten kolayca giyindiğini anlamak. Kumaşların esneme, katlanma ve asılma şekilleri ise günümüzdekine benzer. Saint Petersburg State University of Industrial Technologies'deki çalışmanın ortak yazarı ve bilgisayar uzmanı Aleksei Moskvin şöyle anlatıyor:

Bu Reklamı Kapat

Kumaş esnetilebilir ve yumuşak. Ayrıca çok ağır da değil. Yerçekimi altında belli bir şekilde davranıyor.

Ancak zincir zırhın nasıl giyildiğini yeniden tasarlamak oldukça çetrefilli bir iştir. Bu zırh türü, MÖ. 300 civarında ortaya çıktı ve Cermen kabilelerinden Roma lejyonerlerine ve İspanyol fatihlerine ("conquistador") kadar herkes tarafından, savaşlarda yüzyıllarca kullanıldı. Zırhı oluşturan binlerce küçük ve birbirine kenetlenmiş metal halkanın her bir tanesi farklıdır. Yerçekiminin bir halkayı aşağı çekmesi sonucunda, diğerleri de ona uyabilmek için dalgalanır. Zincir zırh bir masanın üzerine düz bir şekilde yerleştirildiğinde, bir savaşçının üzerindeyken olduğundan farklı bir şekilde davranır.

Vimose Zırhı
Vimose Zırhı
Research Gate

Zorlu Simülasyon

Araştırmacıların eski zırhların nasıl giyildiğini ve kullanıldığını anlamakta zorlanmasının tek nedeni bu değil. Amsterdam VU Üniversitesi'nde arkeolog ve çalışmanın ortak yazarı Martijn Wijnhoven şöyle anlatıyor:

Böyle eski bir eseri giyemezsiniz. Nasıl durabileceğini test etmek için onunla etkileşim kurmak istiyorsanız, başka çözümler bulmalısınız.

Moskvin ve Wijnhoven, video oyun endüstrisi için geliştirilmiş en son teknolojiyi kullanarak, tam da bu denileni yapmaya çalıştılar. Danimarka Ulusal Müzesi'ndeki yetkililer, Wijnhoven'a, zırhın gerçekte giyildiğinde nasıl görüneceğini anlamak için onu bir mankenin üzerine koymasına izin verdi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Daha sonra araştırma ekibi, motor adı verilen video oyunlarının çalışması için yazılmış bilgisayar kodlarını, Vimose zırhındaki halkaları tek tek modellemek ve zırhın dijital hâlini sanal bir mankene "asmak" için kullandı. En büyük zorluk ise yaklaşık 20.000 halkanın birbiriyle etkileşiminin arkasındaki fiziği hesaplamaktı. Moskvin şöyle diyor:

20 veya 100 halka sorun teşkil etmiyor. Fakat 19.000 halkanın birbiriyle etkileşimini simüle etmek zor.

Araştırma ekibi, bilgisayarın zincir zırhı net bir şekilde yeniden oluşturabileceğini ispat ettikten sonra, sanal olarak yeniden tasarlanan zincir zırhın tamamen giyinik bir savaşçıda nasıl duracağını, oturacağını ve çalışacağını görmek için benzer bataklıklıkta bulunan kıyafetlerin modellerini kullandılar. Araştırmaya dahil olmayan ve Wisconsin Green Bay Üniversitesi'nde onursal bir profesör olan Gregory Aldrete şöyle diyor:

Bu tür yaklaşımlar gerçekten hoşuma gidiyor. Bu tarz bilgilere, ancak bu çeşit simülasyonları kullanarak ve farklı değişkenleri keşfederek ulaşabilirsiniz, ki onlar da bunu yapıyor. Yaptıklarının da meyvesini yiyorlar.
Research Gate

Geçmişi Aydınlatan Zırh Simülasyonu

Örneğin model; zırhın üzerine bir kemer takmanın, zincirdeki bağlantıların ağırlığını daha eşit bir şekilde dağıtacağını ve savaşta kaymasını önleyeceğini gösterdi. Ayrıca bu örme zırh, savaşta fazladan destek ve koruma için kalın bir keçe iç çamaşırı alacak kadar geniş ve esnekti.

Arkeolojik kazılardan çıkartılmış zırhların çoğu parçalanmış, kötü bir şekilde aşınmış veya hasar görmüş olduğundan Vimose zırhı oldukça önemlidir. İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi'nde araştırmaya dahil olmayan bir arkeolog olan Jonathan Coulston şöyle diyor:

Dünyadaki en iyi muhafaza olmuş zırhlardan biri olması sebebiyle, bunun bu tarz testlerde ön plana çıkabilecek harika bir eser.

Gelecekte, araştırmacılar tekniklerini uzak geçmişten gelen diğer zırh örneklerine uygulamayı umut ediyorlar. Wijnhoven şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Sadece iki veya üç iyi korunmuş halkadan faydalanarak, tüm dokuyu yeniden yapılandırabiliriz.

Bu da, eski zırh ustalarının ve müşterilerinin öncelikleri hakkında bizleri aydınlatabilir. Korunmaya öncelik vererek zırhlarını ağır ve sert mi yaptılar? Yoksa hafif ve esnek dokuları mi tercih ettiler? Wijnhoven şöyle diyor:

Gerçek hayatta asla test edemeyeceğimiz şeyleri sanal gerçeklikte test etmek mümkün. O zırhla bir atın üzerinde durabilir misiniz? Onunla koşabilir misiniz?

Coulston, çalışmanın "çok kullanışlı olabileceğini" söylüyor:

Sadece giyiliyken hareket etmeyi değil de, zırhın kör veya keskin saldırılara karşı tepkisini ölçmekten, mancınıklara ve keskin/sarsıcı silahlara karşı gerçekte nasıl koruyabileceğini görmeye kadar her şeyi incelemek ilginç olurdu.

Bilgisayar simülasyonu için bir kavram kanıtı (İng: "Proof of Concept") olarak başlamış olsa da, araştırma şimdiden yeni kavramlar ortaya çıkarıyor. Simulasyon, bir zamanlar Vimose zırhını giyen Cermen savaşçının, büyük ve ince halkalar seçerek esnekliği tercih ettiğini göstermekte.

"Barbarlar", Yağmaya Muhtaç Değildi!

Ayrıca ekibin daha detaylı yaptığı incelemeler, başka bir şeyi ortaya çıkardı: Wijnhoven, arkeologların eskiden Roma İmparatorluğu sınırlarının ötesindeki “barbarların” kendi zırhlarını yapacak kadar tecrübeli olmadığını düşündüklerini, bunun yerine Roma lejyonlarından yağmalanarak alınmış zırh veya teçhizata bel bağladıklarını söylüyor.

Bu Reklamı Kapat

Ancak Vimose zırhının boyun açıklığı, boynun her iki tarafından ustaca yapılmış bir kemer ile sabitlenmiş, ki bu da ayarı değiştirerek açıklığı genişletmeye ve daraltmaya olanak sağlıyor. Wijnhoven şöyle diyor:

Bu, Roma İmparatorluğu'nda bulunmayan benzersiz bir özellik. Tek başına bu bile bize dönemin teknolojisi ve toplumu hakkında çok şey anlatıyor.
Vimose'dan bir Zincir Zırh
Vimose'dan bir Zincir Zırh
National Museum of Denmark

Bu arada; video oyunu platformları gereken yoğun hesaplamaların üstesinden gelebilecek kadar güçlenip tasarımcıların zırhı büyük ve küçük ekranlarda gerçekçi bir şekilde tasvir etmelerine olanak sağlayarak, kullanılan teknik, video oyunlarını veya filmlerdeki özel efektleri geliştirebilir. Wijnhoven, zırhın bir gün yakınınızdaki müzeye gelebileceğini umut ediyor. Wijnhoven şöyle diyor:

Bu kıyafeti dijital olarak giymek ne kadar da havalı olurdu!
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 6
 • Tebrikler! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/05/2022 03:31:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10989

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Canlılık Cansızlık
Zooloji
Önlem
Kuantum Fiziği
Fosil
Eşey
Robot
Yakınsak Evrim
Yüksek
Uçma
Bilgi Felsefesi
Evren
Hastalık Dağılımı
Primat
Evrimsel Biyoloji
Biyoloji
İklim Değişikliği
Spor
Kültür
Ornitoloji
Abiyogenez
Dünya
Nükleik Asit
Aslan
Uyku
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et